• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Diabetes insipidus (insipidni dijabetes)

Diabetes insipidus (insipidni dijabetes)

Diabetes insipidus je poremećaj koji nasta­je zbog relativnog ili apsolutnog deficita an- tidiuretskog hormona (ADUi i teillgeriše ga pasaža velike količine diluiranog urina. ADH je normalno suprimovan pri osmolal- nosti plazme ispod 285 mosm/kg što dovo­di do stvaranja diluiranog urina (manje od 100 mosm/kg). Sa porastom osmolalnosti plazme ra^fe linearno i osećaj žeđi. Ukoliko je bolesnik svestan i u mogućnosti da unosi tečnost, čak i kompletan deficit ADH može da bude adekvatno kompenzovan poveća­nim unosom vode. Centralni (ili neurogeni) diabetes insipidus nastaje zbog insufucijencije je zadnjeg režnja hipofize da sekretuje ade­kvatne kofUine ADH (Tabela I). Oftj pore­mećaj mora da se razlikuje od drugih uzroka poliuričlaog stanja, kao što je primarna; polidipsija i osmotska diureza. Nefrogeni diabe­tes: insipidus se jartja kada bubrezi jse mogu da odgovore na cirkulišući ADH, što može da dovede do koncentracionog defekta i gubit­ka velike količine diluiranog urina, tj. slobod­ne vode. Ovakav proces može da proizvede ćelijsku i ekstraćelijsku dehidraciju koja sti- muliše žeđ i prouzrokuje polidipsiju..

Dijagnoza i klinička slika

Diabetes insipidus se u bolesnika koji su svesni manifestuje poliurijom (preko

Hiperosmolalnost se ne javlja sve dok je očuvan meha­nizam žeđi i unos vode odgovara izluče- nom urinu. U bolesnika koji nisu svesni ili ne komuniciraju i ne traže vodu ili u bole­snika sa adipsijom poliurija je prolazna. U ovih bolesnika se javlja izražena dehidra- cija i hiperosmolalnost. Volumen izluče- nog urina može biti normalan ili čak sma­njen. U kliničkoj slici u hipernatremiji udruženoj sa diabetes insipidusom domini­raju efekti ćelijske dehidracije i kontrakci­je intravaskularnog volumena. Promene na krvnim sudovima mogu u mozgu da dove­du do intrakranijalne hemoragije. Sem to­ga mogu da se jave iritabilnost, letargija, slabost, hiperrefleksija, konvulzije i koma. Važni su pouzdani anamnestički podaci o količini izlučenog urina, o neurološkim ili endokrinim simptomima koji mogu da su- gerišu postojanje hipotalmičkih ili intrase- larnih masa, kao i podaci o upotrebi le- kova koji oštećuju reapsorpciju vode (fu- rosemid, litijum, demeklociklin). Takođe je važno isključiti postojanje stanja koja mo­gu da imitiraju diabetes insipidus (osmot- ska diureza u diabetes mellitusu ili faza poboljšanja bubrežne insuficijencije).

Inicijalna evaluacija uključuje merenje natrijuma, osmolalanosti plazme i urina. Diabetes insipidus tipično pokazuje nor­malne ili povećane nivoe natrijuma i osmo- lalnosti plazme uz nisku osmolalnost urina. Potrebno je isključiti glikozuriju i poliuriju zbog hipokalemije i hiperkalcemije.

U bolesnika kod kojih ovi nalazi nisu konkluzivni radi se test žeđi ili se može iz- meriti koncentrcija ADH u plazmi. Istovre­meni deficit glikokortikoida može da ma­skira prisutvo diabetes insipidusa. Nadoknada glikokortikoida koja dovede do poliurije upućuje na moguće postojanje diabetes insipidusa. Tokom prvih 48 sati nakon operacije hipofize često se viđa pro­lazni diabetes insipidus. Važno je pratiti ove bolesnike zbog kasnije adekvatne sup- stitucione terapije.

U trudnoći postoji resetovanje osmosta- ta koji kontroliše i ADH i žeđ, što može da dovede do „fiziološke“ hipoosmolalnosti (oko 10 mosm/kg ispod one pre trudnoće). Takođe u trudnoći, zbog povećanja placen- talne vazopresinaze, može da se pojavi po­liurija u bolesnika koji su bili u stanju kom- penzovanog diabetes insipidusa. Terapija je desmopresin acetat – ADH analog rezi­stentan na ovaj enzim.

Terapija

Hiperosmolalnost je određena adekvat- nošću mehanizma žeđi. Kada postoji hipe- rosmolarno stanje sa kliničkim znacima jake dehidracije neophodno je korigovati intra- vaskularni volumen davanjem hipotonih tečnosti. Brzina korekcija hiperosmolalnosti je važna i diktirana je jačinom kliničkih sim­ptoma i hroničnosti procesa. Hronična hi­perosmolalnost (preko 24 sata) mora se sporije korigovati zbog mogućeg nastanka edema mozga, tj. mora da se brzina korek­cije prilagodi brzini eliminacije stvorenih idiogenih osmola. Nakon postignute eks­panzije intravaskularnog volumena fiziolo­škim rastvorom, plazma osmolalnost se ko- riguje brzinom od 1 do 2 mosm/h ne brže od 15 mosm u toku 8 sati (30 mosm u pr­vih 24 sata). Korekcija ukupnog deficita vo­de treba da se postigne za prvih 48 sati. Ako se jave znaci edema mozga, prekinuti hipo- tone i dati hipertone (manitol) rastvore. Ako je postavljena dijagnoza centralnog diabe­tes insipidusa, bolesnik treba da dobije pa- renteralno desmopresin acetat 1—2 micro- grama na 24 sata (i.v. ili i.m.) Ako se polurija javi pre kraja 24 časovnog perioda, doza se može podeliti na 12 sati ili povećati. Ako stanje dozvoljava, daje se nazalni sprej (10 ng) ili oralni (50 do 1200 |J.g/dan) i do­za se podešava individualno.

