• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Komplikacije upale sinusa

Komplikacije upale sinusa

Kranijumske komplikacije su u ne tako davnoj prošlosti predstavljale učestali i te­ško rešiv terapijski problem. Danas su ove komplikacije retke i u literaturi se poja­vljuju kao pojedinačni slučajevi. Kod akut­nog sinuzitisa infekcija se retko širi u ko­štane zidove sinusa ili van njih. Za razliku od tog stanja, kod akutne egzacerbacije hroničnog gnojnog sinuzitisa rasplamsava­nje bolesti može dovesti do teških kompli­kacija opasnih po život.

Putevi širenja infekcije

Putevi širenja infekcije su direktni – kroz koštani zid i to tako što se u procesu šire­nja infekcija prvo stacionira u kosti (oste-itis, osteomijelitis). Pri tome osteoporoza pomaže taj proces. Drugi način je kada se pri spoljašnjim povredama, odnosno pri hiruškoj traumi, infekcija preko kosti širi u endokranium.

Venozni – kada nastane septička venska tromboza, odnosno retrogradna tromboza u malim venama sluznice sinusa. Tada su prijemija i septikemija celog organizma da­lji stadijum venskog širenja infekcije.

Limfni – kada infekcija prolazi kroz ko­štane vaskularne otvore limfnim putevima i pri tom formira subperiostalne apscese.

Perineuralni – kada se infekcija kroz mikroskopske prostore oko mirisnih vla­kana širi prema subarahnoidalnom pro­storu.

Upale kostiju glave

Osteomijelitis frontalis kosti je znatno češći nego infekcija ostalih kostiju glave. Izazivači su bakterije: Staphylococcus, Streptococcus i Pneumococcus. Kod dece se infekcija širi hematogeno. Kod odraslih ova se komplikacija može pojaviti zbog traume frontalne regije ili pri kupanju i ro­njenju kod bolesnika koji imaju frontalni si-nuzitis. Kod akutne upale kostiju glave simptomi su otok gornje vede, povišena temperatura i glavobolja. Kod hroničnih upala javlja se lokalni bol i osećaj napeto­sti, otok čela, a ponekad i fistula.

Osteomijelitis maksile može da nastane sekundano od odontogene ili bukalne in­fekcije. Ta infekcija može da izazove peri-osteitis i osteitis sa formiranjem fistule ko­ja obrazuje svoj izlazni kanal na koži lica, na palatinalni i alveolarni nastavak, izliva-jući se u usta ili zigomatični nastavak s nekrozom zigomatičnog nastavka, a šireći se u pterigoidnu jamu. Glavni simptomi su jak otok lica, egzoftalmus, smetnje u pokretima očiju i jak bol. Za postavljanje dijagnoze potreban je RTG snimak parana-zlanih šupljina. U lečenju se koriste antibi­otici i hirurška drenaža.

Osteomijelitis sfenoidalne kosti je izuzet­no retka komplikacija i nastaje pri gnojnoj upali sfenoidalnog sinusa. Najčešći uzroč­nici su: Streptococcus hemoplyticus, Strep­tococcus i Staphylococcus beta hemoly-ticus. Simptomi su gnojni iscedak u nazo-farinks, glavobolja koja je lokalizovana du­boko iza očiju, sepsa, sindrom gornje or­bitalne fisure, tromboza kavernoznog sinusa, apsces mozga, encephalitis i intra-kranijalno krvarenje. Dijagnoza se obično postavlja kasno i potvrđuje se RTG snima­njem. U lečenju se preporučuju antibiotici i hirurška drenaža.

Endokranijumske komplikacije

Endokranijum i moždane mase su u neposrednoj blizini nosne šupljine i para-nazalnih sinusa, odeljeni od njih tankim koštanim zidovima. Intrakranijalne kom­plikacije uzrokovane upalnim procesima paranazalnih šupljina danas se sreću izu­zetno retko. Izvor tih komplikacija je pre­težno u gornjim sinusima (frontalni, etmo-idni i sfenoidni sinus).

Komplikacije se manifestuju u vidu: pachymeningitis-a, leptomeningitis-a, hrom-bophlebitis sinus cavernosi, sinus longitudi-nalis superioris i moždanog apscesa. Endo­kranijumske komplikacije češće se javljaju kao posledica akutne nego hronične upale u paranazalnim šupljinama, i to najpre iz če­onog sinusa.

