Necrobiosis lipoidica diabeticorum
Necrobiosis lipoidica se karakteriše skierodernuformnim i atrofičnim plakovima čije je rub edematozan; sreće se kod dijabetičara.
Uzrok procesa nije jasan. Kad se oboljenje javlja kod dijabetesa i predijabetesa redovno je udruženo s dijabetskom mikroangiopatijom.
Klinička slika
Oboljenje je udruženo s dijabetesom u 80-90% slučajeva, a javlja se kod 0,3% dijabetičara. Češće je kod žena. Predilekciona mesta su preti-bijalni predeli, rede se može javiti na dorzumu stopala, licu i gornjim udovima. Promene su obično simetrične. Početne lezije su u vidu čvorića ili makula ružičasto-žute ili mrke boje, koji se spajaju u ovalne i oštro ograničene ploče. Centar ovih promena obično postaje sklero-atrofičan i žućkast, s telangiektazijama, dok je ivica uzdignuta, čvrsta, eritematozna ili lividna. Ploča može postati u celini indurovana pri čemu se pripaja za dublja tkiva, a mogu se javiti i torpidne ulceracije. U 20% slučajeva dolazi do spontanog smirenja sa ožiljkom.
Dijagnoza i diferencijalna dijagnoza
Necrobiosis lipoidica diabeticorum obično ima karakterističan izgled i histološku sliku. U atipičnim slučajevima treba uzeti u obzir granuloma anulare, cirkumskriptnu sklerodermiju i sarkoidozu.
Lečenje
Najčešće je nezadovoljavajuće. Lokalno se primenjuju kortikoste-roidi s okluzijom ili isti lekovi u vidu in-tradermalnih injekcija. Lečenje dijabetesa je obavezno, mada obično ne utiče na promene na koži.