Lupus erythematodes chronicus
LE chronicus (LEC) – sinonim: LE discoides — relativno je često oboljenje koje se odlikuje karakterističnom morfologijom i distribucijom sa serološkim (imunološkim) i hematološkim poremećajima u oko 50 % pacijenata.
Etiopatogeneza LEC nije dovoljno rasvetljena, ali se smatra da lezije nastaju tako što T-limfociti reaguju sa antigenima poreklom iz nukleusa epidermal-nih ćelija koji se oslobađaju pod dej-stvom UVB zraka, posle čega dolazi do oštećenja prvo zone bazalne membrane, a zatim i ostalih promena karakterističnih za LEC. U ovome leži i značaj izlaganja UV zracima, odnosno fotoprotekcije kod LEC. Poznato je da izlaganje
UV zracima dovodi do deklanširanja oboljenja kod oko 70 % pacijenata.
Depoziti imunoglobulina i komple-menta u zoni bazalne membrane kod LEC najverovatnije nastaju sekundarno, ali su ponekad od značaja u postavljanju dijagnoze ovog oboljenja.
Klinička slika. Od LEC žene obole-vaju oko 2 puta češće nego muškarci, a vrh incidencije je u 4. deceniji života. Predilekciona mes ta su fotoeksponirani regioni: lice (nos, zigomatični predeli, usne školjke, čelo), kapilicijum, zatim spoljašnje strane nadlaktica i podlaktica, dorzumi šaka, predeo dekoltea i gornji deo leda. Promenama mogu biti zahvaćene i ivice donjih očnih kapaka, kao i vermilion donje usne.
Tipična morfologija podrazumeva postojanje jasno ograničenih, infiltrova-nih, ovalnih pločica ili ploča, prečnika od 0,5 do više cm (podsećaju na disk, stoga: »discoides«). Na površini ovih ploča postoji adherentna beličasta skva-ma, a ponekad se i klinički vide foliku-larni keratinski čepovi. U daljoj evoluciji, u centru lezije se razvija atrofija. Ostali opisani znaci perzistiraju na periferiji ploče gde se nalazi aktivna zona, na račun koje se promena širi. Tako se obrazuje »rani trijas« znakova karakterističnih za oboljenje, gde naziv »erythematodes« sadrži mnemotehničku formulu za lakše pamćenje: erythema, atrophia, desquamatio. Posle duže evolucije, formiraju se elementi »kasnog trijasa«: dishromija – hipopigmentacija same ploče, sa hiperpigmentovanim rubom; telangi-ektazije i skleroza koja se pridružuje atrofiji.
Promene na koži ostavljaju cikatriks, tako da su na mestima prethodne lezije adneksalne stukture oštećene ili uništene. U kapilicijumu i na drugim zonama obraslim terminalnom dlakom, posledi-ca LEC-a je cikatricijalna, ireverzibilna alopecija.
Pacijenti se često žale na bol u pre-delu lezija, pruritus se rede navodi.
Pored ovakve, najčešće i tipične kliničke slike, postoje i forme kod kojih je izražena infiltracija i edem same ploče, bez izražene atrofije i skvame – LE tumidus.
Kod LEC promene mogu biti malobrojne, retko kada i solitarne, a nalaze se samo na licu i/ili u kapilicijumu. Međutim, ukoliko se lezije diseminuju i ispod arbitrarne granice koju predstavlja angulus mandibulae, klinička slika se označava kao LE chronicus disseminatus.
Tok bolesti je izrazito hroničan, usled progresivnog širenja postojećih promena, ali i zbog nastajanja novih lezija. Remisije mogu biti spontane ili po-sledica terapije, a recidivi često imaju sezonski karakter (proleće, leto). LEC ima tendenciju da uđe u inaktivnu fazu posle perioda od nekoliko godina u oko 40% obolelih. Najznačajnije je pacijente ispitati u smislu postojanja sistemskog oboljenja (v. poglavlje LES). Rizik razvoja LES je relativno mali i iznosi od oko 5% kod pacijenata sa promenama samo na licu, do oko 20% kod pacijenata sa diseminovanim oblikom bolesti (LE chronicus disseminatus). Ukoliko se jave znaci sistemskog oboljenja, ono je obično lakše nego kod osoba sa malar-nim eritemom »u vidu leptira«.
Laboratorijske analize
Antinukleu-sna antitela (ANA) se nalaze u 20-30 % pacijenata, najčešće u niskom titru. An-ti-nativna (dvolančana) DNA antitela su obično odsutna, LE ćelije se vrlo retko otkrivaju. Sedimentacija eritrocita (SE) -je povišena u 20% pacijenata,-leukope-nija se nalazi u oko 10%, a trombocitopenija u oko 5% pacijenata. Pacijenti sa visokim titrom ANA treba da budu pregledani klinički i laboratorijski jednom godišnje u smislu razvoja LES.
Diferencijalna dijagnoza
Dijagnoza se najčešće već klinički može postaviti! Ukoliko je reč o solitarnoj leziji ili tipičnoj distribuciji promena, pomoć. ružaju histopatoioški i imunofluorescentni nalaz. Diferencijalno-dijagnostički dolazi u obzir više dermatoza, a od češćih oboljenja su to seboroični derma-titis, psoriasis vulgaris, lupus vulgaris, tinea faciei/capillitii i dr.
Lečenje
Hlorohin, sintetski antimalarik, daje se per os u dozi od 4 mg/kg tt na dan, zbog antiinflamatornog i, možda, fotoprotektivnog efekta. Umesto hlorohi-na se može primeniti i hidroksihlorohin, obično 400 mg/dan (oko 6 mg/kg tt). Uz ovu terapiju je obavezna kontrola fundusa oka, kolornog vida i vidnog polja na svakih 3-6 meseci, zbog mogućnosti razvoja ireverzibilne retinopatije.
Lokalno se primenjuju potentni, fluori-sani kortikosteroidni preparati (fluocinolon-acetonid, betametazon-dipropionat i dr.), sa polietilenskom okhizijom ili bez nje. U nekim slučajevima se intraleziono mogu dati i injekcije triamcinolon acetonida
Zabranjuje se izlaganje suncu i preporučuje se korišćenje antisolarnih kremo va sa visokim faktorom zaštite (SPF > 15).
U diseminovanim slučajevima i slučajevima rezistentnim na ovu terapiju, može se dodati i opšta kortikosteroi-dna terapija u nižim dozama (prednizon 15-30 mg/dan).