Šta je koma?
Koma je najteži poremećaj stanja svesti. Opisuje se kao stanje slično snu iz koga se bolesnik ne može probuditi, a u kom nema verbalnog niti motornog odgovora ni otvaranja očiju.
Koma je urgentno stanje koje podrazu- meva primenu čitavog niza jasno definisa- nih terapijskih postupaka odmah po prijemu bolesnika (i konstataciji da je bez svesti), kako bi se održale vitalne funkcije i zaštitio mozak od ozbiljnijeg ili ireverzibilnog oštećenja. Istovremeno sa prime- nom terapijskih mera i postupaka sprovodi se i dijagnostički postupak kako bi se utvrdila etiologija izmenjenog stanja svesti. Prioritet ovakvog hitnog pristupa jeste da se definiše, i što je moguće brže leči stanje koje je potencijalno reverzibilno.
Patofiziološki aspekti Svest se sastoji od dve komponente: sve- snosti i budnosti.
Svesnost je ukupnost svih mentalnih funkcija: opažanja, osećanja, pažnje, mišljenja, pamćenja, tj. kompletnog mentalnog funkcionisanja jedni osobe i funkcija hemisfera. Ovaj aspekt svesti se često definiše kao kvalitativna svest, ili psihički život u jednom trenutku. On može da se objektivizira verbalnom komunikacijom i indirektno – posmatranjem postupaka obolelog. Jednostavan klinički test u tom smislu je procena orijentacije bolesnika prema sebi, okolini u vremenu i prostoru.
Budnost čini tzv. kvantitativnu svest, čiji se stepen u normalnim okolnostima me- nja prema cirkamdijalnom ritmu od maksimalne budnosti do dubokog sna. Budnost odražava funkcioniranje aktivirajućeg retikularnog sistema moždanog stabla i diencefalona, koji se preko talamičnih relejnih jedara difuzno projektuje u korteks mozga.
Očuvana svest podrazumeva trajnu i normalnu interakciju relativno očuvanih hemisfera mozga i aktivirajuće retikularne formacije moždanog stabla.
S obzirom na ove činjenice jasno je da postoje tri vrste oštećenja koje dovode do izmenjenog stanja svesti, li Supratentorijumske masivne lezije tj. oštećenje hemisfera velikog mozga usled moždanog infarkta, hematoma, tumora i si. U ovom slučaju može da dođe do oštećenja svesnosti uz očuvanu budnost kada se javlja tzv. vegetativno stanje, najčešće kao posledica anok- sične encefalopatije (stanje posle srčanog zastoja) ili u završnom stadiju- mu različitih degenerativnih bolesti.
- Sub ili infratentorijumske lezije, tj. oštećenje moždanog stabla usled moždanog udara, tumora i hemoragije moždanog stabla. Osim direktnog (primarnog) oštećenja navedenim bolestima, može doći do lezije moždanog stabla i usled indirektnog (sekundarnog) oštećenja prouzrokovanog pritiskom patološke mase iz drugih moždanih regija, usled transtentorijalne (unkalne) ili cerebe- larne hernijacije (kod procesa u tempo- ralnom režnju ili cerebelumu).
- Masivna oštećenja mozga u celini, koja su posledica anoksije, komocija, me- ningoencefalitisa, metaboličkih poremećaja, intoksikacije, subarahnoidalne hemoragije i si.
Suštinski, sva stanja koja dovode do izmenjenog stanja svesti, bilo da je reč o primarnim bolestima, mozga ili o sistemskim bolestima posledica su ili poremećenog krvnog protoka (anoksična encefalopati- ja, cerebrovaskularne bolesti) ili poremećenog metabolizma neurona (hiper i hipoglikemija, uremija, vitaminske deficijencije, endokrine bolesti, poremećaji elektrolita i si.).
Poremećaj svesti može biti:
- Konfuzno stanje – označava nemogućnost održavanja usmerenog mišljenja i aktivnosti, snižena pažnja, dezorijenti- sanost, pospanost, agitacija. Najčešći uzroci ovog stanja su intoksikacije i metabolički poremećaji, mada konfuzno stanje može biti i posledica fokalnih moždanih oštećenja različitih lokalizacija, ali najčešće u desnoj (nedominant- noj hemisferi).
- Delirijum je konfuzno stanje sa veoma izraženom funkcijom simpatikusa. Pacijent u delirantnom stanju pokazuje konfuznost uz tahikardiju, tremor, mi- drijazu, hipertenziju. Često se javlja psi- homotorna agitiranost, razdražljivost, halucinacije, agresivnost. Delirijum je posledica stanja u kom je povišen nivo cirkulišućih kateholamina, kao što je intoksikacija stimulativim lekovima (amfetamin npr.), visoka telesna temperatura, prekid uzimanja alkohola, sedativa (benzodijazepini, barbiturati).
- Somnolencija je patološka pospanost; pacijent se budi na lakše draži i zbog fizioloških potreba;
- Stupor – pacijent se budi na jače ili na ponovljene draži kada gleda u ispitivača i deluje svesno. Međutim odgovor na verbalne komande ili ne postoji ili je neadekvatan. Motorna uznemirenost ili ponavljanje stereotipnih pokreta može biti prisutna, a odmah po prestanku spoljašnjih draži bolesnik ponovo tone u stanje slično snu.
- Koma – pacijent izgleda kao da spava i nemoguće ga je probuditi spoljašnjim dražima, a ne budi se ni zbog unutrašnjih potreba. Postoje različiti stepeni kome, a najdublji stepen je onaj u kom su ugašeni kornealni, faringealni refleksi, refleks ženice na svetlost, ne dobija- ju se mišićni refleksi, niti plantarni odgovor, a mišićni tonus je snižen.