Urtikarije izazvane fizičkim faktorima
Urtikarije izazvane fizičkim faktorima imaju izvesne kliničke i patogenet-ske osobehosti. Obično su hrouičnoga, a rede akutnoga toka.
Urticaria factitia (urtikarijalni der-mografizam, »pisanje na koži«). Linearne, eksudativne promené s eritemato-znim haloom nastaju nekoliko minuta posle povlačenja špatulom, posle trlja-nja ili češanj a kože, a iščezavaju posle 30 min. ili i kasnije (Slika 4). Oboljenje obično ima hroničan tok.
Urticaria cholinergica (»effort urticaria«) nastaje neposredno posle fizičkog zamora, ekstremnog zagrevanja ili znojenja. Ispoljava se u vidu tačkastih papula s eritematoznim haloom. Promené predstavljaju vaskularni odgovor na acetilholin oslobođen na autonomnim nervima kože.
Urticaria e frigore je izazvana hladnoćom; kritična temperatura varira kod različitih osoba. Promené se javljaju na predelima izloženim hladnoći (liče, šake). Dijagnoza se potvrđuje postavljanjem komada leda na kožu, u toku 2 minuta: rezultat je pozitivan ako se na tom mestu javi urtika u toku sledećih 15 minuta.
Urticaria soiaris nastaje na otkrivenim predelima, nekoliko tninuta posle izlaganja suncu. Postoji više tipova so-larnih urtikarija, u zavisnosti od talasne dužine svetlosti koja izaziva promene.
Histologija urtikarija.Osnovna karakteristika urtikarije je vazodilatacija s edemom površndg đerma, dok kod an-gioedema proces -ahvata duboko i derm i hipoderm. Kod hroničnih oblika oboljenja može se naći i ćelijski infiltrat sastavljen od limfocita, neutrofila i eozino-fila. Mastociti su često degranulisani.
Dijagnoza i diferencijalna dijagnoza urtikarija. Klinička dijagnoza je občno jednostavna, ali etiološka dijagnostika urtikarije predstavlja problem. Kod akutnih urtikarija detaljna anamneza omogućava otkrivanje uzročnika. Kod hronične urtikarije koja traje duže od 3 meseca, treba sprovesti detaljna ispitivanja. U deferencijalnoj dijagnozi u obzir mogu doći oboljenja s eksudativnim papulama i plakovima, erythema exsudativum multiforme, ek-sudativna faza buloznog pemfigoida, morbiliformne medikamentozne erupcije, ujedi insekata.
Kod akutnih urtikarija treba odstraniti uzrok, koji je obično poznat (lek, hrana).
I pored primene savremenih lekova kod hroničnih urtikarija, promene mogu perzistirati mesecima i godinama. Preduzimaju se sledeće mere:
- eliminisanje uzročnika, provocirajući!} i agravirajućih faktora, prema anamnezi i navedenim ispitivanjima.
- medikamentozna terapija: antihistaminici su kamen temeljac terapije. Treba ih davati duže vremena, kombinovati i međusobno zamenjivati. Istovremeno se preporučuju i benzodiazepini i antidepresivi. Kortikosteroidi, kao što je rečeno, deluju samo simptomatski, recidivi po prekidu terapije su redovni, pa se zbog toga i zbog neželjenih dejsta-va daju samo strogo odabranim bolesnicima s teškim kliničkim znacima i u slučaju neuspeha druge terapije.
Anafilaktički sok i oedema Quincke zahtevaju urgentnu terapiju: adrenalin (0,1%), 0,2-1 ml, intramuskularno; kad je neophodno može se davati i intraven-ski (do 0,3 ml); parenteralno davanje an-tihistaminika i visokih doza kortikoste-roida (metilprednizolon)