Erythema nodosum (nodozni eritem)
Erythema nodosum (EN) je polieti-ološko oboljenje akutnog toka koje se karakteriše simetričnom pojavom bolnih nodusa u pretibijalnim predelima; promene ne ulcerišu.
Etiopatogeneza. EN je septalni panikulitis (promene su u septumima hipoderma), ali bez vaskulitisa. Smatra se da nastaje kao reakcija pbzne preosetlji-vosti na određene antigene i nije jasno zašto se proces odigrava u septumima. Uzroci su brojni .
Klinička slika
EN se javlja obično između 20. i 40. godine života i češći je kod žena. Prethode mu opšti simptomi (temperatura, artralgije, mijalgije, infekcije gornjih respiratornih puteva, ab-dominalni bolovi). Pet-šest dana kasnije nastaju promené na koži. Počinju akutno i javljaju se simetrično u pretibijalnim predelima, rede na butinama i rukama. Ispoljavaju se u vidu pojedinačnih ili slivenih dermo-hipodermalnih čvorova, čija se veličina kreće od zrna graška do oraha; čvrste su konzistencije, topli, bolni pri palpaciji, ali i spontano, a koža nad njima je svetlo-crvena . Nodusi ne ulcerišu i povlače se bez ožiljka posle 2-3 nedelje. U tomperiodu boja im se menja preko plavo-ljubičaste u žućkastu. Erythema nodosum! može recidivirati, a prognoza zavisi od uzroka .
Histologija. U pregradama supkutanog tkiva, oko većih krvnih sudova nalazi se inflamatorni infiltrât (polimorfo-nukieari, limfociti, histociti i džinovske ćelije) ali bez znakova vaskulitisa.
Diferencijalna dijagnoza
Uključuje druge nodozne dermatoze. Akutni tok, intenzivna inflamacija i lokalizacija promena omogućuju razlikovanje od nodularaog vaskulitisa i od erythema induratum Bazini. Cellulitis, ujed insek-ta i apscesi takođe dolaze u obzir, ali ove promené nisu simetrične, čak i kad se jave pretibijalno.