• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Dermatitis e contactu allergica (alergijski kontaktni dermatitis)

Dermatitis e contactu allergica (alergijski kontaktni dermatitis)

Dermatitis e contactu allergica (DCA) je akutno ili hronično zapaljenjsko obo­ljenje kože, koje predstavlja i najznačaj­niju kliničku manifestaciju IV tipa imu­nološke reakcije.

Etiopatogeneza. DCA je prototip po-zne reakcije preosetljivosti i ovaj proces se razvija u dve etape: indukciona i elicitaciona faza.

Indukciona faza (aktivna senzibiliza-cija) protiče od kontakta s alergenom do razvoja pozne preosetljivosti. U njenom nastajanju značajnu ulogu igraju alerge-ni, Langerhansove ćelije i T-helper limofociti.

Alergeni su niskomolekularne sup­stancije (ispod 1000 Da) i nazivaju se hapteni. One postaju imunogene (pravi alergen) tek kad se vežu s autologim proteinom (nosač). Langerhansove ćeli­je, makrofagi epiderma, obrađuju antigen i prezentuju ga T-helper ćelijama i u in­dukcionoj i u elicitacionoj fazi. Limfociti koji indukuju poznu alergijsku reakciju (reakcija IV tipa) pripadaju Th-1 ćelija­ma. Proces senzibilizacije se najverova-tnije odigrava u parakortikalnim zona­ma regionalnih limfnih žlezda. Pri tome alergen (hapten+nosač) obrađen u Lan-gerhansovim ćelijama biva prezentovan Th-1 limfocitima, koji ga identifikuju, posle čega dolazi do njihove prolifera-cije. Ovaj proces traje 5-7 dana i osoba je posle toga senzibilisana na hapten.

Elicitaciona faza nastaje pri ponov­nom kontaktu s haptenom. Tada senzi­silisani limfociti, koji na svojoj površini aose receptore specifične za hapten, do­laze u kožu i stupaju u kontakt s kom­pleksom hapten-nosač, usled čega se stvaraju citokini (11-1,11-2,11-4 i dr.), coji privlače i nesenzibilisanelimfocite. Sve ovo dovodi do lokalnog inflamator-log odgovora i oboljenja.

Klinička slika

Uzrast i pol ne utiču :načajno na sposobnost senzibilizacije. DCA se javlja u području koje je izloženo contaktu s alergenom, najčešće na dorzalnim stranama šaka i stopala, zatim na licu, nada može biti zahvaćen bilo koji deo ko­je. Oboljenje se manifestuje znacima nflamacije i prelazi granice površine :oja je u kontaktu s alergenom. Protiče toz sledeće faze: eritematozna faza se nanifestuje eritemom i edemom kože ija je površina sitno-zrnasta (histolo-ki: spongioza); vezikulozna faza se k#-akteriše pojavom sitnili vezikula na eri-smatoznoj podlozi; krustozna faza nastaje sasušivanjem vezikula, pa su kruste inke, prozračne i žućkaste; fazavlaženja U madidacije se razvija posle prskanja ezikula. Ove etape predstavljaju akutni blikoboljenja. Ukoliko bolest traje duže, azvija se lihenifekacija sa deskvamaći-yax (kronični dermatitis, eczema chronicum)\ na ovim površinama često nastaju aleti akutnih Znakova, što stvara poli-lorfhu kliničku sliku. Pruritus je uvek risutan i obično je intenzivan.

U slučaju dužeg i intenzivnijeg izlaganja alergenu može doći do diseminacije oboljenja zbog limfogenog i hematogenog rasipanja antigena, odnosno mfokina nastalih u ovome procesu. Diseminacija se vida prvenstveno na licu )eriorbitalno) i na fleksornim stranama ekstremiteta, a najčešće počinje  na donjim delovima nogu.

DCA se često javljaJcao profesional-o oboljenje i u tim slučajevima naj­češći alergen je hrom u obliku hromata. Promené su lokalizovane na šakama, ali se može videti i prošireni dermatitis, ko­ji po distribuciji liči na numularni ek­cem. Kliničkom slikom dominira lihe-nifikacija, deskvamacija i suvoća kože. Ovim promenama su često zahvaćeni i dlanovi i na njima je izražena hiperke-ratoza sa bolnim ragadama.

I u akutnoj i u hroničnoj fazi bolesti moguće su superinfekcije piokokama sa slikom impetiga i celulitisa.

Tok i prognoza DCA zavisi od mogu­ćnosti isključenja uzročnog antigena. Dermatitisi ruku izazvani hromom i nik-lom mogu trajati decenijama, tako daje pitanje da li odstranjenje s radnog mesta utiče na prognozu bolesti, s obzirom na ši­roku primenu ovih materija u svakodnev­nom životu (ubikvitarni antigeni).

