Arteriosclerosis (arterioskleroza)
Arteriosclerosis se javlja posle 40. godine života i karakteriše se zadebljalim i neelastičnim zidom arterija. Atherosclerosis nastaje usled pojave atero-ma u zidu krvnog suda, koji postaje neravan i nepravilan. Obe vrste promena se javljaju na velikim i srednjim arterijama i njihov progresivni tok dovodi do hronične ishemije. U ovome procesu učestvuje i oštećenje malih, distalnih arterija. Naglo pogoršanje ishemičmh tegoba znak je tromboze ili embolije, što je praćeno gangrenom.
Za dermatologiju su značajna organska arterijska oboljenja donjih, a rede gornjih ekstremiteta, a faktori rizika su hipertenzija, hiperlipidemija i nikotin.
Patološki proces najčešće zahvata arterije distalnog dela nogu i stopala. Oboljenje se razvija postupno. Prvi simptom je claudicatio intermittens, a zatim se javljaju bolovi i u miru, izraženi osobito pri ležanju (pacijenti i noću sede!). Koža potkolenica je ci-janotična ili bleda, tanka i suva, dlake se gube, a nokti su distrofični. Postoje parestezije, osećaj hladnoće i ishe-mične neuropatije. Periferni puis je slab ili odsutan. Za dijagnozu i određivanje terapije značajna su sle-deća ispitivanja: ultrasonografski pregled (Doppler), pletizmografija i ar-teriografija. Na mestu parcijalne ste-noze pri auskultaciji može se čuti sis-tolni šum.
Ulcus arterialis. Kod starijih osoba nastaju kao posledica ateroskleroze i okluzije arterijskih sudova, a kod mladin uzrok može biti arterijska embolija, thromboangiitis obliterans, vasku-larne kolagene bolesti ili vaskulitis. Ovaj tip ulkusa najčešće nastaje kod starijih žena. Lokalizuje se na bočnoj strani potkolenice, u predelu maleolusa ili na stopalu. Javlja se u vidu dublje ulceraci-je, dijametra Z-A cm, koja je Često prekrivena mrkom esharom, a dno je bez granulacija i na njemu se mogu videti mišićne tetive. Ulkus je vrlo bolan i rezistentan prema terapiji. Hipertenzivni ulkus nastaje usled arteriolame skleroze. Okolina ovih ulkusa može biti cija-notična zbog oštećenja malih arterija (Slika 123), ali bez kompleksne slike varikoznog ulkusa. U težim slučajevima javljaju se duboke gangrenozne ulcera-cije ili gangrena prstiju, stopala ili noge.
Dijabetska arterioskleroza ima sličnu kliničku sliku, ali se javlja kod mladih osoba. Kod ovih bolesnika infekcije su češće i ozbiljnije.
Lečenje. Lečenje osnovnog oboljenja. Prekinuti pušenje, zaštita od hladnoće i povrede. Kod težeg oštećenja cirkulacije hirurška intervencija. Opšte lečenje: pentoksifilin. Lokalno lečenje: zaštita od superinfekcije.