Pityriasis rosea – Gibert
Pityriasis rosea (PR) je česta derma-toza akutnog ili subakutnog toka. Približno 1-2% novih dermatoloških pacijenata dolazi zbog PR.
Etiopatogeneza. Etiologija nije razjašnjena. Tragalo se za virusnoni infekcijom, s obzirom da se oboljenje: javlja sezonski (proleće, jesen), da su opisane mini-epidemije i da najčešće postoji samo jedna epizoda oboljenja (kao da ostavlja »imunitet«). Do sada nije potvrđena virusna etiologija bolesti.
Klinička slika. PR je često oboljenje i javlja se obično u adolescenciji i kod mlađih odraslih osoba, mada se može naći u bilo kom uzrastu. Pruritus može postojati.
Promene na koži počinju u vidu soli-tarnog, jasno ograničenog, ovalnog erite-matoznog plaka, često anularnog izgleda, tzv. »plaque initiale« (f. – početna ploča) odnosno »herald patch« (e. – ploča glasnik), prečnika 4-5 x 2-3 cm, lokalizova-nog najčešće na bočnoj strani trupa ili na vratu. Na površini plaka postoji beličas-ta skvama, naročito na periferiji, i to u vidu ogrlice (collerette), adherentna ka spoljašnjoj, a neadherentna ka unutrašnjoj strani promene.
Pored tipične kliničke slike, opisuju se i varijante bez inicijalnog plaka, sa više inicijalnih plakova, zatim papulozni, vezikulozni i purpurični oblici.
Oko dve nedelje kasnije, na trupu se javljaju diseminovani manji ovalni pla-kovi (tzv. medaljom) prečnika 1-3 cm, koji su distribuirani tako da im je duža osa paralelna sa osom rebara, pa njihov raspored podseća na »grane jelke«. »Medaljoni« morfološki imitiraju karakteristike inicijalnog plaka. Uz ove promene, mogu postojati i ovalne eritematozne makule koje imaju istu distribuciju.
PR je lako oboljenje koje traje najčešće 6-8 nedelja i spontano se povlači. U toku tog perioda obično postoji više naleta novih promena. Posle regresije mogu ostati rezidualne hiperpigmen-tovane ili hipopigmentovane makule. Ukoliko se lokalno primene iritansi ili ako se pacijent kupa agresivnim sapunima i vrućom vodom, može doći do diseminacije/generalizacije promena uz jak pruritus (PR irritata).
Diferencijalna dijagnoza
U fazi inicijalnog plaka treba isključiti gljivičnu infekciju (tinea corporis), seboroični dermatitis. U kasnijoj fazi, diferencijalno-dijagnostički dolazi u obzir i diseminovani numularni ekcem kao i eruptivni oblici psorijaze. Potrebno je imati na umu i mogućnost makuloznih i papuloznih sifilida u II stadijumu sifilisa. Neki medikamenti mogu dati makulo-papulozne egzanteme koji podsećaju na PR, npr. soli zlata, metronidazol, barbiturati, ketotifen, kaptopril.
Lečenje
S obzirom daje reč o spontano rezolutivnom oboljenju, mogu se dati samo emolijentni kremovi ili mixtura agitanda. Ukoliko je pruritus izražen, daju se klasični, sedativni antihistaminici per os (difenhidramin, hidroksizin, prometa-zin), a lokalno se mogu primeniti dermosteroidni kremovi II ili III grupe (npr. fluocinolon acetonid, betametazon dipropionat). Pacijent ne treba da se kupa iritantnim sapunima i vrućom vodom, niti da koristi grub peškir.