Keloidi
Keloidi (kelo, g. – tumor, eidos, g. -izgled) su kutani tumori koji nastaju zbog povišene aktivnosti fibroblasta. Opisuju se i izvesne abnormalnosti stvorenog kolagena.
Javljaju se na mestu povrede (operativne rane, inflamovane lezije kože, vakcinacije, opekotine), kada reparacija tkiva prelazi granice oštećenja, nasuprot normalnim ožiljcima. Mogu nastati i spontano, kao i kod predisponiranih osoba s aknama. Predilekciona mesta su usne školjke, ramena i prestemalni predeo. Prva promena je eritematozna i čvrsta pápula, koja je pruriginozna ili osetljiva. Javlja se 3-4 meseca posle povrede i postupno se širi u vidu pseudopoda na ivici lezije. Evolucija traje mesecima i godinama, a kada se završi keloidi postaju pigmentovani, izrazito čvrsti i subjektivni simptomi se gube. Keioide treba razlikovati od hipertrofičnih ožiljaka, koji se javljaju posle jednog meseca, ivica im je ravna, ne prelaze granice oštećenja, a regresija ka normalnom ožiljku počinje posle 3-4 meseca.
Lečenje keloida je teško.
Od početka se savetuju kompresivni zavoji i intrale-zionalno davanje triamcinolon acetoni-da (5-40 mg/ml), na 3-6 nedelja, do izravnanja promené; korisno je 24 časa pre intralezionog davanja promenu tretirati tečnim azotom (krioterapija), da bi omekšala. Hirurška ekscizija promené treba da bude praćena intralezionalnim davanjem triamcinolon acetonida, da se ne bi javili recidivi.