Atopijski dermatitis (dermatitis atopica)
Atopijski dermatitis (AD) je hronični recidivirajući ekcem, čije su dominantne odlike svrab i suva koža.
Etiopatogeneza. AD je multifaktori-jelno nasledno oboljenje, ali tip nasleda nije dosad preciziran. Ukoliko oba roditelja imaju atopijski dermatitis, prevalenci-ja kod dece iznosi 81%, a ako je oboleo samo jedan roditelj, prevalencija iznosi 56%. Prevalencija u toku života iznosi i do 20%, s tendencijom ka porastu.
U osnovi AD je imunološki poremećaj, sa dizbalansom dva subseta T-hel-per ćelija (Thl i Th2). Pri tome postoji povišena reaktivnost Th2 ćelija, koje preko svojih limfokina stimulišu sintezu alergen-specifičnih IgE i dovode do akumulacije eozinofila.
Klinička slika
AD je heterogena i polisimptomatska bolest, stoje posleđica kompleksnih patogenetskih mehanizama. Osobe s AD imaju niz opštih simptoma: nervna ekscitabilnost, nesigurnost, natprosečna inteligencija, stalni osećaj hladnoće i paradoksalna vazo-konstrikcija (beli dermografizam).
Koža atopičara je izrazito suva, bez sjaja, s povišenom permeabilnošću i povišenim pH. Konstitucionalno je iritabil-na, a pruritus je najraniji simptom bolesti, redovno je prisutan i može biti vrlo jak (povišen rrfstflrnin, snižen prag za pruritus, v. etiopatogeneza), tako da nastaje circulus vitiosus: svrab-češanje-svrab. Kožne manifestacije se neprekidno me-njaju, s periodima egzacerbacija i remisija i obično su vezane s različitim provokativnim faktorima (Tabela 3-IV). Oko 70% atopičara oboleva u prvim godinama života; najranije promené se mogu javiti već u III mesecu.Kao posleđica svih navedenih abnormalnosti nastaje dizimunitarni circulus vitiosus i atopija.
Eczema infantum – Klinička slika od 0-2. godine života. Promené se loka-lizuju na obrazima, čelu i bradi, dok je centralni deo lica pošteđen. Mogu se proširiti na kapilicijum, pregibe i predeo članaka, a u teškim slučajevima dolazi do generalizacije oboljenja. Promené su eksudativne i ekcemskog tipa i sastoje se od nejasno ograničenih plaža sa eritemom, edemom, papulo-vezikulama, vlaženjem i krustama. Svrab može biti tako intenzivan, da onemogućava spavanje. Na trupu mogu imati numulami izgled Lezije se spontano povlače krajem II godine života kod 50% dece.
Prurigo Besnier – Klinička slika po-sle II godine života. Oboljenje se loka-lizuje u kubitalnim i politealnim pregibima, na vratu, okolini zglobova, zatim i na drugim predelima. Promené se mogu razviti prelaskom prethodne forme u hronični oblik, ili nastati de novo. Javljaju se u vidu nejasno ograničenih pla-kova sa lihenifikacijom i deskvamacijom. Povremeno na ovim lezijama mogu nastati akutni ekcemski naleti.
Klinička slika kod odraslih. Lihenifikovani plakovi se vide u pregibima, u ano-genitalnoj regiji, ali i po ostaloj koži. Pored ovoga česti su pruriginozni čvorovi, tragovi češanja i hronični ekcem šaka, i/ili stopala, inflamacija oko očiju, što odgovara kliničkoj slici difu-znog atopijskog dermatitisa.
Pored navedenih tipičnih promena u okviru AD mogu se javiti abortivne i lar-virane forme s kliničkim manifestacijama koje su navedene kao »minor znaci« : nespecifični dermatitis šaka i stopala, ekcemske promené na areoli dojke, heilitis. Pityriasis alba se javlja u vidu okruglih ili ovalnih ograničenih ploča, koje su hipopigmentova-ne, sa sitnom mekinjastom deskvamaci-jom (nekad opisivan kao impetigo sicca).
Tok bolesti je hroničan, s remisijama i egzacerbacijama. Kod većine pacijenata dolazi do remisije posle puberteta ili do 30. godine života. Kod manjeg broja obolelih hroničan recidivirajući tok se održava u toku celog života.
Kod AD, kao izraz atopije, često se razvija preosetljivost na polen, što se može manifestovati u vidu bronhijalne astme i/ili polenskog rinitisa. Alopecia areata se može javiti kao udruženo oboljenje i njen tok je ozbiljan (v. alopecia areata).
Komplikacije nastaju usled infekcije stafilokokama (kolonizacija) i virusima (snižen celularni imunitet). Eczema herpeticum nastaje usled superinfekcije virusom h. simplex, s lezijama po celoj koži i slikom koja podseća na varičelu; opšte stanje je ozbiljno poremećeno, sa visokom temperaturom, a može se javiti viremija i encefalitis. Može ugroziti i život bolesnika, posebno kod male dece gde oboljenje predstavlja prvi kontakt s ovim virusom.