Endokranijalne komplikacije prouzro­kovane zapaljenjskim procesima para­nazalnih šupljina mnogo su rede od onih koje se šire u orbitu, i pored toga što su endokranijum i moždane mase u nepo­srednoj blizini nosne i paranazalnih šup­ljina i što su odvojene od njih tankim koštanim zidovima. Izvor endokranijal-nih komplikacija je pretežno u gornim sinusima (rontalni, etmoidni i sfenoidni sinus).

Od endokranijumskih komplikacija naj­češće su: Pachymeningitis, leptomeningitis, thrombophlebitis sinusa cavernosusa, si­nusa longitudinalis superiorisa, moždani apsces. Endokranijalne komplikacije češće se pojavljuju kao posledica akutnog nego hroničnog upalnog procesa u paranazal­nim šupljinama.

Frontalni sinusitis retko se širi u endo­kranijum kroz tanki zadnji zid čeone kosti, a češće prodire kroz tvrdi prednji zid i ko­štano dno na čelo i u očnu duplju, i ako zadnji zid čeonog sinusa potpuno naleže na tvrdu moždanu ovojnicu. Ali kada infek­cija prodre kroz zadnji zid čeonog sinusa nastaje fudroajantni leptomeningitis. Ovo širenje može izazvati i apees velikog mo­zga. Tome prethodi osteítis zadnjeg košta-nog zida čeonog sinusa ili tromboflebitis vénula i vena koje prolaze kroz subarah-noidalni prostor.

Etmoidni sinuzitis može izazvati supura-tivni difuzni meningitis šireći se kroz lami-nu kribriformis. Sfenoidni sinuzitis može izazvati trombozu venoznih sinusa, što je posledica tromboflebitisa diploičnih vénu­la u zidovima sinusa. Prodori zapaljenjskih procesa u hipofizu su vrlo retki, iako je ta žlezda u „turskom sedlu” potpuno opko­ljena sfenoidnim sinusom.

Maksilarni sinusitis retko kada izaziva endokranijalne komplikacije, mada je in­fekcija endokranijuma moguća kroz pute-ve pterigoidnog pleksusa.

Terapija

Svi sumnjivi ili sigurni znaci endokrani-jalnih sinusogenih kompliacija zahtevaju hitno otvaranje i drenažu žarišta sinusa uz davanje visokih doza antibiotika. Pored odstranjenja primarnog žarišta, potreban je neurohiruški pristup endokranijumu i operativno zbrinjavanje apscesa frontalnog režnja mozga.

1. U zaključku se može reći da su kranijum-ske i endokranijumske komplikacije sinuzitisa retke ali izuzetno opasne komplika­cije zapaljenja sinusnih šupljina. U prona­laženju pravog razloga teškog stanja bole­snika, na terenu, od pomoći je anamneza uzeta od bolesnika ili od okoline. Bole­snika koji ima očigledne znake infekcije u lobanjskoj jami treba prevesti na odeljenje neurohirurgije oblasne bolnice. Nekada znaci mogu da budu sasvim diskretni i da se manifestuju samo upornom glavoboljom i sistemskom infekcijom, a da lokalni zna­ci ne postoje. I u takvim uslovima treba misliti na ove komplikacije, pogotovu ako je poznato da je bolesnik imao skoro akut­ni sinuzitis ili ako dugo godina pati od hro-ničnog sinuzitisa. Takve bolesnike ne tre­ba lečiti kod kuće.

Slični članci

Izbacujem neki gusti sekret preko dana mnogo manje nemam bolove pri disanju

Postovanje imao sam neki virus koji vec mesec dana traje doduse sada je dosta bolje ali i dalje imam sekret...

Pročitaj jošDetails

Hronična upala grla

Poštovani već nekoliko godina imam upalu grla koja je okarakterisana kao hronična od strane lekara , to traje već nekoliko...

Pročitaj jošDetails

Otok podočnjaka

Poštovani, imam 23 godine. Prije pola godine, tj. krajem devetog mjeseca 2015. imala sam običnu prehladu s temperaturom do 38...

Pročitaj jošDetails

Iritacija u nosu

Iritacija u nosu Postovani Moj muz ima 30 godina i vec jako dugo vreme se bori sa iritacijom u nosu.Oteceno...

Pročitaj jošDetails

Uvećani limfni čvorovi ispod brade

Uvećani limfni čvorovi ispod brade Moje poštovanje , imam pitanje za Vas,moje sestre sin se iznenada razboleo, uvećana su mu...

Pročitaj jošDetails

Kuglica na uhu

Kuglica na uhu Postovani na desnom uhu imam neku tvrdu kuglicu oko 3mm bezbolna je bas na mestu resice (gde...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Akutna koronarna bolest srca

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.