Lihen ruber planus
Lichen ruber planus (leichen, g. – lišaj, ruber, 1. – crven, planus, 1. – ravan). (LRP) je hronična recidivantna dermatoza, koja se karakteriše epidermodermalnim, ravnim papulama ružičaste ili a, na mestu ujeda insekta. Sastoje se ljubičaste boje.
Etiopatogeneza. U osnovi oboljenja je imunološka reakcija celularnog tipa. Primarno imunološko oštećenje nastaje na ćelijama bazalnog sloja epiderma, u okviru limfocitotoksičnog procesa. Smrt keratinocita nastaje procesom apoptoze pri čemu ove ćelije bivaju odstranjene transepidermalno ili »otkapavaju« u derm kao »koloidna tela«. Ovaj proces jepraćen karakterističnim limfocitnim infiltratom. Provocirajući faktor je najčešće nepoznat, mada se kod nekih slučajeva navode lekovi i virusna infekcija. Reakcija lihenoidnog tipa se javlja kod graft-versus-host-reaction.
Klinička slika
LRP je često oboljenje, koje se sreće pretežno kod odraslih osoba i nema izrazitu predilekciju za pol.
Promene se javljaju na koži i sluzokožama.
Predilekciona mesta na koži su flek-sorne strane doručja i podlaktica, perimaleolarni i lumbalni predeli, ali se promené mogu javiti i na ostaloj koži izuzev lica. Raspoređene su simetrično. Osnovna promena je papula veličine 1-3 mm, poligonalne je baze, ravne i sjajne gornje površine, a boja joj varira od ružičaste do ljubičaste i mrke Na fleksornim stranama ruku, gde je ro-žasti sloj tanak, na ravnoj površini papule vidi se beličasta mrežica – »fenomen mrežice« odnosno Wickhamove strije. Papule su pojedinačne ili se slivaju u mozaične ploče, na čijoj periferiji su rasute sitne lihenske papule (»lihenska prašina«). Na površinama izloženim trenju (preti-bijalni i perimaleolarni predeo), promennesu hipertrofične i hiperkeratotične i taj oblik se naziva hipertrofični ili veru-kožni LRP. Na trupu, dorzalnoj strani jezika i penisu sreću se i anularni elementi
Mehanička trauma provocira nastajanje tipičnih lihenskih papula na površini na koju je delovala. Nastale promené su obično linearno raspoređene (češanje, ogrebotina) i ova pojava se naziva izomorfni fenomen – Kôebner. Kada se lokalizuje na kapilicijumu, oboljenje za sobom ostavlja ireverzibilnu atrofičnu alopeciju. Nokti takođe mogu biti promenjeni, najčešće u vidu longitudinalne izbrazdanosti.
Promene na sluzokožama su česte i karakterističnog izgleda. Najčešće je zahvaćen zadnji deo bukalne sluzokože, zatim jezik, usne, genitalna i analna slu-zokoža. Lezije su obično u vidu beličas-te mreže (»fenomen mrežice«), ali se mogu videti i leukoplakiformne ploče, kao i anularni elementi.
Lezije mogu biti ograničene na predilekciona mesta, ali se proces može di-seminovati ili generalizovati i u najtežim slučajevima dati sliku eritroder-mije.
Oboljenje je obično hroničnog toka, s naletima svežih elemenata, tako da može trajati više meseci ili godina. Može se i spontano povući (97-98% bolesnika je izlečeno do kraja prve godine bolesti). Posle smirenja promena ostaje rezidualna, karakteristična mrka ili ljubičasta pigmentacija, koja se posle više meseci takođe povlači.
Histologija. Papula kod LRP je epiermalno-dermalnog tipa. Epidermalna komponenta: hiperkeratozaortokeratot-skog tipa, neravnomerno izraženo proširenje granuloznog sloja (granuloza), koje je podloga kliničkog simptoma »fenomen mrežice«: na mestu gde je granulozni sloj zadebljao, ne providi se ružičasta boja papule LRP (bela petlja mreže), a na mestima gde je granulozni sloj normalne debljine, boja papule providi (eritematozna okca mreže); dalje: pseudoakantoza (proširenje spinoznog s loja zbog uvećanja, a ne zbog umnožavanja spinoznih ćelija), likvefakci-onadegeneracija ćelija bazalnog sloja. Dermalna komponenta: široke kupólàs-te papile s gustim limfocitnim infiltratora i eozinofilnim »koloidnim telima«, koja nastaju usled apoptoze nekrotičnih keratinocita iz bazalnog sloja.
Diferencijalna dijagnoza
Oblici koji se javljajuJa pločama, mogupodse-:ati na psoriasis vulgaris. Hipertrofične forme oboljenja liče na gigantski oblik lichen simplex chronicus Vidal.
Lečenje
Lokalno lečenje se prime-ijuje kod ograničenih oblika LRP. Kor-:ikosteroidi za lokalnu upotrebu (LKS) [II i IV grupe predstavljaju terapijii izbora za promene na coži. Kod verukoznog lihena daju se LKS III grupe pod okluzivnim zavojima, a kod vrlo upornih promena i intralezionalni KS (triamcinolonacetonid 10 mg/ml).
Na promene na sluzokožama aplikuju se oralne paste sa KS, a s manje uspeha i oralni oblici retinoida (0,25% tretinoin). Kod erozivnih promena na sluzokožama daje se ci-klosporin A (10% u maslinovom ulju, tri puta dnevno po 5 minuta).
Kod proširenih i upornih oblika preporučuje se više terapijskih postupaka. Može se davati Prednisolon (0,5-1 mg/kg/dn) u toku 1-2 nedelje, a zatim se doze snižavaju i terapija se završava posle 1-1,5 meseca; po prekidu lečenja moguć je »rebound fenomen« (naglo vraćanje promena). S uspehom se primenjuje etretinat (0,3-0,6 mg/kg/dn), acitretin (0,25-0,75 mg/kg/dn) i izotretinoin (0,25-0,50 mg/kgtän). Može se dati i fotohemoterapija (PUVA). Kod teškog erozivnog LRP daje se ciklosporin A; početna doza je 5 mg/kg/dn, sa snižavanjem do 2 mg/kg/dn, najduže 6 meseci.