Šta je esencijalni tremor?
Sa godinama mnoge osobe primete da im se tresu ruke, glava , ili da počinje da im drhti glas. U većini slučajeva, reč je o esencijalnom tremoru (tremor znači drhtanje, treperenje).
Esencijalni tremor pripada grupi bolest sa postojanjem genetske predispozicije. Ako jedan od roditelja ima esencijalni tremor, verovatnoća da će ga razviti dete je oko 50%. Ponekad je prisutno više članova u porodici sa tremorom i tada ga nazivamo familijarni tremor.
Jedini preostali faktor rizika za esencijalni tremor je uzrast. Iako se može javiti u raznim uzrastima, najčešće se javlja sa 60 i više godina. Stres može uticati na pogoršanje bolesti, ali ne i na njen nastanak.
Koji su simptomi esencijalnog tremora?
Tremor se može javiti čak i u mlađem uzrastu, a zatim se povući i javiti kasnije u životu. Kod nekih ljudi, tremor ostaje na blažem obliku i ne uzrokuje veće tegobe u svakodnevnom životu, a kod nekih se razvije u izraziti poremećaj koji u velikoj meri otežava svakodnevne aktivnosti.
Karakteristika esencijalnog tremora je da je u većini slučajeva prisutan u rukama i to obostrano, iako može početi samo u jednoj ruci. Prisutan je samo kada se nešto radi, ili drži u određenom položaju, a prestaje u mirovanju i spavanju.
Osim ruku, može se javiti tremor glave koji ima karakteristike DA i NE tremora. Naime, kretanje glave je kao da želite nekom nešto potvrditi, ili negirati.
Uz tremor glave i ruku može se javiti i tremor jezika i glasa, a ne i kao izdvojeni tremor.
Budući da se tremor javlja u određenim položajima i pokretima, kod jače izraženih tremora otežano je hranjenje, brijanje i druge svakodnevne aktivnosti.
Ono što je važno napomenuti je da se esencijalni tremor razlikuje od tremora kod Parkinsonove bolesti po tome što je prisutan samo u pokretu, ili u određenom položaju za razliku kod Parkinsonove bolesti gde se javlja u mirovanju, i nema drugih poremećaja u kretanju.
Kako se postavlja dijagnoza esencijalnog tremora?
Uz neurološki pregled, potrebno je načiniti nekoliko laboratorijskih testova kako bi se isključile neke bolesti kao što su bolesti štitaste žlezde, trovanje teškim metalima, ili popratne pojave uzimanja nekih lekova.
Kako se leči esencijalni tremor?
Pošto esencijalni tremor nije znak neke ozbiljne bolesti, za blaži oblik, koji ne utiče na spomenute svakodnevne aktivnosti, nije potrebna terapija.
Dovoljno je izbegavati stresne situacije, smanjiti uzimanje kofeina, osigurati dovoljno sna, barem 7 sati na dan, redovno vežbati.
Od lekova se koriste beta blokatori (koriste se u lečenju visokog krvnog pritiska, ali nisu pogodni kod pacijenata sa astmom, dijabetesom i kod nekih srčanih bolesti), antiepileptici – npr. Primidon, sedativi, kao što je diazepam, ili alprazolam kod pacijenata kod kojih se tremor pogoršava zbog izrazite psihičke napetosti i straha, injekcije Botulinum toksina (Botox) naročito kod tremora glave i glasnih žica, neurohirurška terapija (kod izrazito teških oblika kod kojih ne postoji odgovor na medikamentoznu terapiju).