Prelomi vrata butne kosti
Kod osoba mlađeg uzrasta ovi prelomi nastaju kao posledica dejstva sile visokog intenziteta, najčešće kao posledica povrede u saobraćajnim nesrećama. Ispod 5% svih preloma vrata butne kosti se dešava kod pacijenata mlade populacije. Mladost i dobro zdravstveno stanje utiču na to da je lečenje ove starosne grupacije mnogo jednostavnije i da su dominantne komplikacije lokalne (avaskularna nekroza, nezarastanje) nego kod starijih. Glava butne kosti je oskudno vaskularizovana, a 90% dotoka krvi ide putem medijalne i lateral-ne arterije, cirkumflekse, koje idu uz vrat butne kosti. Kada dođe do preloma vrata, ovaj krvotok je najčešće jako ugrožen i kao posledicu toga imamo avaskularnu nekrozu glave butne kosti, nezarastanje i česti kolaps na mestu preloma. Zato je za prognozu izuzetno važan stepen dislokacije preloma kao i vreme koje je proteklo od povrede do repozicije i unutrašnje fiksacije.
Kod pacijenata starije populacije mehanizam povređivanja je najčešće pad na istom nivou iz stajaćeg položaja, što pod-
razumeva dejstvo sile niskog ili srednjeg intenziteta (slika 3).
Uglavnom su to obični padovi u stanu ili na ulici zbog saplitanja ili klizanja. Zbog mnogih hroničnih bolesti od kojih ovi pacijenti pate i mnogobrojnih medikamenata koje koriste, refleksi su najčešće usporeni, a zaštitni neuromišićni odgovor organizma često izostane. Iz svih ovih razloga, prelom vrata butne kosti u populaciji starijeg uzrasta ima visok stepen smrtnosti. U literaturi se navodi mortalitet od 30% do 60% u toku godinu dana od povrede.
Po klasifikaciji ovih preloma postoje četiri stepena.
I stepen podrazumeva nekompletnu, im-paktiranu frakturu u valgus poziciji, uglavnom stabilnu,
II stepen podrazumeva nedislocirani prelom,
III stepen je nepotpuno dislocirani prelom u varus poziciji,
IV stepen je potpuno dislocirani prelom bez kontakta između prelomnih fragmenata.
Ovaj prelom se najčešće dešava visokim i mršavim ženama. Pacijent je uglavnom nepokretan i žali se na jak bol u predelu povredenog kuka. Kod dislociranih preloma prisutna je vidljiva deformacija u smislu skraćenja noge i spoljne rotacije stopala.
Kod mladih pacijenata lečenje preloma vrata butne kosti mora da bude urgentno, u okviru nekoliko sati nakon povređivanja, što znači da je promptno dovoženje u bolnicu od primarnog značaja. Lečenje je operativno i podrazumeva repoziciju i fiksaciju. Što se operacija ranije obavi, bolja je prognoza.
Kod starijih pacijenata ova vrsta operacije primenjuje se samo kod nedislociranih preloma. Kod dislociranih preloma koristi se ugradnja parcijalnih proteza kuka.