Tumori hipofize
Mesto porekla tumora je prednji lobus hipofize. Tumori hipofize mogu poticati od neutrofilnih ćelija hipofize (hromofobni adenom), od eozinofilnih ćelija hipofize [hromofilni adenom) ili od epitelijalnih ostataka Ratkeovog špaga (kraniofaringeom).
Tumori hipofize otkrivaju se najčešće na osnovu pada vida i promena u vidnom polju{ u 90% slučajeva), rede na osnovu radiološkog nalaza erozije kosti sellae i disfunkcije hipofize, veoma retko na osnovu paralize eksktraokularnih nerava i izuzetno retko na osnovu prisustva staze papile.
Hirurško uklanjanje tumora uobičajen je terapijski metod. Zračenje je efikasno u mnogim slučajevima. Oštrina vida i promené u vidnom polju dramatično se popravljaju nakon oslobađanja pritiska na hijazmu.
Hromofobni adenom je najčešći tumor hipofize. Učestalost se povećava sa godinama i najfrekventniji je između 50 i 60 godine života. Glavobolja i pad vida sa kasnijom pojavom bitemporalne hemianopsije i konačno atrofijom optičkog nerva znaci su koji prate simptome hipopituitarizma.
Hromofilni adenom se u početnom stadij umu odlikuje endokrinim poremećajima kao što su gigantizam i akromegalija. Kasnije se, u vreme erozije tumora kroz selu turciku i potiskivanja hijazme, ispoljavaju promené u vidnom polju.
Kraniofaringeom se uglavnom viđa u uzrastu od 10 do 25 godina. Obično je tumor supraselarni, ponekad intraselarni. Defekti u vidnom polju predstavljaju važan simptom bolesti.
Supraselarni meningeom
Tumor koji potiče od tvrde moždane opne koja prekriva sella turcicu i hijazmu obično je lokalizovan anteriorno i superiorno od hijazme tako da su i defekti u vidnom polju karakteristični. Sastoje se od donje bitemporalne kvadrantanopsije sa centralnim skoto-mom na strani optičke atrofije. Terapija je hirurška.
Gliom optičke hijazme
Predstavlja retku bolest koja ponekad čini deo kliničke slike neurofibromatoze. Javlja se iznenada i to sa naglim gubitkom vida. Praćena je atrofijom optičkog nerva i hijazmalnim defektima u vidnom polju.