Radijacija i oštećenje kože
Radijacije sa talasnom dužinom ispod 10 nm (gama zraci, X-zraci) jonizu-ju molekule, pa se zato proces naziva jo-nizujućim zračenjem, koje može dovesti do oštećenja dezoksiribonukleinske kiseline i ćelije, pa čak i do njene smrti. U zavisnosti od ukupne doze i tipa zračenja opisuju se razne kožne promene.
Radijadoni eri tein nastaje posle doze od 300-400 Gy i traje obično 2-3 dana, a rede i do dve nedelje. Obično po povlačenju eritema ostaje laka hiperpigmentacija.
Radiodermatitis acuta se može očekivati posle zračne terapije karcinoma. U tim slučajevima početni radijadoni eritem se ne povlači, već se krajem druge nedelje razvija inflamatorna reakcija s tamnim eritemom, bulama i bolom. U toku sledećih meseci promené se lagano povlače ostavljajući atrofiju s hipopigmentacijom i telangiektazijama.
Radiodermatitis chronica. Više godina posle izlaganja visokim dozama zraka, nastaje atrofija s dishromijom i telangiektazijama. Koža je suva, bez dlaka, znojnih i lojnih žlezda (Slika 120). Promené su lagano progresivne. Cesto se javljaju ulceracije koje mogu maligno degenerisati.
Lečenje
Kod akutnih promena se daju oblozi od hladne vode. Potrebna je zaštita od povreda, sunca, a primenjuju se emolijentni kremovi kod svih oblika. Kod upornih ulceracija je neophodna biopsija kože zbog eventualne maligne transformacije.