Kandida (kandidijaza)
Kandidijaza je izazvana fungusima genusa Candida i dovodi do oboljenja kože, siuzokože i nokata, a u retkim slučajevima i do sistemskog oboljenja.
Etiopatogeneza. Genus Candida sadrži oko 100 specijesa. .
Pri infekciji hife C. albicans prodiru u rožasti i granulozni sloj kože, aktivišu alternativni put komplementa, preko čijih hemotaktičnih komponenti privlače polimorfonukleanie leukocite, te dolazi do stvaranja pustula. Uloga T-limfo-cita i antitela u nastajanju ovih promena nije jasna. Intradennalni test na kandidu je pozitivan i kod zdravih ljudi, a negativan je kod upornih muko-kutanih kandi-dijaza (imunodeficijencija).
U zavisnosti od toka i lokalizacije oboljenja opisuje se više kliničkih slika.
Candidiasis oralis (Soor). Najčešće se javlja kod novorođenčadi, pre nego što se dogodi kolonizacija bukalne slu-zokože normalnom bakterijskom florom. Kod odraslih je oboljenje obično mak lokalnih ili opštih predisponira-ućih faktora. Promené se lokalizuju na ïluzokozi usne duplje (usni uglovi!) i jezika. Karakterišu se nepravilnim i ogra-ličenim, beličastim i adherentnim na-ilagama, ispod kojih je sluzokoža erite-natozna i erodovana. Kod iužeg trajanja sluzokoža može postati itrofična, sjajna i živo-crvena, bez skva-na (atrofična oralna kandidijaza). Hi-jerplastične i adherentne promené na eziku i obrazima razvijaju se obično kod pušača i nazivaju se kandidijatična leukoplakija ili kronična oralna kandidijaza. Širenje promena na farinks i ezo-fagus je znak težeg oblika oboljenja, kod koga treba tražiti simptome imuno-deficijencije (AIDS).
Vulvo-vaginitis candidomycetica.
Javlja se kod odraslih, osobito u gravi-ditetu, ali i kod dece. Zahvaćena je va-ginalna sluzokoža i vulvarna koža. Promené su u vidu živog eritema, koji može preći i na okolnu kožu sa slikom inter-triginozne kandidijaze. Sekret je obilan, gust i beo.
Balanoposthitis candidomycetica.
Promenama su zahvaćeni glans penisa i unutrašnji list prepucijuma. Seksualni partner je često nosilac kandide; vida se i kod dijabetičara. Prve promené su papule i pustule koje se slivaju, prskaju i ostavljaju za sobom eritematozne i sjajne površine skvamoznih ivica.
Perionyxis chronica (Paronychia chronica). Oboljenje se javlja kod osoba čije su ruke preterano izložene pranju; često je i kod poslastičara zbog kontakta s brašnom i drugim ugljenim hi-dratima. Primarni proces je oštećenje kože, a na tom terenu dolazi do infekcije kandidom. Promené zahvataju perioni- ^ hijum i eponihijum, koji postaju eđema-tozni i inflamovani, dok kutikula nedostaje. Zbog toga se između nokatne ploče i perionihijuma obrazuje džep iz koga se cedi mala količina gnoja, u kome se može naći kandida. U ovome procesu matriks nokta je izložen hroničnoj iritaciji i infekciji, tako da proizvodi neravnu, izbrazdanu i lomljivu nokatnu ploču. Promené na noktima su, znači, sekundarne. Subjektivni simptomi su blagi, a oboljenje ima hroničan tok. U redim slučajevima kandida može izazvati oniholizu. U diferencijalnoj dijagnozi treba obuhvatiti dermatofitne infekcije nokata, koje obično počinju od slobodne ivice nokatne ploče i kod kojih se ne javljaju znaci inflamacije perion-hijuma. Bakterijska paronihija je akutnog toka i sa znacima akutne inflamacije. Mikološki pregled i kultura materijala omogućavaju dijagnozu.
