Impetigo contagiosa
Impetigo (impeto, L – napasti, contagiosa, 1. – zarazan) je površna kontagiozna bolest kože. U zavisnosti od izazivača opisuju se dva oblika: impetigo strepto-coccica i impetigo staphylococcia.
Impetigo streptococcica (Tilbury-Fox). U materijalu uzetom.iz lezije nalazi se Streptococcus beta-haemotyticus čiji toksin epidermolizin razdvaja kera-tinocite na nivou granuloznog sloja, usled čega se obrazuje bula. Ovaj tip stafilokoka ne daje klasične oblike stafilo-kokne bolesti (folikulitis, furunkul i si.)-Klinička slika. Oboljenje se javlja u svim uzrastima. Na klinički neprome-njenoj koži nastaju mlitave ili napete bule, tankog zida, velike do 3 cm. U početku se u njima javljapostupno zamućenje u vidu »pahuljica«, a u starijim prome-nama se stvara gnoj. Mogu perzistirati 2-3 dana, a kada prsnu, sasušuju se u mrke kruste. Promené se šire periferno, a u centru dolazi do smirenja. Regionalne limfne žlezde su retko uvećane, a opšte stanje nije poremećeno. Kada se bulozni impetigo javi kod novorođenčadi, obično dolazi do diseminacije promena, jer još nije formirana rezidentna flora, koja ima zaštitnu ulogu (nekada ^pemphigus epidemicus neonatorum^).
Sekundarna impetiginizacija nastaje usled superinfekcije streptokokama i/ih stafilokokama kod nekih dermatoza: scabies, pedikuloza, pruriginozne dermatoze, ekcem, vezikulozne i bulozne dermatoze. Kod ovih oboljenja, pored znakova impetiga, nalaze se i elementi koji upućuju dijagnozu ka osnovnom oboljenju.
Dijagnoza impetiga se postavlja na osnovu kliničke slike; laboratorijskim pregledom pusa otkrivaju se Gram pozitivne koke u grozdovima i lancima. Može se raditi kultura pusa i antibiogram. Porast antistreptolizinskog i an-tistafilolizinskog titra je nekoristan. Diferencijalna dijagnoza obuhvata h. simplex, alergijski kontaktni dermatitis, duboku trihofitiju; osobito je važno razlikovati sekundarnu impetiginizaciju, kada treba tražiti osnovno oboljenje.