Hipokorticizam
Hipokorticizam je deficit glikokortikoida ili mineralokortikoida i nastaje zbog insuficijencije nadbubrega. Destrukcija ili disfunkcija kore nadbubrega je primarni hipokorticizam, odnosno Adisonova bolest, ili sekundarni zbog deficita ACTH sekrecije (sekundarni hipokorticizam). Gli- kokortikoidna terapija je najčešći uzrok sekundarne adrenokortikalne insuficijencije.
Etiologija i patogeneza
Etiološki faktori hipokorticizma vremenom su se menjali. Pre 1920. godine tuberkuloza je bila vodeći uzrok insuficijencije nadbubrega. Od 1950. godine u zapadnim zemljama autoimuni adrenalitis sa adrenal- nom atrofijom odgovoran je za više od 80% svih slučajeva. Obično je udružen sa drugim imunološkog}. | autitaunim endokrinim poremećajima. Češći je u žena (odnos žene i muškarci 2,6:1), a javlja se od treće Klinička slika zavisi od brzine nastanka bolesti i od njenog uzroka. U hroničnim slučajevima dominira hiperpigmentacija. Ostali simptomi su prikazani u tabeli VII.
Akutna adrenalna kriza
Akutna adrenalana kriza nastaje u stanjima akutne insuficijencije nadbubrega.
Anoreksija, mučnina i povraćanje utiču na dodatno smanjenje volumena i dehidrataciju. Hipovolemični šok se često javlja. U bilo kog bolesnika sa neobjašnjenim vaskularnim kolapsom mora da se misli na hipokorticizam. Bol u trbuhu može da imitira akutni abdomen. Česti su i slabost, apatija i konfuzija. Povišena temperatura je takođe čest nalaz i javlja se zbog infekcije ili hipocorticizma per se. Hiperpigmentacija je obično prisutna i može da pomogne u dijagnozi, osim ako hipokorticizam nastaje jako brzo. Šok i koma mogu brzo da dovedu do smrti nelečenih bolesnika.
Akutna adrenalna hemoragija
Bilateralna hemoragija u nadbubrezima i akutna destrukcija nadbubrega u već veoma teških bolesnika doprinosi lošem toku bolesti. Uobičajene manifestacije su abdo- minalni bol ili bol u leđima i palpatorna osetljivost abdomena. Nadutost stomaka, rigidinost i bol nakon popuštanja pritiska nisu tako česti. Hipotenzija, šok, groznica, mučnina i povraćanje, konfuzija i dezorijentacija su česti nalazi, dok se rede sreću ta- hikardija i cijanoza (tabela IX). Sa progresijom stanja javljaju se izražena hipotenzija, smanjenje volumena, dehidracija, hiperpi- reksija, cijanoza, koma, pa nastupa i smrt.
Bilateralno uvećanje nadbubrega u vezi sa adrenalnom insuficijencijom može da se vidi u tuberkulozi, gljivičnim infekcijama, citamegalovirusnim infekcijama, malignim ili nemalignim infiltrativnim bolestima i adrenalnoj hemoragiji.
EKG pokazuje nisku voltažu, vertikalnu QRS osovinu i nespecifične ST-T talase zbog poremećaja elektrolita.
- Akutna adrenalna kriza
Sem navedenih simptoma i kliničkih znakova, laboratoijski znaci koji ukazuju na dijagnozu su hiponatermija, hiperkalemija, limfocitoza, eozinofilija i hipoglikemija. Sok i koma mogu brzo da dovedu do smrti nelečenih bolesnika.
- III. Akutna adrenalna hemoragija Hiponatremija i hiperkalemija se javljaju samo u malom broju slučajeva, dok je azotemija čest nalaz. Povećanje eozi- nofila može da ukaže na dijagnozu. Dijagnoza se često postavlja samo kada morfološke studije pokažu bilaterlano uvećanje nadbubrega.