• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Tetanus (Zli grč)

Tetanus (Zli grč)

Tetanus je akutna infektivna bolest u čijoj osnovi postoji neurointoksikacija na­stala dejstvom produkata bakterije Clostri­dium tetani. Ova bakterija je strogo anae- robna. U spoljašnjim uslovima produkuje spore, koje su veoma otporne na različite uticaje okoline.

Uslov za nastanak bolesti je povreda tki­va kože, rede sluznice. Kroz povređenu kožu ili ranu, koja može da bude i jedva primetna (mikropovreda), mogu dospeti bakterijske spore. Ukoliko postoje anae- robni uslovi (duboka ubodna rana ili seko- tina, lacerokontuzna povreda sa dubljim „džepovima”, prisustvo stranog tela, prisu­stvo pomažućih aerobnih bakterija i si.), dolazi do klijanja (germinacije) spora Clo­stridium tetani i prelaska bakterije u vegetavni oblik. Bakterija luči nekoliko jakih bioloških egzotoksina. Za patofiziološko događanje najznačajniji je tetanospazmin. On brzo putuje (hematogeno i neurogeno) do receptora u CNS (gangliozidi membra­ne nervnih ćelija) za koje se vezuje i pro­dire u akson neurona. Putujući duž akso- na dospeva do motornih jedara kičmene moždine i mozga.

Dejstvo toksina se ostvaruje na nivou završetaka motornih neurona, viših motor­nih centara, refleksnih spinalnih lukova i vegetativnih centara. Na taj način se reme­ti refleksna neuromišićna aktivnost koja se klinički ispoljava u pojavi mišićnih grčeva.

Tetanus nije kontagiozna bolest. Nema imuniteta posle preležane bolesti.

Klinička slika

Grč mišića je osnovni klinički znak teta­nusa. Grčevi su stalni (klonični) i povreme­ni (paroksizmalni). Bolest uvek počinje tri- zmusom, karakterističnim grčem mišića zvakača. Bolesnik ne može dovoljno jako da otvori usta, teško jede i uzima tečnost, govori kroz stisnute vilice. Grčevi se dalje šire na mimične mišiće lica, što daje tipič­nu sliku opisanu kao „rizus sardonicus”. Tada su oči žmirkave, čelo nabrano a usni­ce razvučene u „ciničan osmeh”. Dalje ši­renje grčeva ide na mišiće vrata, leđa, grud­nog koša, trbušnog zida i ekstremiteta. Zbog izraženog hipertonusa otežano je kretanje. Uz ovako ispoljen hipertonus, moguća je pojava i povremenih, paroksi- zmalnih grčeva pojedinih mišićnih grupa. Oni nastaju iznenada, bez najave, sponta­no, ili su provocirani bolnim dražima, do­dirom, zvukom, svetlošću i si. Vrlo su bol­ni za obolelog. Naročito su teški i za disanje ugrožavajući paroksizmi faringeal- ne i laringealne muskulature (fringo i larin- gospazam). Oni mogu da dovedu do ugu- šenja obolelog.

Sem kod cefaličnog tetanusa, bolesnik je uvek svestan, a povišena temperatura nije karakteristična za bolest.

Klinički oblici tetanusa zavise od stepe- na intoksikacije, ulaznog mesta infekcije i prethodnog vakcinalnog statusa. Razlikuju se sledeći klinički oblici:

  1. generalizo vani tetanus:
  2. sa toničnim grčevima,
  3. sa toničkim grčevima i paroksizmina;
  4. ginekološki tetanus;

3- tetanus novorođenčeta;

  1.  cefalični tetanus;
  2.  lokalni tetanus.

Dijagnoza

Značajan je podatak o prethodnom po­vređivanju. Inkubacija kod tetanusa je vre- me od povrede do pojave trizmusa. Inku­bacija kraća od 7 dana nagoveštava teži hipertoksični tetanus.

Možda će vaszanimati

Ukočen vrat i glavobolja

Da li sam meteoropata

Patim od anskionznosti

Dijagnoza tetanusa je klinička. Vodeći klinički znak bolesti je trizmus i odlučuju­ći je za dijagnozu. Pojava „ciničnog osme- ha”, hipertonusa mišića vrata, trupa i eks­tremiteta, zatim paroksizmalnih grčeva, jasno ukazuju na prirodu bolesti.

