Šta je progresivna supranuklearna paraliza?
Progresivna supranuklearna paraliza pripada grupi Parkinson – plus sindroma, ili parkinsonizmu. Poznata je još pod nazivom Steele-Richardson-Olszewski sindrom prema naučnicima koji su prvi opisali bolest 1963. godine.
Retka je degenerativna bolest mozga i javlja se oko šezdesete godine života
Sam naziv opisuje bolest. Radi se o bolesti koja se vremenom pogoršava, supranuklearna jer nastaje u delu mozga koji kontroliše pokrete očiju, a radi se o paralizi odnosno slabosti pokretanja očiju.
Koji su simptomi progresivne supranuklearne paralize?
Bolest nastupa sporo i može početi nespecifično kao opšta slabost, bolovi u zglobovima, glavobolja, depresija…
Nakon toga se jave specifični simptomi kao što su:
- nagli poremećaj ravnoteže i neobjašnjeni padovi
- ukočenost
- usporenost pokreta
- nespretnost
- smetnje vida kao zamagljen vid zbog oštećenja vertikalnog pomeranja očnih jabučica ( supranuklearna vertikalna paraliza)
- za razliku od bolesnika sa Parkinsonovom bolešću koji se vremenom naginju prema napred, ovi pacijenti imaju tendenciju pada unazad
- javljaju se poremećaji raspoloženja
- smetnje govora i gutanja
- grčevi u mišićima i popuštanje sfinktera
Bolesnik kod kog postoji parkinsonizam rezistentan na lekove, česti padovi, pareza vertikalnog pogleda, smetnje gutanja, ili govora, simptomi demencije, verovatno ima progresivnu supranuklearnu paralizu.
Simptomi nastaju postepeno i smatra se da od početka bolesti paraliza vertikalnog pogleda nastupa otprilike nakon tri godine.
Kako se postavlja dijagnoza progresivne supranuklearne paralize?
Najnovije metode snimanja glave i centralnog nervnog sistema kao što je magnetna rezonanca i NMR spektroskopija mogu pomoći u diferencijalnoj dijagnozi parkinson-plus sindroma, ali dobro uzeta anamneza i neurološki pregled su osnova za dobro postavljenu dijagnozu.
Kako se leči progresivna supranuklearna paraliza?
Na žalost, specifična terapija ove bolesti još ne postoji. U početnom stadijumu lekovi koji se koriste u Parkinsonovoj bolesti, kao što je levodopa, mogu dovesti do blažeg poboljšanja, ali kratkotrajno.Zbog depresije mogu se uvesti antidepresivi.
Smrtni ishod nastupa najčešće zbog upale pluća i preloma nakon pada, tj. životni vek obolelih od ove bolesti je veoma skraćen.