Eczema nummulare
(nummulus L – novčić)
Eczema nummuläre se karakteriše okruglim i dobro ograničenim pločama sa znacima ekcema.
Etiopatogeneza nije razjašnjena. Medu uzrocima najčešće se navode fo-kalne infekcije, zatim lokalne fizičke i hemijske traume. Patch-testovi su po pravilu negativni. U detinjstvu numu-larni ekcem može biti klinička manifestacija atopije.
Klinička slika
Oboljenje je češće kod odraslih nego kod dece. Promené su lokalizovane duž ekstremiteta, na šakama i stopalima, a rede se nalaze i na trupu. Simetrično su raspoređene. Sastoje se od okruglih ili ovalnih jasno ograničenih p lako va. U akutnoj fazi na njima se vidi eri tem s vezikulama, vlaženje i krusto-skvame, a kasnije slikom dominira deskvamacija. Pruritus je redovno prisutan. Oboljenje ima hroničan tok, promené su vrlo uporne i pokazuju tendenciju ka recidivima. U redim slučajevima može se javiti diseminacija pojedinačnih elemenata između numularnih ploča.
Histologija odgovara akutnom i subakutnom dermatitisu.
Lečenje
Lokalno lečenje: u akutnoj fazi se daju antiseptične boje (sol. eosini aquosa 2%, sol. gentiana violet 1%) i kortikosteroidni kremovi; u hroničnoj fazi dobro deluju kortikosteroidna un-guenti katrani (coal tar 3-5%, ichthyol 2%) u cink-pasti ili inguentu. Može se dati i fototerapija (UVB). Opite lečenje: kod diseminovanih i teških oblika prepisuje se i opšta glukokortikoidna terapija.
Eritemoskvamozne dermatoze su grupa oboljenja koja se odlikuju eritemom i skvamom kao osnovnim i dominantnim eflorescencijama.