Mikrobiološka dijagnostika za tetanus nije obavezna. Moguća je izolacija bakte­rija sa ulaznog mesta infekcije (bris povre­de ili rane, bris pupčanika, hirurške rane ili materice).

Diferencijalna dijagnoza

Odnosi se na bolesti u kojima se može javiti pseudotrizmus:

  1.  angine,
  2.  peritonzilarni apsces,
  3.  zapaljenski procesi mandibule,
  4.  povrede mandibularnog zgloba i dr.

Važan diferencijalno-dijagnostički po­stupak za razlikovanje trizmusa od pseudo- trizmusa jeste intravenska primena bense- dina, u dozi od 5 do lOmg. Za razliku od pseudotrizmusa, kod trizmusa dolazi do popuštanja grča, koji se jasno klinički mo­že uočiti.

Kada se bolest generalizuje, može da podseća na:

  1.  meningitis,
  2.  encefalitis,
  3.  epi status,
  4.  besnilo,
  5.  tetaniju,
  6.  tetanofobiju,
  7.  trihinelozu,
  8.  histerične reakcije,

9- intrakranijalno krvarenje i dr.

Terapija

Lečenje tetanusa obuhvata čitav niz slo­ženih mera i postupaka za koje su potreb­ni određeni uslovi i obučenost medicin­skog osoblja. Bolesnici sa tetanusom obavezno se leče u bolničkim uslovima, najbolje u odeljenjima za intenzivnu negu.

Sprečavanje dalje intoksikacije jeste osnovna mera lečenja i obuhvata sledeće postupke:

obrada ulaznog mesta, po potrebi i hirurška

Lečenje grčeva

Lečenje grčeva obuhvata primenu leko- va koji će uticati na popuštanje toničkih gr­čeva :l sprečavati ili prekidati paroksizmalr ne grčeve.

Lek izbora su bensođiazepini. Najčečće se koristi bensedin u dnevnoj dozi od 5 do 15 mg/kg. Najveća dnevna doza kreće se do 140 mg. Lečenje se sprovodi tokom tri nedelje, zatim se doze leka postepeno smanjuju.

Terapijske doze bensedina određuje te­žina kliničke slike. Pored bensedina, mo­gu se koristiti još i flumazenil…

Ukoliko se navedenim dozama ne po­stigne adekvatna kontrola grčeva, a pogo­tovu kada se ispolji respiratorna insuficijencija (grčevi mišića koji učestvuju u disanju-dijafragme i interkostalnih mišića), kada se jave laringospazatli; učestali paroksizmalni grčevi, potrebno je boles­nika traheotomisati (dugotrajna veštač-ka ventilacija) I uspostavili kontrolisano veštačko disanje uz primenu mišićnih relaksanata (kontinuirana primena neuromi- šićne blokade, najčešće pancuronium bro- mid). Veštačka ventilacija se sprovodi naredne tri nedelje, nekada i duže.

Antibiotici

Antibiotici se primenjuju lokalnog dejstva na Clostridium tetani i njenue era- dikaciju sa ulaznog mesta. Tako se spre­čava dalja intoksikacija bakterijskim, toksi­nima. Primenjuje se benzopenicillin u dnevnoj dozi 10-15 miliona jed. i.v. ili me- tronidazol 3 x 500 mg i.v. Terapija antibi­oticima traje 10 dana. Anibiotici se tokom bolesti koriste i za lečenje ranih i sekundar­nih komplikacija bolesti, najčešće infekci­ja disajaih i urinarnih puteva.

Ostale mme. lečenja

Kontrola simpatičke aktivnosti, koja je u teškim oblicima bolesti značajno izražena postiše se primenom beta blokatora.

Značajna je prevencija dekubitalnih ra­na primenom odgovarajućeg položaja sa čestim promenama, masiranje mekih struk­tura trupa i ekstremiteta i stimulacijom lo­kalne cirkulacije i oksigenacije.

Izuzetno je značajna nega disajnih pute- va bolesnika koji su na veštačkoj ventila- cft Primenjuje .š# drenaža i aspiracija sin kreta i fizikalna terapija grudnog koša, čime se smanjuje mogućnost za nastanak atelektaza 1 sekundarnih infekcija u plufr nom parenhimu.

