• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Lupus erythematodes chronicus

Lupus erythematodes chronicus 

LE chronicus (LEC) – sinonim: LE discoides — relativno je često oboljenje koje se odlikuje karakterističnom mor­fologijom i distribucijom sa serološkim (imunološkim) i hematološkim pore­mećajima u oko 50 % pacijenata.

Etiopatogeneza LEC nije dovoljno rasvetljena, ali se smatra da lezije nasta­ju tako što T-limfociti reaguju sa antige­nima poreklom iz nukleusa epidermal-nih ćelija koji se oslobađaju pod dej-stvom UVB zraka, posle čega dolazi do oštećenja prvo zone bazalne membrane, a zatim i ostalih promena karakteris­tičnih za LEC. U ovome leži i značaj izlaganja UV zracima, odnosno fotoprotekcije kod LEC. Poznato je da izlaganje

UV zracima dovodi do deklanširanja oboljenja kod oko 70 % pacijenata.

Depoziti imunoglobulina i komple-menta u zoni bazalne membrane kod LEC najverovatnije nastaju sekundarno, ali su ponekad od značaja u postavljanju dijagnoze ovog oboljenja.

Klinička slika. Od LEC žene obole-vaju oko 2 puta češće nego muškarci, a vrh incidencije je u 4. deceniji života. Predilekciona mes ta su fotoeksponirani regioni: lice (nos, zigomatični predeli, usne školjke, čelo), kapilicijum, zatim spoljašnje strane nadlaktica i podlakti­ca, dorzumi šaka, predeo dekoltea i gor­nji deo leda. Promenama mogu biti za­hvaćene i ivice donjih očnih kapaka, kao i vermilion donje usne.

Tipična morfologija podrazumeva postojanje jasno ograničenih, infiltrova-nih, ovalnih pločica ili ploča, prečnika od 0,5 do više cm (podsećaju na disk, stoga: »discoides«). Na površini ovih ploča postoji adherentna beličasta skva-ma, a ponekad se i klinički vide foliku-larni keratinski čepovi. U daljoj evolu­ciji, u centru lezije se razvija atrofija. Ostali opisani znaci perzistiraju na perife­riji ploče gde se nalazi aktivna zona, na račun koje se promena širi. Tako se obra­zuje »rani trijas« znakova karakterističnih za oboljenje, gde naziv »erythematodes« sadrži mnemotehničku formulu za lakše pamćenje: erythema, atrophia, desquamatio. Posle duže evolucije, for­miraju se elementi »kasnog trijasa«: dishromija – hipopigmentacija same ploče, sa hiperpigmentovanim rubom; telangi-ektazije i skleroza koja se pridružuje atrofiji.

Promene na koži ostavljaju cikatriks, tako da su na mestima prethodne lezije adneksalne stukture oštećene ili unište­ne. U kapilicijumu i na drugim zonama obraslim terminalnom dlakom, posledi-ca LEC-a je cikatricijalna, ireverzibilna alopecija.

Pacijenti se često žale na bol u pre-delu lezija, pruritus se rede navodi.

Pored ovakve, najčešće i tipične kli­ničke slike, postoje i forme kod kojih je izražena infiltracija i edem same ploče, bez izražene atrofije i skvame – LE tumidus.

Kod LEC promene mogu biti malo­brojne, retko kada i solitarne, a nalaze se samo na licu i/ili u kapilicijumu. Međutim, ukoliko se lezije diseminuju i ispod arbi­trarne granice koju predstavlja angulus mandibulae, klinička slika se označava kao LE chronicus disseminatus.

Tok bolesti je izrazito hroničan, usled progresivnog širenja postojećih promena, ali i zbog nastajanja novih le­zija. Remisije mogu biti spontane ili po-sledica terapije, a recidivi često imaju sezonski karakter (proleće, leto). LEC ima tendenciju da uđe u inaktivnu fazu posle perioda od nekoliko godina u oko 40% obolelih. Najznačajnije je pacijen­te ispitati u smislu postojanja sistem­skog oboljenja (v. poglavlje LES). Rizik razvoja LES je relativno mali i iznosi od oko 5% kod pacijenata sa promenama samo na licu, do oko 20% kod pacijenata sa diseminovanim oblikom bolesti (LE chronicus disseminatus). Ukoliko se ja­ve znaci sistemskog oboljenja, ono je obično lakše nego kod osoba sa malar-nim eritemom »u vidu leptira«.

