Narkolepsija – katapleksija kompleks
Narkolepsija je hronično neurološko oboljenje. Najčešće se javlja između 15. i 30. godine života.
Kliničku sliku narkolepsije karakteriše:
- Prekomerno dnevno spavanje je najčešće prvi, ali i obavezni simptom narkolepsije. Javlja se uglavnom u neaktivnim periodima dana, ali i u neprijatnim i opasnim trenucima. Manifestuje se u vidu naglog dnevnog zaspivanja, sa čestom potrebom za spavanjem, ali generalno gledano smanjenim kvantitetom 24 h spavanja. Kod više od 50% bolesnika manifestuje se kratka amnezija što se može objasniti epizodama „mikrospavanja” (REM i NONREM faze). Specifična je pojava i kod vrlo gojaznih osoba koje se zbog površnog i često prekidanog noćnog spavanja (,,Pickwick-ov sindrom) bude umorne i pospane.
- Katapleksija se manifestuje u vidu naglih epizoda paralize ili slabosti voljnih mišićnih pokreta bez promene stanja svesti, isprovocirane jakim emocijama (smeh, ljutnja, čuđenje, strah, anticipacija). Obično se javlja mesecima ili godinama posle prekomerne dnevne po-spanosti. Predstavlja patognomonični znak narkolepsije. Može se javiti više puta dnevno do nekoliko puta tokom života. Može biti parcijalna-zahvataju-ći samo neke mišiće (dizartrija, nagla klonulost glave, klonulost kolena,) ili generalizovana – zahvatajući sve mišiće, osim respiratorne muskulature, kada dolazi do pada bolesnika. Traje oko par sekundi, rede par minuta.
- Paraliza u spavanju („dormicijalne krize”) je globalna paraliza voljne muskulature koja se javlja na početku ili kraju spavanja. Nastaje kao posledica istih motornih inhibicionih mehanizama kao kod katapleksije, ali se može javiti i kod zdravih ljudi tokom REM spavanja. Izo-lovana paraliza u spavanju (javlja se samo provocirana deprivacijom spavanja, noćnim smenskim radom, psihološkim stresom itd.) manifestuje se prilikom buđenja. Paraliza u spavanju udružena sa narkolepsijom ili familijarna forma paralize su hroničnog karaktera i češće se javlja pri zaspivanju. 4. Hipnagogne halucinacije su jednostavne, bizarne vizuelne halucinacije često udružene sa auditivnim i taktilnim halucinacijama. Osobe su svesne svoje okoline ali teško razgraničavaju halucinacije od realnosti, što izaziva strah. U narkolepsiji se javljaju pri zaspivanju i pred buđenje. Smatra se da nastaju kao posledica disocijacije CNS procesa vezanih za sanjanje tokom REM faze. Mogu se javiti kod normalnih osoba kao posledica deprivacije spavanja.
Studije su ukazale na postojanje odgovornog gena za narkolepsiju, ali su studije na blizancima ukazale i na veliki uticaj faktora spoljašnje sredine.
Terapija pospanosti i zaspivanja sprovodi se upotrebom adrenergičkih stimulativnih lekova (pemolin, methvlphenidate, amphetamin), dok se za lečenje katapleksije koriste triciklični antidepresivni lekovi: imipramin, amitriptvline, chlorimipramine.