Zbog velikog katabolizma koji se javlja tokom bolesti značajno mesto pripada |§* hrani bolesnika sa tetanusom. J?otrebno je obezbediti visoko proteinsku ishranu bo­ga« ugljenim hidratima i vitaminima sa najmanje 3500 kalorija dnevno.

Zbog svega navedenog, bolesnike sa te- tartisom treba itečiti u ođeljenjtaa za interir zivnu terapiju i reanimaciju. Tok bolesti može da bude nepredvidiv, sa brzim raz­vojem respiratorne insuficijencije i kardio­vaskularne disfunkcije, što zahteva konti­nuirani nadzor bolesnika i pravovremenu primenu mera reanimacije i lečenja, speci­fično za obolele od tetanusa.

Za lekare koji prvi pregledaju bolesnika i posumnjaju na tetanus važno je da odmah daju bensedin 10 mg i.m., antitetanusni se­rum (500 IJ), obezbede vensku liniju i u pratnji iskusnog medicinskog tehničara upute bolesnika u nabliže odeljenje koje leči infektivne bolesnike. Tokom transpor­ta, koji treba da bude medicinskim kolima sa krevetom za ležanje, po mogućstvu opremljenim kiseonikom i setom za respi­ratornu reanimaciju, u vreme pojave pa- roksizmalnih grčeva doze bensedina intra- venski se mogu ponavljati, sve do prekida grčeva. Ukoliko se pojavi laringospazam, uz bensedin treba bolesnika relaksirati i uraditi orotrahealnu intubaciju, po potre­bi ventilisati balonom i kiseonikom do pri­jama na bolničko lečenje. Treba naglasiti da svaka stimulacija spoljašnjim nadražaji- ma može da izazove paroksizmalne grče­ve, pa je u tom smislu transport i zbrinja­vanje ovakvih bolesnika još delikatnije.

Pojava laringospazma pre transporta bo­lesnika sa tetanusom indikacija je za ur­gentnu hiruršku traheotomiju, što podrazu- meva sigurno obezbeđenje disajnih puteva i mogućnost za započinjanje veštačke ven­tilacije i pre nego što se bolesnik definitiv­no bolnički zbrine.

Prethodni članak

Delirijum

Sledeći članak

Botulismus (Botulizam)

Slični članci

Ukočen vrat i glavobolja

 Poštovani. Imam 31.god. muško. visok 188 težak 92. Nedavno sam imao problem sa vratom,ukočen zivac. zaspao sam slučajno za radnim...

Pročitaj još

Da li sam meteoropata

Imam 23 godina, i vec 4 dana se osecam lose i depresivno bez ikakvog razloga. Nemam apetit i dugo spavam,...

Pročitaj još

Patim od anskionznosti

Zdravo.Imam pitanje vec par godina bolujem od ankcioznosti. Bila sam pocela sa lecenjem.medjuti prekinula sam kad sam ostala u drugom...

Pročitaj još

Bol u plećki

Postovani, molim za pomoc . Bol u levoj plecki koji sesiri ka vratu. potiljku. Sta da uradim,koje analize. Hvala Vam. ...

Pročitaj još

Svetlost titra u uglu oka

Poštovani, nisam sigurna da li je ovo pitanje u potpunosti vezano za oblast neurologije ali po simptomima sam zaključila da...

Pročitaj još

Imala sam ceste epilepticke napada u djedinjstv

 Postovanje ; imala sam ceste epilepticke napada u djedinjstvu . Kada sam uradila operaciju AVm- malformacije nisam imala nikakvih problema...

Pročitaj još
Učitaj još
Sledeći članak

Botulismus (Botulizam)

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Bolesti krvi i hematopoeznog sistema (hematologija)

Neutropenija (sniženi nivo neutrofila u krvi)

Dečje i urodjene bolesti (pedijatrija)

Anorhija (anorchia)

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Dugotrajno sedenje – kako sebi pomoći

Zbog čega treba da uradite 5D ultrazvuk u trudnoći?

stitna zlezda

Štitna žlezda

Dijabetesna periferna neuropatija

  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.