Erythema exsudativum multiforme (EEM)
Erythema exsudativum multiforme (EEM) je oboljenje kože, izazvano različitim faktorima, s karakterističnim promenama tipa »kokarde« ili »mete«, koje se lokalizuju na ekstremitetima, ali i na sluzokožama,
Eûopatogeneza. EEM je polietiološki sindrom. U 30-50% slučajeva uzrok ostaje nepoznat, a među poznatim uzrocima preovlađuju infekcije i lekovi.
VIRUSI: herpes simplex, influenca, tip A, B BAKTERIJE: Mycoplasma pneumoniae, infekcija streptokokama i stafilokokama MIKOZE: dermatofiti LEKOVI: sulfonamidi, nesteroidni antiinflamatorni lekovi, antibiotici, barbi turati i dr. FIZIČKI AGENSI: sunce, hladnoća, X-zraci MALIGNITET. IDIOPATSK1 OBLICI (uzrok nepoznat) prsten, a na samoj ivici je eritem ili venae mikrovezikula. Promene su često pruriginozne. Kod nekih bolesnika se mogu javiti i maloborojne bule i erozije na bukalnoj i genitalnoj sluzokoži i na konjunktivama; promene prelaze i na susednu kožu. Opšti znaci i simptomi su često prisutni: malaksalost, povišena temperatura, artralgije, otok zglobova. Kod težih slučajeva može se javiti bron-hopneumonija i glomerulonefritis; oni su indikator težine oboljenja. Ovaj oblik često nastaje uz infekciju virusom h. simplex i ima rekurentni karakter, kao i osnovno oboljenje; provokativni faktor može biti sunce.
EEM major-syndroma Stevens-Johnson predstavlja težak oblik oboljenja i lokalizuje se na sluzokožama: genitalnoj, bukalnoj, konjunktivama; može zahvatiti larinks, farinks, ezofagus i respiratorno stablo. Promene su u vidu profliznih i bolnih erozija i bula, koje dominiraju kliničkom slikom i otežavaju ishranu. Na koži se takođe mogu javiti više ili manje proširene promene tipa »kokarde« i bule. Opšte stanje je ozbiljno poremećeno. Kod ovog oblika se među uzrocima često navode lekovi.
Neki autori danas smatraju da EEM i syndroma Stevens-Johnson treba odvojiti kao posebne entitete.
EEM se povlači i spontano posle 2-4 nedelje, sem ređih slučajeva syndroma Stevens-Johnson, koji mogu preći i u syndroma Lyell. Redicivi su mogući, posebno kad je uzročnik herpes virus -hominis.
Laboratorijski nalazi zavise od uzročnika, ali su često normalni. Može postojati. leukocitoza, povišena sedi-mentacija i povišeni imuni kompleksi.
Histologija. Karakteristične promene se nalaze u epidermu: vakuolna degeneracija ćelija u donjim slojevima, sa pojedinačnim ili brojnim nekrotičnim ćelijama. U đermu postoji edem s limfo-histio-citnim infiltratom oko krvnih sudova.
Klinička slika
Promene nastaju po-e opštih prodroma i javljaju se u nale-ma. Prema kliničkim manifestacijama izlikuju se dva oblika EEM: EEM mi-Dr i EEM major.
EEM minor se lokalizuje na šakama stopalima, uključujući dlanove i tabane, laktove i kolena, ali se promene mogu naći i na ostaloj koži. Tipična lezija »kokarda, koja može imati gled eritematozne pločice, velike do 2 cm, čiji je centar ugnut i lividan; ova promena se zove »erythema iris«
Dijagnoza i diferencijalna dijagnoza
Dijagnoza se postavlja na osnovu promena tipa »kokarde«. Za etiološku dijagnozu potrebna je detaljna anamneza, da bi se otkrilo prethodno oboljenje ili uzimanje lekova. Procena njihovog etiološkog značaja je teška, jer se često mogući uzroci prepliću (infekcija i njeno lečenje). Medikamentozni oblici oboljenja su polimorfhiji. In vitro testovi nisu pouzdani. Ekspozicija suspekt-nim lekovima se ne preporučuje, jer reakcije mogu biti teške. U nekim slučajevima korisna je serologija (virusi, Mycoplasma pneumoniae).
U diferencijalnoj dijagnozi kod bulo-znih oblika treba misliti na pemfigoid, a kada su u prvom planu promene na sluzokožama, napemfigus i herpetični gingivostomatitis.
Lečenje
Sumnjivi lek treba izostaviti, a uzročnu infekciju adekvatno lečiti. Kod blagog EEM minor lečenje je simptomatsko: sedirajući antihistamini-ci, lokalni kortikosteroidi. Kod težih oblika se daju nesteroidna antiinflama-torna sredstva. Sistemski kortikosteroidi se primenjuju kod EEM major, u dozi 0,5—1 mg/dn, sa postepenim snižavanjem i isključenjem za 2-4 nedelje. 2iiačajno je lečenje mukoznih lezija: higijena usne duplje se postiže ispiranjem 3% rastvorom vodonik peroksida ili drugim antiseptičnim rastvorima; lokalni anestetici (viskozni lidokain) i lokalni kortikosteroidi za sluzokože. Ishrana treba da je tečna i blaga. Neophodno je lečenje kod oftalmologa kad je zahvaćena očna mukoza, da bi se sprečili ožiljci. Rekurentni slučajevi EEM se lece acik-lovirom, 400 mg 2 puta dnevno, više meseci; ova terapija ne sprečava reku-rencije posle prekida terapije.