Septični tenosinovitis (Panaritium tendineum)
To je infekcija fleksornih tetivnih ovojnica. Ova vrsta infekcije može lako, ukoliko se zanemari i ne leci, da dovede do tetivnih adhezija (priraslica), nekroze feksornog tetivnog aparata i kompletnog gubitka funkcije prstiju. Infekcija nastaje u tetiv-noj ovojnici prsta i obično se širi prema dlanu i podlaktici, prateći sinovijalne ovojnice. Može da se javi i takozvana ,,V” fleg-mona zbog anatomskog spoja tetivnih ovojnica palca i V prsta. Tetivni panarici-jum karakterišu Kanavel-ova četiri kardinalna klinička znaka:
- bol pri pasivnoj ekstenziji prsta (rani znak),
- prst se nalazi u izraženoj fleksiji,
- veoma jak bol u predelu tetivne ovojnice
Lečenje se u prvih 48 sati sastoji u anti-biotskoj terapiji i imobilizaciji. Ukoliko ne nastane poboljšanje posle 24 sata ili se bolesnik pojavi posle dva dana od nastanka infekcije, potrebna je incizija i drenaža te-tivne ovojnice postavljanjem drena između tetive i tetivne vagine. I tada su potrebne visoke doze antibiotika i.v. uz imobilizaci-ju šake. Ukoliko se hirurška obrada uradi nestručno i neobazrivo, mogu da nastanu jatrogene povrede digitalne neurovasku-larne peteljke koje dovode do gubitka senzibiliteta a ponekad i do celokupne vasku-larizacije prsta, sa sledstvenom gangrenom.
Periferni nervi su najosedjivije tkivo, tako da nastaje čitav spektar oštećenja od tran-zitornog jonskog bloka do kompletnog na-rušenja unutrašnje arhitektonike i prekida kontinuiteta nervnih vlakana. Mnogobrojni razlozi prouzrokuju kompresivne neuropatije a, između ostalih mogu biti anatomske, posturalne, razvojne, inflamatorne, traumatske i metaboličke prirode (slika 4).
Klinička slika
Simptomi u slučaju kompresije nerava gornjeg ekstremiteta mogu biti blagi u vidu tranzitornih prestezija do kompletnog oštećenja nervne funkcije. Tako, da bi se postavila dijagnoza potrebno je precizno ispitivanje inervacionog područja (derma-toma i mio toma) određenih nerava, kao i upražnjavanje specifičnih testova koji otkir-vaju postojanje kompresivne neuropatije. Elektormiografska ispitivanja takode pomažu u postavljanu dijagnoze, mada je ipak najvažnija dobro uzeta anamneza koja obično precizno otkiva koji nerv je kom-primovan. Naziv pojedninih neuropatia odgovara nazivu kanala (tunela) kroz koje pojedini nerv prolazi ili odgovara nazivu oštećenog nerva.
1. Kompresije n. medianusa
Nervus medijanus je najčešće kompri-movan u karpalnom tunelu (canalis carpi) i tada nastaje stanje koje se naziva „sindrom karpalnog tunela”. Karpalni tunel je koštano vezivni kanal, nerastegljiva tvorevina, kroz koju prolaze i potpuno je ispunjavaju devet fleksornih tetiva i n. media-nus. Najmanje povećanje tkivne mase znatno povećava pritisak u ovom prostoru i prouzrokuje kompresiju i ishemiju nerva. Ovaj sindrom je učestao u žena u menopa-uzi, trudnoći, u obolelih od reumatoidnog artritisa i miksedema. Takode se javlja u bubrežnih bolesnika koji redovno upra-žnjavaju dijalizu.
Bolest je osam puta češća u žena nego u muškaraca-. Bol, parestezije i hipoestezi-je se javljaju u dermatomu n. medianusa u šaci. Bolesnici se obično bude noću zbog žarećeg bola i trnjenja. Mali prst i ulnarna strana IV prsta pošteđeni su tegoba. Simptomi se ublažavaju kada se šaka protrese ili pusti da padne preko ivice kreveta. Danju su simptomi manje izraženi, sem kada su šake fiksirane sa fleksijom u ručnom zglobu. Stanje može da se javi i bilateralno. Vremenom nastaje hipotrofija mišića tenara.
Dijagnoza se postavlja na osnovu karakterističnih anamnestičkih podataka. Prilično je pouzdan Phalen-ov test koji se izvodi tako što se šaka maksimalno savije, put volarno, u ručnom zglobu. Ukoliko postoji kompresija nerva, znaci parestezije se ubrzo javljaju, najčešće u roku od jednog minuta. Elektromiografski nalaz takode ukazuje na poremećaj sprovodljivo-sti komprimovanog nerva. Postoje i mnogi drugi testovi. U hroničnih bolesnika nastaje hipotrofija, a ponekad i teška atrofija tenarne muskulature koja je inervisana motornom granom n. medianusa. Ukoliko bolesnik ima cervikalnu spondilozu segmenta C6-C7, mogu da nastanu teškoće u postavljanju dijagnoze, jer su simptomi slični kao kod kompresije n. medijanusa u karpalnom tunelu.
Lečenje je hirurško.
2. Kompresije n. ulnarisa
Ulnarni nerv je najčešće komprimovan u predelu ulnarnog kanala koji se nalazi između medijalnog epikondila humerusa i olekranona ulne. Simptomi se znatno pogoršavaju kada je lakat flektiran jer je tada nerv pod tenzijom. To se najčešće događa u snu ili prilikom čitanja. Kompresija nerva nastaje i kod povećanog valgus ugla lakta, koji je obično posledica suprakondi-larnog preloma humerusa u dečjem uzrastu. Kako dete raste, valgus deformitet se povećava, ulnarni nerv se rasteže i razvijaju se simptomi. Takvo stanje se naziva za-kasnela ulnarna paraliza.
Kod ove vrste kompresije dominira bol, žarenje i trnjenje u dermatomu n. ulnarisa. Zahvaćen je mali prst, ulnarna polovina IV prsta i medijalna strana šake. Bolesnici se žale na nespretnost zbog nedostatka funkcije intrinzične muskulature šake inervisa-ne n. ulnarisom. U hroničnim stanjima javlja se atrofija interosealne muskulature pa i znaci kandžaste šake.
Objektivno postoji smanjen senzibilitet u dermatomu ulnarisa. Fleksija lakta provocira simptome, dok ih noćna ekstenzio-na šina umanjuje.
Lečenje je konzervativno i operativno.
3- Kompresije n. radialisa
Radijalni nerv može biti komprimovan sa medijane strane humerusa prilikom upotrebe štaka, kada ruka visi preko naslona stolice ili ivice kreveta. Znaci viseće šake su dobro prepoznatljivi. Određene anatomske varijacije prouzrokuju kompresiju dorzalnog interosealnog nerva (motrone grane n. radijalisa) i senzitivne grane n. radialisa (Wartenberg-ova bolest).