• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Kandida (kandidijaza)

Kandida (kandidijaza)

Kandidijaza je izazvana fungusima genusa Candida i dovodi do oboljenja kože, siuzokože i nokata, a u retkim slučajevima i do sistemskog oboljenja.

Etiopatogeneza. Genus Candida sa­drži oko 100 specijesa. .

Pri infekciji hife C. albicans prodiru u rožasti i granulozni sloj kože, aktivišu alternativni put komplementa, preko čijih hemotaktičnih komponenti priv­lače polimorfonukleanie leukocite, te do­lazi do stvaranja pustula. Uloga T-limfo-cita i antitela u nastajanju ovih promena nije jasna. Intradennalni test na kandidu je pozitivan i kod zdravih ljudi, a negati­van je kod upornih muko-kutanih kandi-dijaza (imunodeficijencija).

U zavisnosti od toka i lokalizacije oboljenja opisuje se više kliničkih slika.

Candidiasis oralis (Soor). Najčešće se javlja kod novorođenčadi, pre nego što se dogodi kolonizacija bukalne slu-zokože normalnom bakterijskom flo­rom. Kod odraslih je oboljenje obično mak lokalnih ili opštih predisponira-ućih faktora. Promené se lokalizuju na ïluzokozi usne duplje (usni uglovi!) i je­zika. Karakterišu se nepravilnim i ogra-ličenim, beličastim i adherentnim na-ilagama, ispod kojih je sluzokoža erite-natozna i erodovana. Kod iužeg trajanja sluzokoža može postati itrofična, sjajna i živo-crvena, bez skva-na (atrofična oralna kandidijaza). Hi-jerplastične i adherentne promené na eziku i obrazima razvijaju se obično kod pušača i nazivaju se kandidijatična leukoplakija ili kronična oralna kandi­dijaza. Širenje promena na farinks i ezo-fagus je znak težeg oblika oboljenja, kod koga treba tražiti simptome imuno-deficijencije (AIDS).

Vulvo-vaginitis candidomycetica.

Javlja se kod odraslih, osobito u gravi-ditetu, ali i kod dece. Zahvaćena je va-ginalna sluzokoža i vulvarna koža. Pro­mené su u vidu živog eritema, koji može preći i na okolnu kožu sa slikom inter-triginozne kandidijaze. Sekret je obilan, gust i beo.

Balanoposthitis candidomycetica.

Promenama su zahvaćeni glans penisa i unutrašnji list prepucijuma. Seksualni partner je često nosilac kandide; vida se i kod dijabetičara. Prve promené su pa­pule i pustule koje se slivaju, prskaju i ostavljaju za sobom eritematozne i sjaj­ne površine skvamoznih ivica.

Perionyxis chronica (Paronychia chronica). Oboljenje se javlja kod oso­ba čije su ruke preterano izložene pra­nju; često je i kod poslastičara zbog kon­takta s brašnom i drugim ugljenim hi-dratima. Primarni proces je oštećenje kože, a na tom terenu dolazi do infekcije kandidom. Promené zahvataju perioni- ^ hijum i eponihijum, koji postaju eđema-tozni i inflamovani, dok kutikula nedos­taje. Zbog toga se između nokatne ploče i perionihijuma obrazuje džep iz koga se cedi mala količina gnoja, u kome se može naći kandida. U ovome procesu matriks nokta je izložen hroničnoj irita­ciji i infekciji, tako da proizvodi nerav­nu, izbrazdanu i lomljivu nokatnu plo­ču. Promené na noktima su, znači, se­kundarne. Subjektivni simptomi su bla­gi, a oboljenje ima hroničan tok. U redim slučajevima kandida može izaz­vati oniholizu. U diferencijalnoj dijag­nozi treba obuhvatiti dermatofitne in­fekcije nokata, koje obično počinju od slobodne ivice nokatne ploče i kod kojih se ne javljaju znaci inflamacije perion-hijuma. Bakterijska paronihija je akut­nog toka i sa znacima akutne inflamaci­je. Mikološki pregled i kultura materija­la omogućavaju dijagnozu.

Candidiasis intertriginosa. Javlja se kod novorođenčadi u genitoanalnom predelu i kod odraslih osoba u velikim pregibima. Promené se sastoje od sitnih subkornealnih pustula koje se slivaju, obrazujući prostrane eritematozne i lako skvamozne ploče s macerisanjem i vla-ženjem u samome pregibu. Ivice prome­na su nepravilne i lako skvamozne, a uz njih se nalaze satelitni pustulozni i eri-temato-papulozni elementi. Promené se mogu lokalizovati i u interdigitalnim prostorima šaka i stopala, osobito izme­đu III i IV prsta. Macerisana koža u tim predelima je bela i edematozna, a slika je poznata pod imenom »erosio interdi-gitalis candidomycetica«. U diferencijalnoj dijagnozi treba misliti na tinea crurum koja može ličiti na in-tertriginoznu kandidijazu, ali po pravilu ne prelazi na skrotum. Iritantni dermati-tis i intertriginozna psorijaza takođe mogu predstavljati problem. Interdigi-talni oblik podseća na interdigitalni der-matofitni oblik t. pedum.

