Dermatomyositis (dermatomiozitis)
Dermatomyositis (DM) je sistemsko oboljenje autoimunske prirode koje se odlikuje karakterističnim promenama na koži i nesupurativnom inflamacijom skeletne muskulature izazvanom limfocitnim infiltratom. Ukoliko kutani znaci nisu prisutni, oboljenje se zove polimi-ozitis. Procena godišnje incidencije in-flamatornih miopatija se kreće od oko 5 na 1.000.000 stanovnikaido čak 2-3 na 100.000 stanovnika.
DM je u 1/3 pacijenata udružen sa nekom drugom auto imunom bolešću vezivnog tkiva, a u 10-30% odraslih pacijenata (naročito posle 40. godine) sa malignim oboljenjem. Najčešće nađene neoplazije su: karcinom dojke, pluća, ovarijuma, želuca, debelog creva, uterusa, različiti limfomi i dr.
U dečjem uzrastu se po pravilu ne nalaze maligna oboljenja.
Klinička slika. Dermato/polimiozitis se klasifikuje u 5 grupa:
I grupa Primarni idiopatski polimiozitis
II grupa Primami idiopatski DM
III grupa DM ili polimiozitis uz neoplaziju
IV grupa DM ili polimiozitis u dečjem uzrastu
V grupa DM ili polimiozitis uz druge bolesti vezivnog tkiva
Oboljenje se 2 puta češće javlja kod žena nego kod muškaraca, kod odraslih obično između 40. i 60. godine života, a u detinjstvu pre 10. godine. Promene imaju karakterističnu distribuciju i morfologiju.
Kutani znaci. Predilekciona mesta sđ gornji očni kapci i periokularni predeo, zigomatični region, usne školjke, predeo dekoltea, laktovi, kolena, koža iznad metakarpofalangealnih i interfa-langealnih zglobova, kao i periungvalni predeli. Na ovim zonama se nalazi livi-dni eritem, kod pojedinih pacijenata sa telangiektazijama. Očni kapci su edematozni. Na laktovima i kole-nima postoji i diskretna beličasta skva-ma, a nad malim zglobovima šaka se nalaze slivene, ravne, lividne papule sa be-ličastom diskretnom skvamom – tzv. Gottron-ove papul. Periungval-no postoji lividni eritem i telangiektazije.
Mišićni znaci mogu biti prisutni na početku bolesti ili se javiti posle više ne-delja/meseci. Oboljenje zahvata poprečno-prugaste mišiće, najpre proksi-malmi muskulaturu ramenog i karličnog pojasa. Otežana je abdukcija ruku, ustajanje iz čučnja i penjanje uz stepenice. Inflamacija mišića je praćena bolom. U teškim formama može biti zahvaćena i muskulatura farinksa, gornjeg delà ezofagusa i respiratorna muskulatura, kao i miokard. Promene na mišićima su nekad i supkliničke, tâko da je potrebna biohemijska, EMG i histopatološka verifikacija.
Posle nekoliko meseci/godina evolucije oboljenja, u mišićima se mogu stvoriti kalcifikacije (calcinosis). Kalcinoza je dobar prognostički znak quo ad vi-tam, ali je perzistentna i dovodi do funkcionalnih smetnji.
DM se može razviti naglo, u toku nekoliko dana ili nedelja, praćen febrilnošću, bolovima i slabošću u mišićima -tzv. akutna forma. Subakutna evolucija se odlikuje razvojem slike tokom nekoliko meseci, sa manje izraženim kutanim i mišićnim znacima. U kroničnoj formi, kod pacijenata kod kojih oboljenje traje više godina, mogu se javiti poikiloder-mične promene (retikulama hiper- i hipopigmentacija, male zone atrofije i telangiektazije) na licu, vratu, dekolteu, trupu – tzv. Poikilodermatomyositis.
Oko 75% pacijenata preživi 5 godina. Prognoza quo .ad vitam kod dece je bolja. Oko polovine pacijenata uđe ure-misiju i može da obustavi terapiju posle 5 godina, a oko 20% mora i dalje da se leci. Smrt najčešće nastupa zbog respiratornih i srčanih komplikacija. Lošija prognoza je za pacijente sa fiidroajantnim tokom, sa udruženim malignitetom i ukoliko se zakasni sa terapijom–Anti-Jo-1 At -.suudružena sa lošijom prognozom.
Laboratorijske i druge analize. Povišene su vrednosti tzv. mišićnih enzima: kreaiin kinaze (CK), aldolaze, lak-tat dehidrogenaze (LDH), kao i SGOT. Kreatin u urinu je značajan indikator ci-tolize mišića.
Elektromiogram (EMG) u 40% pacijenata pokazuje miopatske promene sa niskovoltažnim polifaznim potencijalima i fibrilacijom u miru.
Biopsija klinički zahvaćenih mišića najčešće otkriva inflamatorni miozitis sa edemom i degeneracijom mišićnih vlakana.
Kod 25% pacijenata se nalaze relativno specifična anti-Jo-1 antitela, zatim anti-Mi At, anti-Ku (uz overlap sindrom DM/sistemska skleroza) i anti-KJ (uz intersticijumsko oboljenje pluća). ANA se mogu naći kod značajnog broja pacijenata, pogotovo u grupi sa udruženim drugim bolestima vezivnog tkiva.
Diferencijalna dijagnoza
Treba odvojiti ostale bolesti vezivnog tkiva (LES i dr.). U ranoj fazi, kada nije izraženo oštećenje mišića, sličnu kliničku sliku daje fotodermatitis (kod koga nema promena na gornjimočmmkapcima).
Lečenje
Oboljenje se leci imunosu-presivnom terapijom, pre svega visokim dozama opšte kortikosteroidne terapije: prednizon 1 mg/kg tt, u težim slučajevima i kod pacijenata koji ne odgovaraju na ovu terapiju, do 2 mg/kg tt. Poboljšanje nastupa posle 1-4 nedelje.
Kod teških formi se primenjuje i pulsna terapija metilprednizolonoiri 1000 mg/dan i.v., tokom 3 dana, posle čega se nastavlja sa peroralnom kortikosteroid-nom terapijom. Opšta kortikosteroidna terapija se ne srne prekinuti prerano, pošto dolazi do relapsa. Doza se snižava postepeno, u skladu sa kliničkom slikom,” mišićnim enzimima i kreatinurijom.
Citotoksični lekovi se primenjuju kod težih slučajeva, ukoliko posle 2-3 meseca nema poboljšanja. Daje se-aza-tioprin u dozi od 2,5-3,5 mg/kg tt. Me-totreksat se daje u dozi od 0,5 mg/kg tt i.v. lx nedeljno. Primenjuje se i ciklo-fosfamid. Kombinacija kortikosteroidne i citotoksične terapije omogućava primenu nižih doza kortikosteroida.
Intravenski imunoglobulini (IVIG) u visokim dozama (400 mg/kg tt/dan, tokom 5 dana) daju se sa dobrim rezultatima pacijentima rezistentnim na standardnu terapiju.
U akutnoj fazi se preporučuje mirovanje, dok se kasnije sprovodi fizikalna terapija.
Kutane lezije mogu biti rezistentne na terapiju koja deluje na inflamaciju u mišićima. U tim slučajevima se primenjuju sintetski antimalarici (hioro-hin, 4 mg/kg tt/dan).
U slučaju kalcinoze, daju se probene-cidi aluminijum oksid, ali rezultati nisu zadovoljavajući.