Porfirija
Postoje dve forme ovog oboljenja, hepa-tična i eritropoetična forma. Hepatična forma je udružena sa oštećenjem centralnog i perifernog nervnog sistema, dok kod eritropoetične forme nervni sistem nije zahvaćen. Hepatična forma se javlja u dva oblika:
- Akutna intermitentna porfirija (deficit porfobilinogen deaminaze)
- Porfirija variegate (deficit protoporfi-rinogen oksidaze).
U našoj sredini se javlja prva forma, dok se druga vida na području južne Afrike.
Akutna intermitentna porfirija (AIP) je autozomno dominantno oboljenje sa metaboličkim defektom u jetri. Ovde je reč o poremećenom metabolizmu porfirina uz povećanu produkciju i povećano izlučivanje urinom prekurzora porfirina, porfobilinogena i deltaaminolevulonske kiseline (DALA). Bolest počinje najčešće u adolescenciji i ranom adultnom dobu, javlja se u atacima koji su najčešće provocirani lekovima (griseofulvin, estrogeni, barbiturati, fenitoin, sukcinimid) a rede infekcijom, trudnoćom i dr. Bolest počinje akutno sa pojavom najčešće abdominalnog bola (često bivaju podvrgnuti hirurškoj intervenciji) a kasnije se javlja psihijatrijska i neurološka simptomatologija (obično zbog primene barbiturata pri anesteziji).
Klinička slika
U neurološkom nalazu kod ovih bolesnika najčešće se uočava proksimalna slabost sva četiri ekstremiteta (polineuropa-tija kratkih aksona) a rede slabost mišića lica i disfagija ili slabost respiratorne muskulature – kada je neophodna asistirana ventilacija. Sem lezije perifernih nerava, prisutni su i poremećaji od strane CNS (konfuznost, delirijum, ispadi u vidnom polju, konvulzije). Od ostalih poremećaja česti su: febrilnost, tahikardija, hipertenzi-ja i leukocitoza.
Prognoza bolesti je uglavnom dobra, simptomi i znaci bolesti se povlače nakon par nedelja. Kod ovih bolesnika retko dolazi do smrtnog ishoda (zbog paralize respiratorne muskulature, srčanog zastoja, uremije ili kaheksije).
Dijagnoza
Dijagnoza bolesti se postavlja otkrivanjem povišenih vrednosti DALA, porfobilinogena i uroporfirina u 24 h urinu i ko-proporfirina u stolici.
Terapija
Terapija ove bolesti se, prvenstveno, odnosi na prevenciju (izbegavati primenu le-kova koji mogu dovesti do napada bolesti, dijeta bogata ugljenim hidratima). U napadu se primenjuje: glikoza (500 gr. dnevno i.v. i/ili per os) u cilju supresije biosinteze hema, beta blokatori (propranolol), hlor-promazin (za bolove i psihičke smetnje), vitamini (B6, B12, folan), a u cilju supresije sinteze DALA primenjuje se hematin (4 mg/kg, 1-2 puta dnevno, 5 do 7 dana). Kod epileptičkih napada daje se klonaze-pam ili gabapentin.