Šta je hronični sinusitis (upala sinusa)?
Hronični sinusitis je zapaljenje sluzokože sinusnih šupljina i ovo stanje postoji, ako tegobe kao kod akutnog sinusitisa perzistiraju i traju duže od 8 nedelja.
Proces je isti kao kod akutne upale: sluzokoža šupljina (sinusi) postaje otečena i upaljena, skuplja se sluz koja varira u boji i konzistenciji.
Hronični sinusitis je posledica infekcije, polipa u nosnoj šupljini, devijacije septuma nosa…
Brojna su stanja koja mogu da doprinesu razvoju hroničnog sinusistisa, ali neka od najčešćih su nosni polipi i izrasline u nosnoj šupljini, alergije (na polen, prašinu, dlake itd), devijacija nosnog septuma, povredaprilikom preloma nosnih kostiju, ili kostiju lobanje, akutne respiratorne infekcije, cistična fibroza (nasledna bolest u kojoj ne postoji normalno stvaranje sekreta)
Komplikacije hroničnog sinusitisa mogu bitipogoršanje astme (sluz koja se sliva niz ždelo iritira uzrokujući napade sa kaščjom kod astme), upala moždanih ovojnica (meningitis), tegobe sa vidom ako se infekcija proširi retroorbitalno (iza očne jabučice), pojava trombotičnih procesa na krvnim sudovima lobanje.
Sve navedene komplikacije nisu toliko česte, osim pogoršanja astme, ali trebalo bi ih prevenirati urednim uzimanjem tačno prepisane terapije?
Koji su simptomi hroničnog sinusitisa?
Simptomi hroničnog sinusistisa su najčešće
- začepljenost nosa/sinusa, sluz se sliva niz ždrijelo (postnazalno)
- teškoće pri disanju kroz nos
- otečenost, bol oko očiju
- bol u gornjoj vilici
- smanjen osećaj mirisa i ukusa
- kašalj , koji se noću pogoršava
- bol u uhu i ždrelu
- umor, iscrpljenost
- zadah iz usta
Simptomi su vrlo slični kao kod akutne upale sinusa, samo što mogu uzrokovati izraženiji umor i iscrpljenost i tegobe traju duže od 8 nedelja. Postoji veći rizik od sekundarnih infekcija i pojave komplikacija.
Kako se postavlja dijagnoza hroničnog sinusitisa?
Postavljanje dijagnoze obično nije komplikovano. Treba uzeti u obzir sve simptome i dužinu njihovog trajanja.
Nazalna endoskopija: pregled unutrašnjosti nosnih šupljina je veoma bitna tokom postavljanja dijagnoze.
Brisevi iz sinusa (brisevi iz nosa nisu validan rezultat i to je najčešća greška koja se dogadja prilikom dijagnostike).
Alergijska obrada i testiranje (paleta alergena i osetljivost organizma na pojedine alergene) može da pomogne u uspostavljanju alergijske prirode bolesti.
Kako se leči hronični sinusitis?
Ispiranje sinusa fiziološki rastvorom nekoliko puta na dan sa aplikacijom kortikosteroidnih sprejeva u nosnu šupljinu. Oralna primena kortikosteroida (prednizon, methilprednizon) dolazi u obzir.
Antibiotici ne igraju važnu ulogu kod hroničnog sinusitisa, ali ako je uzrok bakterijska upala koristi se amoxicilin, doksiciklin, trimetoprim-sulfametoksazol, cefalosporini, levofloxacin ili moxafloxacin u trajanju 10-14 dana.
U slučaju da tegobe perzistiraju, može dodji u obzir i hirurška terapija. Kiretaže sinusa, trepanacije, endoskopsko ukljanjanje polipa i operacija nosnog septuma samo su neke.