Stenosis pylori, Hypertrophio pylori) Hipertrofična stenoza pilorusa
Radi se o urođenom zadebljanju zida pilorusa koje dovodi do parcijalne opstrukcije želuca. Etiologija nije poznata.
Incidenca
2-3 na 1000 živorođene dece, sa predominacijom dečaka (4:1). Češće se javlja u prvorođene dece i
Genetika
Nasleđivanje nije potpuno objašnjeno, ali se zna da postoji jaka hereditarnost. Ako u porodici postoji muški član sa hipertrofičnom stenozom pilorusa rizik za sledećeg muškog potomka je 5%, a za ženskog je 2%. Veći je rizik ako u porodici već postoji ženski Član sa ovom bolešću. Tada je rizik za sledećeg muškog potomka 17%, a za ženskog 7% (Jones 1983).
Klinička slika
Bolest se ispoljava obično pred kraj prvog meseca, sa akutnim ili subakutnim tokom.
Simptomi
1. Projektilno povraćanje (u mlazu), neposredno posle jela, bez primesa žuči;
10-15% dece ima i hematemezu.
- Slabo napredovanje, pa i gubitak težine (kod subakutnog toka).
- Konstipacija.
Znaci
1. Vidljiva peristaltika u gornjem abdomenu, koja se gubi posle povraćanja.
2. Palpabilan tumor (oliva) u epigastrijumu ili desnom hipohondrijumu je patognomoničan. Da bi ga napalpirao lekar mora biti strpljiv. Najbolje da ga pipa u toku hranjenja, neposredno posle povraćanja, ili nakon pražnjenja želuca sondom.
3. Dehidracija, smanjen turgor kože.
Laboratorijski poremećaji
Hipohloremijska metabolička alkaloza, hipokalijemija, hemokoncentracija (mnogo češće kod akutnog toka), paradoksalna acidurija i dehidracija. Indirektna hiperbilirubinemija može takođe biti prisutna (nepoznatog uzroka), gubi se 5-10 dana posle operacije.
Dijagnozne procedure
U sumnjivim slučajevima je indikovana pasaža gastroduodenuma. Deformacija pilorusa u vidu tzv. Duhamelovog konca je patognomonična. Sve se više koristi ultrasonografija, koja pokazuje zadebljanu pilorusnu muskulaturu.
Diferencijalna dijagnoza
a) Pilorospazam (J*ylorospasmus) je najčešći diferencijalno-dijagnozni problem. Uvek ide subakutnim tokom. Retko postoji pravo projektilno povraćanje. Povraćanje je češće i u znatno manjim količinama. Opšte stanje deteta je neznatno poremećeno. Peristaltika obično nije vidljiva. Posturalni tretman, češći manji obroci i spazmolitici obično dovode do izlečenja, u toku 5-7 dana;
b) Malrotacija sa Laddovim bridama može dati sličnu kliničku sliku, s tim što je povraćanje retko projektilno i obično ima primese žuči;
c) Ostale neonatalne intestinalne opstrukcije,
d) Gastroezofagusni refluks;
e) Treba misliti i na kongenitalnu adrenalnu hiperplaziju;
f) Pogrešan program hranjenja;
g) Infekcije, septikemije.
Lečenje
Inicijalna resuscitacija i tretman su usmereni na:
korekciju acidobaznog statusa i elektrolita,
izračunati deficit natrijuma i nadoknaditi u toku 24 h (tt u kg x 0,6 x (135-plazma Na*).
Nepotrebno je korigovati alkalozu na drugi način osim davanja NaCl.
Transport teže dehidrirane dece može predstavljati problem. Pre transporta isprazniti želudac sondom i sondu ostaviti in situ. Ne hraniti dete u toku transporta. Potrebni su i visoko uzglavlje, intravenska linija uz napred opisanu resuscitaciju.
Zapamtiti da operacija nije hitna i da se preoperativno mora postići biohemijski ekvilibrijum, za staje potrebno oko 24 h.
Ekstramukozna piloromiotomija po Fredet-Ramstedtu je tretman izbora
U većine dece hranjenje se može započeti 4 h posle operacije, progresivno povećavajući volumen sa postizanjem normalne količine za 36-48 h, kada se može otpustiti iz bolnice.
Udružene anomalije
Poznata je češća udruženost hipertiro-fične stenoze pilorusa sa nekim bolestima. Tu spadaju atrezija jednjaka, Turnerov sindrom, brahiezofagus, trizomija 18, delecija dugog kraka 21 hromozoma, fenilketonu-rija, mijastenija gravis majke itd.
Prognoza
Relativno prostom operacijom postiže se neposredno i trajno izlečenje. Recidiv je moguć posle neadekvatne operacije.