Gastroshiza (gastrošiza)
Gastroshiza je protruzija-evisceracija abdominalnih organa (obično delovi ili celo srednje crevo), kroz defekt na prednjem trbušnom zidu, u nivou umbilikusa, tako da se ona nalaze u amnionskoj tečnosti.
Etiologija nije poznata. Najprihvatljivije objašnjenje je da se radi o antenatal-noj rupturi amnionske kese.
Incidenca: 1 na 30000 porođaja.
Klinička slika
Dete se rodi sa evisceriranim organima kroz defekt prednjeg trbušnog zidaDefekt je mali (1-2 cm), najčešće se nalazi desno od umbilikusa (zbog obliteracije desne umbilikalne vene). Defekt je uvek postavljen između rektusnih mišića, koji su normalne građe. Umbilikalna vrpca ima normalnu konfiguraciju.
Udružene anomalije
Za razliku od omfalocela anomalije na drugim sistemima su neuobičajene.
Malrotacija se konstantno javlja sa ovom lezijom, ali je treba zanemariti, zato što ona retko postane problem, jer ekstenzivne postoperativne adhezije zasigurno sprečavaju volvulus.
Povremeno se sreću atrezije creva kao rezultat ishemičke nekroze in utero.
Dijagnozne metode
Deformitet je očigledan inspekcijom. U slučaju prenatalne dijagnoze važe ista pravila kao za omfalocele.
Diferencijalna dijagnoza
Diferencijacija između rupturirane omfalocele i gastroshize je ponekad teška. Ona nema uticaja na tretman, ali je značajna za prognozu
5. Nazogastrična sonda će sprečiti aspiracionu pneumoniju;
6. Neobično važno je održavanje telesne temperature za sve vreme transporta nmi resuscitacije. Transport mora biti ekspeditivan i ne treba da se odlaže ukoliko se intravenska linija teško nalazi.
Lečenje je isključivo operativno. Cilj lečenja je da se formira kožni pokrivač za trbušne organe, sa ili bez ventralne hernije, a bez respiratornih i vaskularnih poremećaja zbog povišenog intraabdominalnog pritiska.
Ponekad je moguće primarno zatvaranje svih slojeva (bez ventralne hernije), ponekad samo kože (sa stvaranjem ventralne hernije), a ponekad tek uz korišćenje sintetskih materijala i etapni tretman se postiže zatvaranje trbuha, opet sa ili bez ventralne hernije.
Prognoza
Preživljavanje je u direktnoj vezi sa težinom udruženih anomalija kao i veličinom defekta, odnosno količinom evisceriranih organa. Ne bi trebalo da postoje tehnički problemi sa hernijama umbilikalne vrpce i malim omfalocelama. Kod velikih omfalocela preživljavanje je u mnogim serijama preko 60%. Kod gastroshiza je postignuto dramatično poboljšanje, tako da se od ranije, skoro uniformno fatalnog ishoda, stiglo do stope preživljavanja od 80-90% .Postoperativno se mogu pojaviti malapsorpcije i intestinalne opstrukcije.
Lečenje
- Dobra intravenska linija; inicijalno dati bolus od 20 ml/kg tt tečnosti glukoza sa 10-20% Ringer laktata), može uz albumine. Doza održavanja je 3-4 puta eća nego normalno, a cilj treba da bude da se postigne diureza od 3-5 ml/čas ili 40 til/kg tt za 24 sata;
- Eviscerirane organe pokriti toplom, vlažnom, gazom (fiziološki rastvor + • neki antiseptik). U toku transporta čuvajući sterilne uslove, održavati vlažnost i smperaturu tih gaza. Najbolje je gaze pokriti sterilnom plastičnom kesom;
- Voditi računa da položaj creva ne bude takav da dođe do strangulacije lezenterijalnih krvnih sudova. Ukoliko poremećaj krvotoka već postoji zbog uskog tvora i edematoznih creva, neophodna je hitna dekompresija mezenterijuma proširi-anjem otvora incizijom od 1—2 cm. Ne dozvoliti da creva vise i istežu mezenterijum. tanje creva povremeno proveravati, da bi se svaka ishemija uzrokovana položajem a vreme korigovala;
- Odmah započeti sa antibioticima širokog spektra;