Laboratorijske analize

Antinukleu-sna antitela (ANA) se nalaze u 20-30 % pacijenata, najčešće u niskom titru. An-ti-nativna (dvolančana) DNA antitela su obično odsutna, LE ćelije se vrlo retko otkrivaju. Sedimentacija eritrocita (SE) -je povišena u 20% pacijenata,-leukope-nija se nalazi u oko 10%, a trombocito­penija u oko 5% pacijenata. Pacijenti sa visokim titrom ANA treba da budu pregledani klinički i laboratorijski jednom godišnje u smi­slu razvoja LES.

Diferencijalna dijagnoza

Dijagnoza se najčešće već klinički može posta­viti! Ukoliko je reč o solitarnoj leziji ili tipičnoj distribuciji promena, pomoć. ružaju histopatoioški i imunofluores­centni nalaz. Diferencijalno-dijagnostički dolazi u obzir više dermatoza, a od češćih oboljenja su to seboroični derma-titis, psoriasis vulgaris, lupus vulgaris, tinea faciei/capillitii i dr.

Lečenje

Hlorohin, sintetski antimalarik, daje se per os u dozi od 4 mg/kg tt na dan, zbog antiinflamatornog i, možda, fotoprotektivnog efekta. Umesto hlorohi-na se može primeniti i hidroksihlorohin, obično 400 mg/dan (oko 6 mg/kg tt). Uz ovu terapiju je obavezna kontrola fun­dusa oka, kolornog vida i vidnog polja na svakih 3-6 meseci, zbog mogućnosti ra­zvoja ireverzibilne retinopatije.

Lokalno se primenjuju potentni, fluori-sani kortikosteroidni preparati (fluocinolon-acetonid, betametazon-dipropionat i dr.), sa polietilenskom okhizijom ili bez nje. U ne­kim slučajevima se intraleziono mogu dati i injekcije triamcinolon acetonida

Zabranjuje se izlaganje suncu i prepo­ručuje se korišćenje antisolarnih kremo va sa visokim faktorom zaštite (SPF > 15).

U diseminovanim slučajevima i slučajevima rezistentnim na ovu terapi­ju, može se dodati i opšta kortikosteroi-dna terapija u nižim dozama (prednizon 15-30 mg/dan).

Slični članci

Saveti za kontrolu kožnih alergija – koje promene u načinu života vam mogu pomoći?

Kožne alergije mogu biti izvor značajne nelagodnosti i frustracije za mnoge ljude. Svrab, crvena i upaljena koža koja često prati...

Pročitaj jošDetails

Čitajte između redova! Signali koje nam telo šalje kada ste pod stresom!

U svakodnevnom ubrzanom životu, često zanemarujemo signale koje nam naše telo šalje. Jedan od najupečatljivijih, ali često i najmanje prepoznatih...

Pročitaj jošDetails

Herpes na usnama

Herpes su mali plikovi koji se razvijaju na usnama ili oko usta. Oni su uzrokovani virusom herpes simpleksa i obično...

Pročitaj jošDetails

Zaštita kože adekvatnim kremama za sunčanje

Zdravlje kože lica i tela potiče od pravilne ishrane i dovoljne količine vitamina D. Za pravilo usvajanje vitamina D, odgovoran...

Pročitaj jošDetails

Kako skinuti fleke od bubuljica sa lica na najbrži način?

Bubuljice znaju da budu prilično uporne i da nam uruše izgled. Nekako se uvek jave u najnezgodnijem trenutku kada želimo...

Pročitaj jošDetails

Simptomi celulita i njegovo uklanjanje

Simptomi celulita i njegovo uklanjanje Izraženi simptomi celulita ne samo da narušavaju izgled vaših nogu, već ovaj problem treba da...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Lečenje cirkumskriptnih hiperhromija (lokalno tamna koža)

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.