• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Fascije vrata, flegmone, zapaljenja u predelu vrata

Fascije vrata, flegmone, zapaljenja u predelu vrata

Presudnu ulogu prilikom hirurškog leče-nja dubokih flegmona vrata ima dobro po­znavanje hirurške anatomije prostora vra­ta. Diskusije i kontroverze oko postojećih fascija vrata bile su tema još od Burns-ovog originalnog opisa 1811. godine. Cer-vikalna fascija je podeljena na površnu i duboku. Međutim, duboki sloj je kompli-kovan i daleko važniji nego što nagovešta-va tako jednostavna klasifikacija.

Površna fascija sastoji se od sloja laba­vog vezivnog tkiva, dok je paltizma prisno srasla sa fascijom. Površna fascija okružu­je vrat kao jedinstven sloj i zadržava isti od­nos sa kožom u ćelom obimu.

Ispod platizme nalazi se duboki sloj cer-vikalne fascije. Njen prednji ili spoljnji sloj obmotava velike mišiće vrata tako da ih prekriva i drži ih zajedno. U zadnjoj polo­vini vrata ona u potpunosti podržava mu­skulaturu, dok se u prednjem, muskulovi-sceralnom odeljku ona sastoji od slojeva od kojih neki obmotavaju duge mišiće, dok drugi pokrivaju organe i duboke mišiće po­red kičme. Fascija se naviše pripaja za hio-idnu kost i za mandibulu, dok se naniže pri­paja na prednju i zadnju površinu klavikule i sternuma. Fascija se nakon toga deli da bi obuhvatila sternokleidomastoidni mišić, po­tom prelazi u zadnji deo i presvlači trapezijus, da bi se pružila unazad i pripojila za spinozne nastavke cervikalnih pršljenova.

Srednji sloj vratne fascije omotava miši­će sternohioidni, sternotiroidni, tirohioidni i omohioidni, da bi se bočno spojili i pripo­jili za ovojnicu karotidnih arterija. Ovaj sloj se spaja gore za hioid a dole za sternum i klavikulu, spajajući se sa dubokom fascijom.

Visceralni sloj duboke cervikalne fascije obuhvata hipofarinks, ezofagus, traheju i ti-roidnu žlezdu. Ovaj sloj, poznat kao buko-faringealna fascija, pokriva spoljašnji zid faringoezofagealne regije i mišiće konstriktore.

Postoje dva tipa prostora koje obrazuju fascije vrata. Jedni su povezani sa mišići­ma a drugi okružuju visceralne prostore i krvne sudove. Kako su mišići uvek pričvr­šćeni za kost, infekcije ovih prostora ima­ju manju mogućnost daljeg širenja, dok prostori koji okružuju visceralne prostore i krvne sudove omogućavaju lako širenje infekcije u susedne prostore. 

Parafaringealn i prostor

Parafaringealni prostor, koji se naziva i faringomaksilarni prostor, jeste prostor ko­nusnog oblika čija je baza povezana sa lobanjom jugularnim otvorom a čiji je vrh ve­liki rog hioidne kosti. Gore medijalno ograničava ga gornji konstriktor farinksa i tonzilarna loža. Zadnji deo lože u direktnoj je vezi sa retrofaringealnim prostorom, a prevertebralna fascija čini njegov zadnji zid. Lateralnu stranu čini unutrašnji pterigoidni mišić napred, dok je pozadi zatvoren re-tromandibularnim delom parotidne žlezde. 

Submandibularni prostor

Submandibularni prostor je smešten ne­posredno ispod tela mandibule. Ograni­čen je sa strane ivicama submentalnog i submaksilarnog trougla, a njegovo dno for­miraju sva tkiva koja leže između mukozne membrane poda usne duplje i spoljašnjeg sloja duboke cervikalne fascije. 

Mastikatorni prostor

Mastikatorni prostor se naziva još i submaseterični prostor, sadrži maseter, temporalni i oba pterigoidna mišića kao i prateće sudove i živce. 

Retrofaringealni prostor

Retrofaringealni prostor se nalazi izme­đu prevertebralne fascije i zadnjeg zida farinksa. Sadrži labavo vezivno tkivo i malo limfnih žlezda. Sa donje strane ovaj prostor je u direktnoj vezi sa medijastinumom 

Pa rotidn i p rosto r

Parotidni prostor sadrži parotidnu žlezdu, malo limfnih žlezda, deo facijalnog živca i brojne krvne sudove. Parotidna žlezda je kompletno okružena fascijom iz­uzev medijalno gde žlezda ima tendenciju da postane retromandibularna. Nedosta­tak pokrova dopušta slobodnu vezu sa re­trofaringealnim i faringomaksilarnim pro­storom.