Candidiasis intertriginosa. Javlja se kod novorođenčadi u genitoanalnom predelu i kod odraslih osoba u velikim pregibima. Promené se sastoje od sitnih subkornealnih pustula koje se slivaju, obrazujući prostrane eritematozne i lako skvamozne ploče s macerisanjem i vla-ženjem u samome pregibu. Ivice promena su nepravilne i lako skvamozne, a uz njih se nalaze satelitni pustulozni i eri-temato-papulozni elementi. Promené se mogu lokalizovati i u interdigitalnim prostorima šaka i stopala, osobito između III i IV prsta. Macerisana koža u tim predelima je bela i edematozna, a slika je poznata pod imenom »erosio interdi-gitalis candidomycetica«. U diferencijalnoj dijagnozi treba misliti na tinea crurum koja može ličiti na in-tertriginoznu kandidijazu, ali po pravilu ne prelazi na skrotum. Iritantni dermati-tis i intertriginozna psorijaza takođe mogu predstavljati problem. Interdigi-talni oblik podseća na interdigitalni der-matofitni oblik t. pedum.
Angulus infectiosus (Cheilitis an-gularis). Promena se javlja na usnom uglu, kod odraslih osoba koje nose proteze. Lezije se obično šire s bukalne sluzo-kože na kožu usnih uglova u vidu eritema, deskvamacije, vlaženja i maceracije. Oboljenje može imati hroničan tok Često je udruženo s oralnom kandidijazom. Diferencijalna dijagnoza: streptokokni angulus infectiosus nastaje u dečjem uzrastu i karakteriše se eritemom, suvim skvamama ili krustoznim lezijama. Slične promené mogu se javiti i kod deficita vitamina grupe B.
Hronična muko-kutana kandidijaza je perzistentna, površna infekcija kože, sluzokože i nokata. Oboljenje je često nasledno, AR ili AD. Prve promené se obično javljaju u ranom detinjstvu. Kod obolelih se nalaze različiti imuno-deficijentni sindromi i endokrinopatije. Najranije promené su obično u vidu re-kurentne oralne kandidijaze, koja prelazi u hronični hiperplastični ili atrofični oblik bolesti. Postoji, sem toga, hronična paronihija i lezije na koži koje mogu da liče na dermatofitnu tineu, ali su ekstenzivne, često hiperkeratotskog izgleda ili u vidu granuloma. Najteža komplikacija je zahvatanje ezofagusa sa stvaranjem striktura. Diferencijalna dijagnoza: hronična muko-kutana kandidijaza ima karakterističan izgled, ali može ličiti na oboljenja vezana ža defi-cijenciju cinka.
Lečenje kandidijaza. Opšte mere: lečiti ili odstraniti predisponirajuće faktore. Lokalno lečenje se primenjuje kod oralne kandidijaze, kutane kandidijaze, hronične paronihije, vaginalne kandidijaze i kandidijatičnog balanitisa. Na promené se aplikuju nistatin ili imida-zolski preparati u različitim podlogama, u zavisnosti od oboljenja: kod suvih le-zija se daju u obliku krema, u pregibe se stavljaju puderi, kod oralnih lezija suspenzije i oralni gel, kod vaginalnog oboljenja vaginalete. Ovi lekovi se aplikuju 1-3 puta dnevno, a terapiju treba nastaviti sedam dana posle kliničkog smirenja. Kod kandidijatične paronihije neophodno je ruke zaštiti od vlaženja i sredstava za pranje. Opite lečenje. Ako lokalna terapija nije imala efekta, daje se oralna terapija: ketokonazol (200 mg/dn, 1-2 nedelje), itrakonazol (100-200 mg/dn 1-3 nedelje) ili flukonazol (50-100 mg/dn 1-3 nedelje). Ketokonazol se sve rede daje zbog hepatotok-sičnosti. Kod kandidijatičnog balanitisa je efikasan flukonazol u jednoj dozi od 150 mg; vaginalna kadidijaza, kod koje lokalna terapija nije bila efikasna, leci se ketokonazolom 5 dana, može se dati i »single doza« itrakonazola (400 mg). Kod hronične mukokutane kandidijaze upotrebljavaju se oralni ketokonazol, itrakonazol ili flukonazol više godina: potrebna je i imunološka analiza stanja bolesnika. Dugo davanje ketokonazola može biti vezano sa hepatotoksičnošću.