Urođeno iščašenje ramena
Izuzetno retka malformacija koja se otkriva na rođenju. Češće se radi o paralitičnom iščašenju koje se viđa u sklopu porođajne paralize pleksus brahijalisa. Traumatsko iščašenje ramena u novorođenčeta se verovatno nikad ne dešava odsustvo ili hipoplazija glenoidalne čašice ili glave humerusa pogoršava deformitet i povećava nestabilnost ramena.
Kada je funkcionalni deficit mali, ne dolazi u obzir nikakvo lečenje. Operativne procedure zavise od individualnih promena i sastoje se od skraćenja kapsule, transpozicije tetiva, artrodeze u funkcionalnom položaju.
Urođena sinostoza lakta
Redak deformitet, može biti izolovan ili udružen sa drugim anomalijama kao što su: odsustvo ulne, spajanje ili odsustvo šake, prsta i dr. Ankiloza može da se desi na nivou humeroradijalnog, humeroradioulnarnog ili humeroulnarnog zgloba. U humeroulnarnoj ili humeroradijalnoj sinostozi radijus ili ulna obično nedostaju.
Funkcionalni nedostatak zavisi od pozicije u kojoj je lakat fiksiran. Hiiurško lečenje je indikovano sa ciljem dovođenja u položaj koji je funkcionalno korisniji.
U slučaju parcijalnog deficita distalnog dela lakatne kosti treba uraditi resek-iju distalnog fibrokartilaginoznog dela od 6 do 12 meseci života, čime se sprečava jivljenje žbice. Kada je podlaktica nestabilna i glava žbice iščašena, dolazi u obzir adioulnarna fuzija u funkcionalnom položaju.
U slučajevima totalnog nedostatka lakatnice treba uraditi resekciju njenog ibrokartilaginoznog ostatka u uzrastu od 6 do 12 meseci.