Deficit B 12 vitamina
Klinička slika i etiopatogeneza
Deficit B12 vitamina dovodi do pojave tzv. posterolateralnog sindroma koga kara-kterišu: spastično povišen tonus, gubitak mišićnih refleksa, pozitivan znak Babin-skog i ataksija. Osim neuroloških ispada kod ovih bolesnika su karakteristični i mentalni poremećaji (preosetljivost, apatija, somnolencija, emocionalna labilnost, konfuzna stanja, psihoza, intelektualna deterioracija), a može doći i do poremećaja vida (skotomi, atrofija optikusa, izmenjeni vizuelni evocirani potencijali).
Patološke promené se odnose na degeneraciju bele mase mozga i kičmene moždine. U kičmenoj moždini promené počinju najčešće u zadnjim snopovima donjeg delà cervikalne kičme i gornjeg delà torakalne, potom se šire na lateralne i prednje segmente kičmene moždine. U mozgu je evidentna sunđerasta degeneracija bele mase, a sem toga i lezije n. opticusa i predela hijazme. Oštećeni su i periferni nervi sa pojavom demijelinizacije uz formiranje intramijelinskih vakuola i degeneracije aksona. Usled deficita BI2 vitamina kod ovih bolesnika je oštećena sinteza DNA.
S druge strane, vitamin B12 je koenzim u reakciji metilmalonil CoA mutaze. U ovoj reakciji, koja je ključni korak u metabolizmu propionata, metilmalonil CoA se transformiše u sukcinil CoA koji ulazi u Krebsov ciklus. Deficit ili poremećaj kobalamin zavisnog enzima, metilmalonil CoA mutaze dovodi do nagomilava-nja propionil CoA, što dalje dovodi do potiskivanja sukcinil CoA koji učestvuje u sintezi masnih kiselina koje ulaze u sastav membranskih lipida uključujući i mi-jelinski omotač. Pored rečenog, opisani su i slučajevi hereditarnog deficita kobalamina.
Dijagnoza
Dijagnoza bolesti se postavlja relativno lako kada je prisutna megaloblastna anemija. Međutim, anemija može biti odsutna više meseci od pojave neurološke simptoma-tologije. U postavljanju dijagnoze značajno je: određivanje nivoa vitamina B12 u krvi, otkrivanje antitela na „intrinsic” faktor, prisustvo antiparijetalnih antitela, pozitivan Šilingov test, nedostatak „intrinsic” faktora u biopsijskom uzorku želudačne sluznice, povišene vrednosti metilmalonične kiseline i homocisteina u krvi.
Terapija
Vitamin BI2 (1000 mikrog. 1 x dnevno i.m. 2 nedelje, potom lx nedeljno mesec dana, te 1 x mesečno do kraja života). Simptomi i znaci bolesti se uglavnom povlače nakon 3-6 meseci od započinjanja terapije.