Laboratorijski nalazi. Cesta je eozinofilija i povišen titar IgE.
Dijagnoza i diferencijalna dijagnoza
Prisustvo atopijskog sindroma se može potvrditi RAST testom ili intrakutanim testovima, da bi se utvrdilo postojanje alergen-specifičnih IgE antitela prema kućnoj prašini, polenu, životinjskoj pe-ruti (mačka, pas), plesni; kod 20% pacijenata s kliničkom dijagnozom, dobijaju se negativni rezultati. U diferencijalnoj dijagnozi mogu se javiti dijagnostičke teškoće u odnosu na siedeće bolesti: kontaktni iritantni i alergijski dermati-tis, kod odojčadi seboroični dermatitis, miliaria rubra. Pošto nema kliničkih, histoloških ili laboratorijskih markera za AD, značajan je skup znakova/simptoma: bar tri »major« i tri »minor« znaka/simptoma su potrebna za postavljanje dijagnoze AD. Lečenje. Opite mere.
- obezbediti dobar kontakt s pacijentom ili s roditeljima
- objasniti prirodu oboljenja
- odstraniti provocirajuće faktore; vunena odeća, dugo kupanje, sapun, nervoza, visoka temperatura pogoršavaju stanje; savetuje se i kupanje specijalnim uljima za kupanje, a posle kupanja obavezno treba celu kožu mazati ernolijentnim kremovima, koji se prepisuju u velikim količinama.
- podaci o ulozi dijete su kontrover-zni, ali se često preporučuje hipoaler-genska dijeta (bez belanceta, mleka, kikirikija, soje, oraha, ribe, školjki, pšenice), osobito u prvim mesecima života. Treba znati da se s uzrastom eventualna alergija na hranu brzo smanjuje. Hipo-alergenska dijeta se preporučuje i majkama s atopijom za vreme graviditeta i dojenja, jer izgleda da se na taj način smanjuje prevalencija AD kod njihove dece.
Lečenje atopijskog dermatitisa
Lokalno lečenje. Lokalni kortikosterioidni preparati (LKS) brzo smiruju tegobe, ali s obzirom na hronični tok bolesti treba ih davati oprezno i pod kontrolom dermatologa. U početku, osobito kod akutnih i eksudativnih promena, treba primeniti jače oblike LKS (III grupa) jednom dnevno, paralelno s emoli-jensima, zatim preći na alternativno lečenje i postupno ih zameniti emolijen-tnim kremovima, koje će pacijent upotrebljavati redovno i u mirnim periodima. U akutnoj fazi se mogu davati i oblozi od fiziološkog rastvora (sobna temperatura), u toku 30-60 minuta, 2-3 puta dnevno; oni deluju antiinflamatomo i antipruriginozno. Kod hroničnih slučajeva se uz LKS mogu davati i katranski preparati (kremovi s coal tar). Impetigo i druge infekcije kože stafilokokama su česte i njihova prevencija je teška, jer se rekolonizacija ne može sprečiti. U lokalnoj terapiji se savetuje fusidična kiselina, a kod težih oblika i oralno davanje eritromicina u dozama koje odgovaraju uzrastu bolesnika. Virusne infekcije se lece na uobičajen način. Tacrolimus i Ascomicin su novi imunosupresivni agensi koji deluju slično ciklosporinu, ali se upotrebljavaju u lokalnom lečenju AD. Veoma dobro deluju na svrab, a neželjeni efekti su znatno manji od LKS. Pri upotrebi ovih lekova može se javiti pečenje, ali se ono smiruje posle nekoliko dana. Kontraindikovani su kod inficirane kože.
Opite lečenje. SedirajućiHl antihistaminici su bolji od nesedirajućih, jer smiruju svrab i obezbeduju bolji san, ali ih ne treba davati maloj deci. Ciklospo-rin A je imunosupresivni agens i efikasan je kod AD, ali se savetuje samo kod ozbiljnih slučajeva. Oralni i intramus-kularni kortikostreroidi se daju izuzetno, jer se po prekidu terapije javlja »rebound-fenomen«. Antibiotici se daju kod akutnih oblika, čak i kad nema jasnih znakova superinfekcije.
Dobar efekat ima primena fototerap i-je i fotohemoterapije. S uspehom se sprovode sledeći oblici lečenja: UVA, UVB, PUVA, UVA+UVB, UVA-1 (ta-lasna dužina 340-400 nm). UVB se ne daje kod akutnih egzacerbacija, već je ograničena na hronične slučajeve. PUVA je vrlo uspešna, ah je praćena neželjenim efektima (»rebound-fenomen« i kanceri kože).