Scorbut (skorbut)
Nedostatak vitamina C dovodi do poremećaja u biosintezi koiagena, zatim u metabolizmu gvozda, sumpora, tirozi-na, folne kiseline. Javlja se usled poremećaja u ishrani, kod alkoholizma, starih osoba, proširenog oboljenja tankog :reva, kod odmaklog maligniteta i proširenih opekotina. Usled poremećaja u ridu krvnih sudova, na koži se javlja folikularna hiperkeratoza sa perifolikularlim petehijama, pretežno na koži donjih ekstremiteta i trbuha. Vida se i ekstenzivna polihromna purpura, subungvalni lematomi i edem, krvavljenje i ulcera:ije desni. Bolesnici se žale na umor, iznemirenost, javljaju se mijalgije i artralgije (hemoragija u mišićima i zglobovima). Lečbnje se sastoji u davanju dtamina C 500-1000 mg dnevno per os li intravenski.
Hronični purpurični kapilaritisi
Hronični purpurični kapilaritisi predstavljaju boljenja ograničena na kožu, a ispoljavaju se u vidu makula i papula boje rđe. U njihovoj osnovi je apilaritis, praćen dugotrajnom ekstravazacijom krvi (purpura) u okolno tkivo, što izaziva depono-anje većih količina hemosiderina u derm. Uzrok boljenja ove grupe nije poznat, ali u nekim slučaje-ima mogu biti medikamentoznog porekla. Loka-zacija promena je u područjima povišenog hi-rostatskog pritiska, što uzkazuje na primarnu le-iju zida krvnog suda. Rumpel-Leedeov pozitivan – znak generalizovanog ošteće-ja kapilara kože. U okviru ove grupe izdvajaju ; dve kliničke slike.
Purpura pigmentosa progressiva (M. chamberg)
Javlja se kod odraslih osoba. Lokalizuje se na donjim ekstremitetima u vidu sitnih purpuričnih papula, koje se siivaju u ploče nepravilnog oblika i različite veličine. U centru ploča, gde su promene starije, dominira boja rđe (hemosiderin), dok se na periferiji vide svežiji purpurični elementi. Tok oboljenja je hroničan, sa cen-trifiilgalnim Širenjem lezija.
Eczematid-like purpura Doukas-Kapetanakis
Može se javiti u svim uzrastima. Karakteriše se akutnijim nastajanjem, kraćim trajanjem i sklonošću ka regresiji. Prve promené se javljaju na donjim ekstremitetima, ali se progresivno šire i mogu preći na trup. Sastoje se od pojedinačnih i sli venih pločica žućkaste boje, na kojima se vide petehije i pitirijaziformna deskvamacija.
Lečenje. Ukoliko se sumnja da su lekovi uzrok, treba ih odstraniti. U lokalnoj terapiji se mogu dati kordkosteroidni kremovi. U opštoj terapiji se daje pentoksifilin (300 mg/dn) osam ne-delja. Savetuje se PUVA, kao i nošenje suportiv-nih čarapa.