Šta je nesanica (insomnia)?
Nesanica se odlikuje poremećajem spavanja, odnosno ciklusa budnost – spavanje.
Prema vrsti poremećaja spavanja, nesanica se deli na
- teškoće uspavljivanja (nesanica na početku spavanja)
- učestalo i stalno buđenje (teškoće održavanja spavanja)
- trajnu pospanost uprkos odgovarajućoj dužini spavanja (neodmarajuće spavanje).
Prema trajanju, postoji
- Prolazna nesanica – nesanica koja traje od jedne, do nekoliko noći (u okviru jedne epizode) . Prolazna nesanica je obično posledica stresa.
- Kratkotrajna nesanica traje od nekoliko dana do 3 nedelje. Obično je uzrokovana stresom, kao što je oporavak od hirurške intervencije, ili kratkotrajne bolesti, nakon teškog ispita, smrti bliske osobe, početka rada na novom, ili odgovornijem radnom mestu…
- Dugotrajna nesanica traje mesecima, ili godinama i obično je odraz psihijatrijskih, ili dugotrajnih zdravstvenih poremećaja, korišćenja nekih lekova, ili osnovnih poremećaja spavanja. Dugotrajna nesanica može biti trajna, ili sa izmenama epizoda nesanice i urednog spavanja.
Nekoliko noći slabog spavanja, obično uzrokovanih stresom, ili uzbuđenjem, uobičajena je i česta pojava i ne ostavlja trajne posledice. Dugotrajna nesanica ima znatne štetne posledice u obliku nemogućnosti obavljanja dnevnih obaveza, poremećaja raspoloženja, poremećaja odnosa u porodici i povećanja rizika od povreda uzrokovanih smanjenom pažnjom.
Kod psihofoziološke nesanice postoji poremećaj ponašanja pri kojem su bolesnici zaokupljeni očekivanjem da ne mogu zaspati. Poremećaj spavanja obično počinje kao posledica emocionalnog stresa, pa se nastavlja dugo nakon što se stresan period završi.
Osobe koje pate od ovog poremećaja previše su zaokupljene trajnim nastojanjem da zaspu i ova nesanica je, prema tome, naučen odgovor. Osobe sa ovim poremećajem lakše zaspu u vreme kada se ne trude da spavaju, ili izvan kuće. Kod ovih bolesnika izražena je teškoća usnivanja, a često i noćna buđenja.
U lečenju je obično korisno vežbanje opuštanja. U početku lečenja mogu se uzimati lekovi za pomaganje usnivanja, ali samo kratko.
Spoljašnji faktori mogu uzrokovati nesanicu. Poremećaji spavanja koji se još nazivaju privremena nesanica uzrokovana okolinom, mogu se pojaviti nakon promene okoline u kojoj spavamo (npr. pri spavanju u hotelu, ili bolničkom krevetu) ili kod važnog događaja u životu, kao što su promena zanimanja, gubitak voljene osobe, bolest, ili stres zbog rokova na poslu, ili ispita, nekog važnog događaja koji iščekujemo (venčanje, prva vožnja avionom, putovanje). Poremećaj se može ispoljiti kao otežano uspavljivanje, često buđenje, ili buđenje rano ujutru. Oporavak je obično vrlo brz i nastupa nakon par dana.
Neodgovarajuća higijena spavanja odnosi se na neodgovarajući način ponašanja pre spavanja i okolinu koja je nepovoljna za spavanje. Npr. neki bolesnici pokušavaju spavati ispred televizora koji ostavljaju uključen celu noć, ili pokušavaju zaspati neposredno nakon dolaska sa posla u ponoć. Buka i svetl može uticati na nemogućnost uspavljivanja, a isto tako, i partner sa kojim se spava ako za vreme spavanja glasno hrče.
Satovi kojima svetle kazaljke, ili brojke mogu razbuditi bolesnika i povećati nervozu, jer bolesnik gleda kako prolazi vreme. Različiti lekovi, obilna jela, naporno vežbanje, ili tuširanje u toploj vodi neposredno pre spavanja mogu biti razlog nesanice.
Osobe sa ovim poremećajem spavanja treba da razviju opuštajuće rituale pre spavanja, ali i da pripreme okolinu za spavanje. Isto tako bi i vreme buđenja trebalo biti jednako. Trebalo bi izbegavati neredovno odlaženje na spavanje, a vreme u krevetu ograničiti na vreme za koje se spava.
Boravak na velikim visinama uobičajeno je povezan sa poremećajima spavanja. Čest je poremećaj tzv. periodično disanje za koje je odgovorna smanjena koncentracija kiseonika na velikim visinama. Česta buđenja i loš kvalitet spavanja tipični su za visinsku nesanicu koja je obično najteža prvih nekoliko dana, ali takvo stanje može i potrajati. Određenim vrstama lekova moguće je sprečiti pojavu visinske nesanice.
Kako se nesanica leči?
Velika je greška nesanicu lečiti samo lekovima koji pomažu uspavljivanje, jer često, postoje uzroci koji nesanicu prouzrokuju.
Higijensko-dijetetski režim je veoma bitan (rekreacija i bavljenje sportom, tuširanje mlakom vodom, izbegavanje alkohola i duvana, izbegavanje preobilnih i jakih obroka u večernjim satima, zamračivanje prostorije, izolovanje od izvora buke…)
Ako higijensko-dijetetski režim ne poboljša situaciju, pribegava se i medikamentoznom režimu lečenja nesanice, jer postoji mogućnost i težih psiholoških poremećaja, pa se u lečenju nesanice često uključuje i psihijatar, odnosno psihoterapeut.
Neki lekovi koji se koriste u lečenju nesanice su benzodiazepini sa kratkim i srednjim delovanjem koji deluju sedativno i hipnotički (pomažu uspavljivanje).