Stomatitis aphthosa (aftozni stomatitis)
Stomatitis aphthosa se javlja u vidu ekurentnih i bolnih oralnih ulcera. Promeene se mogu sresti kod 20% osoba u nekom periodu života.
Etiopatogeneza. Aftozni Stomatitis •redstavlja manifestaciju različitih po-smećaja. Promene se često pripisuju nunološkoj reakciji na neki antigen ili ovišenoj hemotaktičnosti polimorfo-, ukleara. Kod nekih bolesnika se nalazi eficit vitamina B-12, folne kiseline i vožđa. Aflozne promene se sreću i kod elijakije, Crohnove bolesti i ulcero-nog kolitisa. Slučajevi kod kojih se ne lože utvrditi ni jedan od navedenih zroka klasifikuju se kao idiopatski.
Klinička slika
Oboljenje počifaje ko 30. godine života i javlja se u tri kli-ičke varijante. Stomatitis aphtosa mi-or se lokalizuje na prednjem delu bu-alne sluznice u vidu multiplih, povr-lih ulceracija s eritematoznim rubom, romene se povlače posle 1 do 2 nede-e, bez ožiljka. U toku godine se mogu tviti 3—4 epizode. Stomatitis aphtosa ‘.ajor je redi oblik oboljenja, promene i malobrojne, a uiceracije duboke, s in-ltrovanom okolinom. Lokalizuju se na ;loj bukalnoj sluzokoži i ostavljaju za )bom ožujak. Stomatitis aphtosa her-etiformis se ispoljava u vidu grupisa-ih vezikula s eritematoznim haloom.
Promene se pretvaraju u uiceracije i završavaju ožiljkom.
Diferencijalna dijagnoza. Spontano rezolutivni i rekurentni aftozni Stomatitis treba razlikovati od dugotrajnih bukalnih promena koje daju bulozne dermatoze, herpes simplex i lichen ruber planus.
Lečenje
Kod rekurentnog aftoznog stomatitisa treba lečiti osnovno oboljenje. Pojedinačne epozode se tretiraju rastvorom srebra nitrata (1-2%), topi-kalnim oblicima fTuorisanih kortikoste-roida, ispiranjem usta tetraciklinima (250 mg tetraciklina u 5 ml glicerina), čime se skraćuje trajanje promena. Bol se može smanjiti stavljanjem tampona natopljenog lidokainom. Neophodna je detaljna higijena usne duplje.