Angulus infectiosus (Cheilitis an-gularis). Promena se javlja na usnom uglu, kod odraslih osoba koje nose prote­ze. Lezije se obično šire s bukalne sluzo-kože na kožu usnih uglova u vidu eritema, deskvamacije, vlaženja i maceracije. Oboljenje može imati hroničan tok Često je udruženo s oralnom kandidijazom. Di­ferencijalna dijagnoza: streptokokni angulus infectiosus nastaje u dečjem uzrastu i karakteriše se eritemom, suvim skvamama ili krustoznim lezijama. Slične promené mogu se javiti i kod de­ficita vitamina grupe B.

Hronična muko-kutana kandidi­jaza je perzistentna, površna infekcija kože, sluzokože i nokata. Oboljenje je često nasledno, AR ili AD. Prve prome­né se obično javljaju u ranom detinjstvu. Kod obolelih se nalaze različiti imuno-deficijentni sindromi i endokrinopatije. Najranije promené su obično u vidu re-kurentne oralne kandidijaze, koja prela­zi u hronični hiperplastični ili atrofični oblik bolesti. Postoji, sem toga, hro­nična paronihija i lezije na koži koje mo­gu da liče na dermatofitnu tineu, ali su ekstenzivne, često hiperkeratotskog izgleda ili u vidu granuloma. Najteža komplikacija je zahvatanje ezofagusa sa stvaranjem striktura. Diferencijalna di­jagnoza: hronična muko-kutana kandi­dijaza ima karakterističan izgled, ali može ličiti na oboljenja vezana ža defi-cijenciju cinka.

Lečenje kandidijaza. Opšte mere: lečiti ili odstraniti predisponirajuće fak­tore. Lokalno lečenje se primenjuje kod oralne kandidijaze, kutane kandidijaze, hronične paronihije, vaginalne kandi­dijaze i kandidijatičnog balanitisa. Na promené se aplikuju nistatin ili imida-zolski preparati u različitim podlogama, u zavisnosti od oboljenja: kod suvih le-zija se daju u obliku krema, u pregibe se stavljaju puderi, kod oralnih lezija sus­penzije i oralni gel, kod vaginalnog obo­ljenja vaginalete. Ovi lekovi se aplikuju 1-3 puta dnevno, a terapiju treba nasta­viti sedam dana posle kliničkog smire­nja. Kod kandidijatične paronihije ne­ophodno je ruke zaštiti od vlaženja i sredstava za pranje. Opite lečenje. Ako lokalna terapija nije imala efekta, daje se oralna terapija: ketokonazol (200 mg/dn, 1-2 nedelje), itrakonazol (100-200 mg/dn 1-3 nedelje) ili flukonazol (50-100 mg/dn 1-3 nedelje). Ketokona­zol se sve rede daje zbog hepatotok-sičnosti. Kod kandidijatičnog balanitisa je efikasan flukonazol u jednoj dozi od 150 mg; vaginalna kadidijaza, kod koje lokalna terapija nije bila efikasna, leci se ketokonazolom 5 dana, može se dati i »single doza« itrakonazola (400 mg). Kod hronične mukokutane kandidijaze upotrebljavaju se oralni ketokonazol, itrakonazol ili flukonazol više godina: potrebna je i imunološka analiza stanja bolesnika. Dugo davanje ketokonazola može biti vezano sa hepatotoksičnošću.

Slični članci

Saveti za kontrolu kožnih alergija – koje promene u načinu života vam mogu pomoći?

Kožne alergije mogu biti izvor značajne nelagodnosti i frustracije za mnoge ljude. Svrab, crvena i upaljena koža koja često prati...

Pročitaj jošDetails

Čitajte između redova! Signali koje nam telo šalje kada ste pod stresom!

U svakodnevnom ubrzanom životu, često zanemarujemo signale koje nam naše telo šalje. Jedan od najupečatljivijih, ali često i najmanje prepoznatih...

Pročitaj jošDetails

Herpes na usnama

Herpes su mali plikovi koji se razvijaju na usnama ili oko usta. Oni su uzrokovani virusom herpes simpleksa i obično...

Pročitaj jošDetails

Zaštita kože adekvatnim kremama za sunčanje

Zdravlje kože lica i tela potiče od pravilne ishrane i dovoljne količine vitamina D. Za pravilo usvajanje vitamina D, odgovoran...

Pročitaj jošDetails

Kako skinuti fleke od bubuljica sa lica na najbrži način?

Bubuljice znaju da budu prilično uporne i da nam uruše izgled. Nekako se uvek jave u najnezgodnijem trenutku kada želimo...

Pročitaj jošDetails

Simptomi celulita i njegovo uklanjanje

Simptomi celulita i njegovo uklanjanje Izraženi simptomi celulita ne samo da narušavaju izgled vaših nogu, već ovaj problem treba da...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Tinea unguium

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.