Zarastanje preloma (kako zarastaju prelomi, kosti)
Zarastanje preloma je složen reparator-ni proces koji se završava stvaranjem ko-štanog kalusa. Proces zarastanja prolazi tri faze:
- inflamatorna faza zarastanja,
- reparativna faza zarastanja,
- faza remodeliranja.
Ove faze se međusobno preklapaju, odnosno promené u jednoj fazi traju i u sle-dećoj, dok promené u sledećoj fazi stvarno započinju u prethodnoj.
Konačni efekt je stvaranje kalusa, odnosno novog delà kosti na mestu defekta na-stalog zbog preloma.
Poremećaji zarastanja preloma
U toku procesa zarastanja preloma može doći do poremećaja koji se manifestuju kao:
- usporeno zarastanje,
- nezarastanje preloma (pseudoartroza), 3- loše srastao prelom (fractura male sanata).
Pojedini prelomi, uprkos odgovarajućem tretmanu, zarastaju usporeno ili ne zarastaju uopšte. Uzroci neuspeha normalnog procesa zarastanja preloma su mnogobrojni i raznovrsni: interpozicija mekih tkiva na mestu preloma, neadekvatna redukcija, nedovoljna imobilizacija, seg-mentalni i kominutivni prelomi, patološki prelomi, infekcija i jatrogeno oštećenje procesa zarastanja. Pojedine zone skeleta, kao što su vrat butne kosti i skifoidna kost ručja, imaju inherentno slabo snabdevanje krvlju i predstavljaju visoki rizik za nezarastanje preloma.
Klinička slika pseudoartroze se manife-stuje:
- nestabilnošću pri pokušaju oslonca ili pokreta,
- bezbolnom patološkom pokretljivošću na mestu preloma,
- atrofijom muskulature.
Loše srasli prelom (fractura male sanata) smatra se situacija kada položaj fragmenata primetno odstupa od normalnih anatomskih odnosa. Prisutan je deformitet koji rezultira u lakši ili teži poremećaj funkcije ili kozmetičkog izgleda ili i jedno i drugo.
Lečenje loše sraslih preloma je operativno.