Etiologija i patogeneza

Duboke flegmone vrata u preantibiotskoj eri bile su u oko 70% slučajeva uzrokovane širenjem infekcije iz predela farinksa odno­sno tonzila. Ranom upotrebom antibiotika ovaj broj je danas znatno smanjen, a poje­dini autori navode da danas najčešće nasta­ju širenjem infekcije od zuba u preko 50% slučajeva, zatim kod peritonzilarnih apsce-sa, povreda vrata i gornjeg aerodigestivnog trakta, retrofaringealnog limfadenitisa, sia-loadenitisa, Bezoldovog apscesa, inflamira-nih cista i fistula vrata, a ne smeju se zabo­raviti ni narkomani koji sebi ubrizgavaju parenteralno drogu baš u ovoj regiji. 

Klinička slika

Klinička slika umnogome zavisi od regi­je koja je zahvaćena širenjem infekcije iz okolnih struktura. Simptomi koji su uvek prisutni kod dubokih flegmona vrata su bol, povišena temperatura i ograničena po­kretljivost mandibule i vrata.

Bol se lokalizuje u predelu koji je zahva­ćen infekcijom, konstantan je i napredova­njem bolesti se pojačava. Na vratu postoji veći ili manji otok, crvenilo kože koja je za­tegnuta, sjajna i bolno osetljiva. Ponekad može postojati fenomen fluktuacije, što je siguran znak postojanja gnojne kolekcije.

Povišena telesna temperatura je takođe konstantan znak kod dubokih flegmona vrata. Karakteriše se povremenim skokovi­ma temperature što odmah treba da pobu­di sumnju na septikemiju i septički trom­boflebitis unutrašnje jugularne vene ili širenje procesa u prednji medijastinum.

Trizmus i ograničena pokretljivost vrata su prisutni, što naročito zavisi od lokali­zacije primarne infekcije, a pacijent drži glavu u prinudnom položaju. Ukoliko se apsces nalazi u mastikatornom prostoru tri­zmus je jako izražen a otok na vratu može biti minimalan. Nasuprot tome, retro-faringealni apsces daje minimalan ili nika­kav trizmus i bez otoka na vratu, ali zato po­stoji izražena ograničena pokretljivost vrata.

Od ostalih simptoma sreću se progresiv­na disfagija, odinofagija, promuklost i disp-nea. Promena glasa je karakteristična kod retrofaringealnog i faringealnog apscesa, „pacijent govori kao da ima vruć krompir u ustima. Dispnea može biti znak otoka je­zika kao i otoka struktura farinksa i larinksa i zahteva hitnu i neodložnu intervenciju.

Širenje patološkog procesa prema pred­njem medijastinumu događa se vrlo brzo i stanje bolesnika se može dramatično me-njati iz sata u sat. Prvi znak širenja infek­cije u prednji medijastinum je crvenilo i otok kože koji se brzo spušta preko jugu-luma na sternum. Pacijent u početku nema simptomatologiju medijastinitisa, a izosta­ju i radiografski znaci, ali ako izostane hi-rurška intervencija, stanje se vrlo brzo po­goršava, javlja se bol u grudima, dispnea, a radiografska slika medijastinitisa postaje evidentna. Dolazi do pogoršanja opšteg stanja i hirurška drenaža u ovoj fazi je za-kasnela i praćena velikim mortalitetom. 

Dijagnoza i deferencijalna dijagnoza

Dijagnoza se postavlja vrlo pažljivo uze­tom anamnezom i tako se može doznati ve-rovatan ulazni put infekcije i flegmone vrata. Kliničkim pregledom otkriva se put infekci­je, mada on ponekad može biti skriven.

Laboratorijske analize treba da obuhva­te kompletnu krvnu sliku, sedimentaciju, koagulacioni status, biohemijske analize kao i hemokulturu kod sumnje na sepsu. Standardne radiografije AP i profil vrata mogu biti korisni u slučaju infekcije poda usta (Angina Ludovici) ili retrofaringealnog apscesa. Neinvazivne tehnike kao što su CT i MRI su izuzetno korisne u utvrđivanju položaja i proširenosti apscesa.

