Maligni neuroleptički sindrom
Maligni neuroleptički sindrom (MNS) je najređi „ekstrapiramidni“ neželjeni efekat primene neuroleptičkih lekova, ali se može pojaviti i kod ljudi kod kojih su iz terapije naglo isključeni dopaminomimetski le- kovi (levodopa).
Komplikacija se javlja u 0,5-1% bolesnika na neurolepticima, ali češće kod mlađih osoba muškog pola i u onih koji zah- tevaju agresivnu antipsihotičnu terapiju (haloperidol, flufenazin, tioksanteni). Korišćenje depo preparata, više različitih neuroleptika i njihova kombinacija sa litijumom, povećavaju rizik od razvoja malignog neuroleptičkog sindroma.
Patofiziološki mehanizmi koji dovode do neuroleptičkog sindroma nisu poznati. Rigor može biti posledica direktnog dej- stva neuroleptika na mišiće, mada postoji i objašnjenje da neuroleptici direktno de- luju na dopaminergične strijatne recepto- re, što rezultira u teškom parkinsonizmu. Hipertermija može biti centralnog i perifernog porekla (možda je u pitanju ekscesiv- na proizvodnja toplote od strane stalno aktivnih mišića ili je reč o poremećaju do- paminergičkih hipotalamičkih, mezolim- bičkih i diencefaličnih dopaminergičkih puteva, koji remete termoregulacioni centar). Zbunjenost, konfuznost, koja prati maligni neuroleptički sindrom, može biti posledica metaboličkog disbalansa ili prekida kortiko-limbičko-dopaminergičke transmisije.
Klinička slika se razvija neposredno posle uvođenja ili povećanja doze neuroleptičke terapije. U 90% javlja se unutar dve nedelje od započinjanja lečenja ili povišenja doze, a predisponirajući faktori su fizičko iscrpljenje, dehidratacija, prateće organsko oštećenje mozga i korišćenje depo preparata.
Klinička slika malignog neuroleptičkog sindroma podrazumeva prisustvo povišene temperature, teškog rigora, tremora i nestabilnosti autonomnog nervnog sistema (nestabilnost krvnog pritiska, tahikardija, tahipneja, kognestija pluća), koji su zastupljeni u velikom procentu (Tabela I).
U okviru malignog neuroleptičkog sindroma može se razviti renalna insuficijen- cija, mionekroza, plućni embolizam, in-
Tabela I. Učestalost pojedinih simptoma u obolelih sa MNS
- parkinsonizam
- tahikardija .
- tremor
- labilni pritisak
- disfagija
- distonija
- stupor i koma
- tahipneja
- horeja
farkt miokarda, plućni edem i prestanak srčanog rada.
Maligni neuroleptički sindrom se letalno završava u 20-30% slučajeva, a po isključenju neuroleptika postepeni oporavak je unutar 5-15 dana u većine, a u manjem procentu zaostaju perzistetne neurološke sekvele (parkinsonizam, diskinezije, atak- sija, demencija).
U diferencijalnoj dijagnozi dolaze u obzir Stauderova letalna katatonija, ekstrapi- ramidni sindrom-katatonija sindrom, maligna hipertermija, toplotni udar, alergija na lekove i tireotoksikoza.
Lečenje malignog neuroleptičkog sindroma podrazumeva niz opštih mera, kakve su održavanje elektrolitnog i balansa tečnosti, hlađenje, veštačka ventilacija, dijaliza u slučaju bubrežne insuficijencije i si., od kojih se neke mogu preduzeti još u transportu (hlađenje, mehanička ventilacija). Za lečenje hipertermije primenjuje se dantrolen natrijum. Primena antiparkinso- nika (antiholinergici, amantadin, levodopa i bromokriptin) kao specifična terapija mogla bi biti korisna.