Povrede bubpne opne
Najčešći razlozi zbog kojih dolazi do ovih povreda su sledeći:
- Udarac po uvu (pesnica, lopta) koji može izazvati naglu kompesiju vazduha u spoljašnjem slušnom kanalu, tako da povećani pritisak uzrokuje perforaciju bubne opne. Kliničke karakteristike, mogućnost pojave komplikacija i način lečenja ovih povreda isti su kao kod već opisanih direktnih povreda bubne opne.
- Nagle promene atmosferskog pritiska (putovanje avionom, skokovi padobranom, ronjenje), ukoliko Eustahijeva tuba (slušna tuba) ne funkcioniše normalno, mogu da izazovu poremećaj odnosa pritiska u šupljinama srednjeg uva i spoljne sredine, kao i mogućnost pojave oštećenja bubne opne i drugih delova srednjeg i unutrašnjeg uva. Pojava oštećenja zavisi od stanja slušne tube, veličine razlike pritiska i dužine ekspozicije bolesnika ovim nepovoljnim uslovima. Ukoliko razlika u pritiscima prede granicu tolerancije, nastaje uvlačenje bubne opne, izlivanje (transudacija ex vacuo) seroznog ili se-rozno-hemoragijskog transudata u bub-nu duplju i crvenilo bubne opne. Ako razlika u pritiscima raste, može se javiti i krvarenje u srednjem uvu kao i rup-tura bubne opne. Ove promene u bub-noj duplji i bubnoj opni nazivaju se i „aerootitis”, mada nije reč o zapaljen-skom procesu.
Klinička slika
Bolesnik se žali na osećaj pritiska u uvu, bol i nagluvost. Veoma intenzivan bol može da dominira kliničkom slikom, ako se javi ruptura bubne opne. Zbog toga se može pojaviti i krvarenje iz spoljnjeg slušnog hodnika. Lokalni nalaz karakteriše uvučena i crvena bubna opna, ili se pak može vi-deti i perforacija čije su ivice podlivene krvlju. Nagluvost je najčešće konduktiv-nog tipa.
Terapija
U lečenju je veoma važno izjednačiti pritisak u srednjem uvu i spoljnjoj sredini. To se postiže autoventilacijom tuba (Valsalva), produvavanjem tuba (Politzer) i davanjem vazokonstriktornih kapi za nos. Ako ove intervencije ne dovedu do uspeha, može se uraditi i incizija bubne opne (pa-racenteza) sa evakuacijom transudata iz bubne duplje i izjednačenja pritiska. Antibiotici se daju samo ako je došlo do zapa-ljenskog procesa srednjeg uva, ili ako postoji mogućnost za razvoj sekundarne infekcije (perforacija bubne opne). U ovim slučajevima treba staviti sterilnu štrajfnu u spoljnji slušni kanal, koja se menja svaki drugi dan. U cilju sprečavanja pojave aero-otitisa treba savetovati profesionalnom osoblju kao i putnicima da izbegavaju letove u vreme akutnih zapaljenskih procesa u gornjim respiracijskim putevima (sini-zitisi, faringitisi, i dr.), a naročito, u vreme zapaljenskih procesa uva.
Prognoza ovih povreda je dobra i najčešće se funkcija sluha sasvim oporavlja.