U diferencijalnoj dijagnozi dolazi u ob­zir specifični limfadenitisi kao i tumor vra­ta koji mogu biti praćeni centralnom ne­krozom, što može ličiti na flegmonu. U tim slučajevima izostaju opšti simptomi. 

Terapija

Terapija treba da bude energična, a sa­stoji se u parenteralnoj primeni visokih do­za antibiotika i hirurškoj drenaži apscesa.

Primena antibiotika treba da bude u kombinaciji tri antibiotika od kojih jedan deluje na anaerobe a ostali su antibiotici ši­rokog spektra, i to zadnje generacije, sa dejstvom na gram pozitivne i gram negativ­ne bakterije. U početku terapije neophod­no je uzeti bris kako iz suspektnog mesta ulaska infekcije tako i iz samog apscesa. Briseve treba ponavljati u toku narednih dana, sve do potpune sanacije procesa, a antibiotsku terapiju treba korigovati prema nalazu brisa. Pored antibiotika ordiniraju se antipiretici, kardiotonici, nadoknada teč-nosti i elektrolita prema biohemijskom na­lazu, uz stalnu kontrolu diureze.

Hiruršku intervenciju ne treba odlagati već je treba uraditi u optimalnom vreme­nu razvoja duboke flegmone vrata kako bi se sprečilo nastajanje komplikacija opa­snih po život. Mesto incizije zavisi od lo­kalizacije apscesa, tako će se kod apscesa bukalne regije, retrofaringealnog apscesa i angine Ludovici incizija vršiti kroz usta. Kod širenja procesa na lateralnu i medijal-nu stranu vrata i spuštanja prema jugulu-mu incizije se vrše na više mesta na vratu i to: submandibularna regija, drenaža duž vaskularne lože vrata, drenaža supraklavi-kularne regije i obavezna drenaža pred­njeg medijastinuma kod klinički najmanje sumnje na širenje flegmone u ovu regiju.

Otvori na koži vrata prave se u dužini od oko 2 cm, kroz koje se prolazi tupo sve do vitalnih struktura i ponovo se izlazi na ko­žu vrata. Kroz otvore se postavljaju i prozi­vaju široki drenovi koji će ostati sve do pot­punog smirivanja flegmone. Drenaža pred­njeg medijastinuma vrši se na isti način, s tim što se dren ostavlja u dubini srednjeg prsta. Kroz postavljene drenove dva puta dnevno se vrši lavaža sterilnim rastvorom acidum boricum. Ovakav hirurški pristup dao je najbolje terapijske rezultate, a zbog opisanih anatomskih odnosa, ovakve hirur­ške zahvate treba da radi samo iskusni hi-rurg koji odlično poznaje anatomiju vrata.

Najčešće komplikacije dubokih fleg-mona vrata su: hemoragija izazvana nekro­zom zida karotide, septična tromboza unu­trašnje jugularne vene, empiem, medijasti-nitis, asfiksija, poremećaj funkcija krani-jalnih živaca IX, X, XI,XII, Homerov sin­drom i apscesi mozga. Komplikacije flegmo-na najčešće se završavaju letalno.

Slični članci

Izbacujem neki gusti sekret preko dana mnogo manje nemam bolove pri disanju

Postovanje imao sam neki virus koji vec mesec dana traje doduse sada je dosta bolje ali i dalje imam sekret...

Pročitaj jošDetails

Hronična upala grla

Poštovani već nekoliko godina imam upalu grla koja je okarakterisana kao hronična od strane lekara , to traje već nekoliko...

Pročitaj jošDetails

Otok podočnjaka

Poštovani, imam 23 godine. Prije pola godine, tj. krajem devetog mjeseca 2015. imala sam običnu prehladu s temperaturom do 38...

Pročitaj jošDetails

Iritacija u nosu

Iritacija u nosu Postovani Moj muz ima 30 godina i vec jako dugo vreme se bori sa iritacijom u nosu.Oteceno...

Pročitaj jošDetails

Uvećani limfni čvorovi ispod brade

Uvećani limfni čvorovi ispod brade Moje poštovanje , imam pitanje za Vas,moje sestre sin se iznenada razboleo, uvećana su mu...

Pročitaj jošDetails

Kuglica na uhu

Kuglica na uhu Postovani na desnom uhu imam neku tvrdu kuglicu oko 3mm bezbolna je bas na mestu resice (gde...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Korozivne povrede jednjaka (gutanje kiselina i baza)

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.