Miliaria (milijarija)
Miliaria je oboljenje koje nastaje usled retencije znoja u ekrinim znojnim žlezdama. Promene se javljaju u toku intenzivnog znojenja. U samom početku znoj imbibirà rožasti sloj, koji bubri, što dovodi do površne i prolazne opstrukcije izvodnog kanala ekrine žlezde. Ukoliko hiperhidroza perzistira, nastaje reaktivna hiperkeratoza ostijuma žlezde sa stvaranjem parakeratotičnih čepova, što je praćeno dužom opstrukcijom žlezde. Usled ovoga dolazi do propustljivosti ili prskanja izvodnog kanala, pa znoj prodire u okolno tkivo epidemia ili derma.
Klinička slika
Oboljenje se vida u svim uzrastima, a osobito često kod male dece. U zavisnosti od nivoa na kome se događa okluzija pore, razlikuju se tri kliničke slike.
Ove promene lako prskaju i mogu proći nezapažene. Nalaze se na koži vrata, aksila, grudnog koša, a kod dece i na licu. Miliaria rubra je posledica dublje okluzije, tako da ruptura nastaje u intraepidermklnom delu duktusa i klinički se manifestuje sitnim vezikulama sa eritematoznim haloom, koje nisu centrirane dlakom. Kod proširenih oblika mogu se javiti i pustu-le. Lokalizacija kliničkih promena je kao i kod prethodnog oblika. Miliaria profunda nastaje kod osoba s rekurent-nim oblicima m. rubra, a ruptura izvod-nog kanala se događa na epidermo-der-malnom spoju. Karakte-riše se bledim, čvrstim i nepruriginoznim papulama, koje predstavljaju ta-kođe vezikule, nastale usled retencije znoja, ali su smeštene duboko. Promene mogu biti proširene i u tim slučajevima znojenje je oslabljeno te može doći do termoregulacionih poremećaja (tropska anhidrotska astenija). Teški slučajevi se mogu završiti trajnim propadanjem ekrinih žlezda.
Lečenje
Bitno je izbegavanje vrućine (neodgovarajuća odeća, utopljava-nje). Lokalno se aplikuju sredstva koja suše: puderi, miksture, antiseptične boje (sol. eosini 1%). Savetuju se i kratke kupke u rastvoru hipermangana.