Dijagnoza i diferencijalna dijagno­za

Pri postavljanju dijagnoze potrebna je pre svega detaljna anamneza s poda­cima o profesiji, navikama, svakodnev­nim aktivnostima i okolini u kojoj bole­snik živi. Neophodni su podaci o lokal­noj terapiji zbog mogućnosti senzibili­zacije tekovima. Potreban je pregled će­le kože, jer lokalizacija lezija može uka­zati na mogući alergen ili biti značajna za diferencijalnu dijagnozu. Antigen odgovoran za oboljenje otkriva se epi-kutanim testiranjem (»patch test«), pri čemu se upotrebljava standardna bateri­ja alergena. »International Contact Der­matitis Research Group« (ICDRG) je dala osnovna uputstya o »patch« testi­ranju i po njima standardna baterija sa­drži 23 supstancije. Izbor alergena je za­snovan na učestalosti pozitivnih reakci-ja: ako pozitivni testovi najedan alergen padnu ispod 1%, on se isključuje iz ba­terije. Najčešći alergeni u našoj popula­ciji su: kalijum bihromat, kobalt hlorid, nikl sulfat, latex, neomicin, lokalni anestetici, formaldehid, parafenilendi-amin (ursol), epoksi smole. Kada je po­trebno upotrebljavaju se i druge sup­stancije (profesionalne i ciljane bateri­je), koje su prema anamnestičkim poda­cima suspektne.

Epikutano (»patch«) testiranje omo­gućava otkrivanje izazivača kontaktnog alergijskog dermatitisa (IV tip imunolo­ške reakcije). Za testiranje se može upo-trebiti standardna, profesionalna i cilja­na baterija alergena. Testiranje se izvodi na siedeći način: alergen, u odgovaraju­ćoj koncentraciji koja ne iritira, a sposo­bna je da izazove imunološku reakciju, stavlja se pomoću filter papira na zdravu 

Lečenje. Opšte mere:

  • odstranjenje kontakta s alergenom i s iritativnim supstancijama (pranje, čišćenje); kratkotrajna, ali redovna upotreba zaštitnih gumenih rukavica, preko belih, končanih (koža se ne srne oznojiti).
  • ukoliko su promené na šakama, izbegavati pripremanje sledeće hrane bez zaštitnih rukavica; paradajz, voćni sokovi i neka povrća.
  • obolele površine prati blagim sapu­nom bez mirisa ili rastvorom hipermen-gana (1:10 000).
  • po kliničkom smirenju promena, dolazi rekonvalescentna faza, u toku ko­je i dalje treba izbegavati kontakt s iri-tansima i trajno upotrebljavati emolij en-tne kremove.

Lokalno lečenje. Akutni oblici: ma­zanje kortikosteroidnim kremovima II i III grupe (v. Kortikosteroidi, lokalni), 1-2 puta dnevno; terapija se nastavlja do potpunog smirenja promena, za što je obično potrebno 3-8 nedelj a. Posle toga se kortikosteroidi proređuju, a uvode se emolij ensi (indiferentni kremovi i ungu-enta) koji se zatim redovno upotreblja­vaju. Hronični oblici: kortikosteroidni unguenti II i HI grupe, istovremeno uz emolijense, do kliničkog smirenja; po­sle toga se ovi lekovi daju naizmenično do isključenja kortikosteroidnih masti.

U ovoj fazi se mogu davati i kortikoste­roidi pod okluzijom (v. Lokalna terapi­ja). Takođe su korisne masti sa katrani­ma (coal tar), a kod slučajeva s jačom hi-perkeratozom dodaju se i blagi keratoli-tici. Na lice i u pregibe se stavljaju kor-tikosteroidna unguenta ili kremovi I i ev. II grupe, jer je u ovim područjima barijer-na funkcija kože niska. U slučaju superin-fekcije (i vrlo intenzivno vlaženje je znak superinfekcije stafilokokom) daju se kor-tikosteroidne masti s antibiotikom ili opšta antibiotska terapija.

Opšte lečenje: kod teških i proširenih oblika CDA može se davati i opšta kor-tikosteroidna terapija (40-60 mg pred-nizolona dnevno) u toku dve-tri nedelje, s postupnim snižavanjem doze. Zbog svraba se koriste trankilizatori i sedira-jući antihistaminici.

Slični članci

Saveti za kontrolu kožnih alergija – koje promene u načinu života vam mogu pomoći?

Kožne alergije mogu biti izvor značajne nelagodnosti i frustracije za mnoge ljude. Svrab, crvena i upaljena koža koja često prati...

Pročitaj jošDetails

Čitajte između redova! Signali koje nam telo šalje kada ste pod stresom!

U svakodnevnom ubrzanom životu, često zanemarujemo signale koje nam naše telo šalje. Jedan od najupečatljivijih, ali često i najmanje prepoznatih...

Pročitaj jošDetails

Herpes na usnama

Herpes su mali plikovi koji se razvijaju na usnama ili oko usta. Oni su uzrokovani virusom herpes simpleksa i obično...

Pročitaj jošDetails

Zaštita kože adekvatnim kremama za sunčanje

Zdravlje kože lica i tela potiče od pravilne ishrane i dovoljne količine vitamina D. Za pravilo usvajanje vitamina D, odgovoran...

Pročitaj jošDetails

Kako skinuti fleke od bubuljica sa lica na najbrži način?

Bubuljice znaju da budu prilično uporne i da nam uruše izgled. Nekako se uvek jave u najnezgodnijem trenutku kada želimo...

Pročitaj jošDetails

Simptomi celulita i njegovo uklanjanje

Simptomi celulita i njegovo uklanjanje Izraženi simptomi celulita ne samo da narušavaju izgled vaših nogu, već ovaj problem treba da...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Eczema dyshidroticum (dishidrotični ekcem)

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.