Lečenje adipsičnog diabetes insipidusa jedan je od najtežih endokrinoloških tera­pijskih problema. Desmopresin se daje u fiksnim dozama do uspostavljanja diureze od 1,5 do 21 i unosom od oko 21, uz stal­no merenje telesne težine dnevno i uz dva puta nedeljno praćenje osmolalnosti pla­zme i urina.

Potrebno jlt lečiti i bolesnike sa oču­vanim osećajem žeđi zbog komplika­cija koje mogu da nastanu vremenom, kao što su dilatacija sabirnog sistema bu­brega, hidronefrpza i ittsufieijencfi ‘bi#* brega.

Sindrom neadekvatne sekrecije antidiuretskog hormona (SIADH)

Terapija

Lečenje zavisi od osnovnog uzroka. Bo­lesnici na lekovima koji indukuju SIADH leče se prekidom uzimanja leka. U onih bo­lesnika sa bronhogenim karcinomom teče­nje je komplikovanije.

fL Restrikcija tečnosti je najjednostavnija forma lečenja, iako izražena žeđ one­mogućava ovo lečenje.

2.Diuretici: Ako je osmolalnost plazme ni­ska i potrebna je brza korekcija, mogu se dati diuretici kao što je furosemid. Oni ograničavaju stvaranje slobodne vode u Henlovoj petlji i smanjuju koncentracij­ski gradijent u renalnoj meduli pri čemu smanjuju efektivnost vasopresina. Pošto je diureza udružena sa značajnim gubit­kom kalijuma, kalcijuma i magnezijuma, ovi se elektroliti moraju nadoknaditi.

Tabela V. Stanja udružena sa SIADH

Jitaligne bolestiijlfalB, posebno bronhogeni karcinom

Nemaligne bđtta® ¡ilifil, npr. TBC

Možda će vaszanimati

Ukočen vrat i glavobolja

Da li sam meteoropata

Patim od anskionznosti

Tumori (limfomi, sarkomi) na drugim mestima (dupdenum, pankreas, mozak, prosrata, SBiuš)

CNS – trauma ili infekcija

Lekovi koji stimulišu oslobađanje vasopresina (klofibrat, hlorpropamid, i neki drugi kao tiazidi, karbamazepin, fenotiazini, vinkristin, ciklofosfamid, SSRI – fluoxetin i sertralin)

Endokrina oboljenja: hipocorticiazam, miksedem, insuficijencija prednjeg režnja hipofize

  1. U hitnim situacijama može se primeniti 3% NaCl sporom infuzijom (brzinom od 0,1 ml/kg/min) koji će podići natrijum u plazmi i osmolalnost. Međutim, ovo se mora raditi pažljivo pošto prekomerni unos tečnosti može da precipitira sim čanu insuficijenciju ili cirkulatorni ko­laps, a brza korekcija može da dovede do mijenlinoze ponsa. Lekovi koji uma­njuju dejspo vaB©presina na bubreg niogu da budu od koristi. Demeklociklin 1-2 g/dajj dovodi do reverzibilne forme nefrogenog diabetes insipidusa. Zbog nefrotoksičnosti leka moraju še pratiti azotne materije u krvi. Litijum karbonat može da ima isti efekat, ali kako su te­rapijske i toksične doze veoma bliske, retko se koristi. Razvoj selektivnih anta­gonista za V2 receptore obećava speci­fičnu terapiju u budućnosti.
Prethodni članak

Akutni hipopituitarizam

Sledeći članak

Hipokorticizam

Slični članci

Ukočen vrat i glavobolja

 Poštovani. Imam 31.god. muško. visok 188 težak 92. Nedavno sam imao problem sa vratom,ukočen zivac. zaspao sam slučajno za radnim...

Pročitaj još

Da li sam meteoropata

Imam 23 godina, i vec 4 dana se osecam lose i depresivno bez ikakvog razloga. Nemam apetit i dugo spavam,...

Pročitaj još

Patim od anskionznosti

Zdravo.Imam pitanje vec par godina bolujem od ankcioznosti. Bila sam pocela sa lecenjem.medjuti prekinula sam kad sam ostala u drugom...

Pročitaj još

Bol u plećki

Postovani, molim za pomoc . Bol u levoj plecki koji sesiri ka vratu. potiljku. Sta da uradim,koje analize. Hvala Vam. ...

Pročitaj još

Svetlost titra u uglu oka

Poštovani, nisam sigurna da li je ovo pitanje u potpunosti vezano za oblast neurologije ali po simptomima sam zaključila da...

Pročitaj još

Imala sam ceste epilepticke napada u djedinjstv

 Postovanje ; imala sam ceste epilepticke napada u djedinjstvu . Kada sam uradila operaciju AVm- malformacije nisam imala nikakvih problema...

Pročitaj još
Učitaj još
Sledeći članak

Hipokorticizam

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Bolesti krvi i hematopoeznog sistema (hematologija)

Neutropenija (sniženi nivo neutrofila u krvi)

Dečje i urodjene bolesti (pedijatrija)

Anorhija (anorchia)

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Dugotrajno sedenje – kako sebi pomoći

Zbog čega treba da uradite 5D ultrazvuk u trudnoći?

stitna zlezda

Štitna žlezda

Dijabetesna periferna neuropatija

  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.