Dermatitis herpetiformis Duhring
Dermatitis herpetiformis Duhring (DHD) je pruriginozno, hronično, papu-lovezikulozno (bulozno) oboljenje koje je udruženo sa asimptomatskom (ili simptomatskom) gluten senzitivnom enteropatijom (GSE) i granulamim IgA depozitima u vrhovima dermalnih papila.
Iako je prošlo više od sto godina od kada je Louis Duhring 1884. godine prvi put opisao oboljenje, naše znanje o etiopatogenezi bolesti je još uvek nekompletno.
Kod pacijenata obolelih od DHD u visokom procentu (85-90%) postoji udruženost sa HLA-DR3 i HLA-DQw2 haplotipom što verovatno ima učešća u patogenezi oboljenja. Genetska predispozicija za preosetljivost na glutene može da se manifestuje kao izolovano oboljenje tankog creva (coelia/đa) ili kao kožno oboljenje udruženo sa gluten senzitivnom enteropatijom (GSE). Genetska ekspresija oboljenja može varirati.
Kod pacijenata obolelih od DHD najveći deo cirkulišućih autoantitela pripada IgA klasi. IgA antitela su usmerena prema target antigenima, kao što su: tkivne transgiutaminaze (glavni -autoantigen endomizijuma glatke muskulature), gliadin i retikulin. Antiretikularna antitela reaguju sa endomizijumom glatke muskulature i vezivnim tkivom ispod mukozejejunuma.
Iako mehanizam kojim gluten i dovode do stvaranja depozita u koži još uvek nije razjašnjen, predpostavlja se da dolazi do nagomilovanja cirkulišućih imunih kompleksa (gluten + IgA + C3, C5, Csa) u sublaminadensa zoni u vrhovima dermalnih papila što predstavlja okidač za stvaranje inflamatomog odgovora nagomilavanje neutrofila i stvaranje rascepa (vezikula, bula).
Klinička slika
Oboljenje može početi u bilo kojoj uzrastnoj grupi, ali se najčešće javlja između 2. i 4. decenije. Muškarci obolevaju dva puta češće od žena. Oboljenje je intenzivno pruri-tično; pruritus prethodi promenama, stalni je propratni simptom oboljenja. Predilekciona mesta su laktovi, kolena, gluteusi, granica kose i kože čela, vrat i ramena. Promené su lokalizovane simetričnosastoje se od eksudativrnih papula i sitnih, napetih vezikula (bula) herpetiformnog rasporeda na eritematoznoj osnovi. Zbog intenzivnog pruritusa promené su eksko-risane, ponekad je teško naći vezikulu. Sluzokoze nisu zahvaćene.
Gluten senzitivna enteropatija udružena sa DHD može biti klinički manifestna ili asimptomatska.
DHD je hronično oboljenje koje ka-rakterišu remisije i egzacerbacije; što duže traje, DHD je slabijeg intenziteta, a 10-3 0% pacij enata ulazi u potpunu remisiju.
Ukoliko se jave komplikaciije, najčešće su posledica neželjenih efekata primenjene terapije (dapson: blaga hemolitična anemija, agranulcitoza, trombocito-penija; sulfapyridine: kristalizacija u bubrezima). Pacijenti sa gluten senzitivnom enteropatijom imaju povećanu sklonost ka razvoju limfoma gastrointestinalnog trakta. Kod pojedinih pacijenata DHD može biti udružen sa hipoaciditetom i atrofijom želuca, a izvestan broj pacijenata pokazuje kliničke i serološke znake oboljenja štitne žlezde.
Dijagnoza i diferencijalna dijagnoza
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, histopatološkog i imunofluorescentnog nalaza. Oboljenje treba razlikovati od drugih, buloznih auto-imunih oboljenja. Pored auto imunih buloznih oboljenja u razmatranje treba uzeti i šugu, ekcem, prurigo i papularnu urtikariju.
Lečenje
Lek izbora za tečenje DHD e diaminodifenilsulfon (dapson). Kod pacijenata koji ne mogu da se lece dapsonom može se primenjivati sulfapiridin. Dapson u dozi od 50-100 mg/dn ili sulfapyridine u dozi od 2-3 g/dn dovode do brze rezolucije promena na koži, ali nemaju efekta na poboljšanje patološkog nalaza na tankom crevu. Pre nego što se u terapiju uvede dapson neophodno je odrediti nivo glucose-6-phosphate dehidrogenaze (GPD) u eritrocitima zato što osobama sa sniženim vrednostima GPD preti opasnost da razviju ozbiljnu hemolitičnu anemiju i methemoglobinemiju.