Acanthosis nigricans
Acanthosis nigricans (AN) je dermatoza koja se javlja najčešće na pre-gibnim površinama u vidu hiperkeratoze i pigmentacije, sa neravnom, nabranom površinom somotastog izgleda. AN se može javiti kao paraneoplazična dermatoza ili bez postojanja ma-ligniteta.
Klasifikacija i etiopatogeneza. AN se može podeliti u pet osnovnih tipova. Smatra se daje rezistencija na insulin značajna u patogenezi većine ovih tipova.
1) Hereditarna benigna AN je determinisana autozomalno-dominantnim genom i nije udružena sa sada poznatim endokrinološkim poremećajem.
2) Benigna AN je posledica relativne rezistencije na insulin i kod žena se vidi u sklopu HAIR-AN sindroma (Hiper Androgenizam, Insulinska Rezistencija, Acanthosis Nigricans).
3) Pseudoacanthosis nigricans se vida kod gojaznih osoba i reverzibilne je prirode – povlači se sa smanjenjem tele-sne težine. Najčešća je kod osoba sa tamnije pigmentovanom kožom i bar deli-mično je posledica trenja. U sklopu go-jaznosti postoji takođe rezistencija na insulin sa hiperinsulinemijom.
4) Jatrugena AN je opisana uz terapiju nikotinskom kiselinom, uz oralne kontraceptive i još neke medikamente.
5) »Maligna« AN se može javiti uz adenokarcinome (naročito želuca) i neke limfome. Svaka AN koja se javi u odraslom dobu i koja je skoro nastala za-hteva ispitivanja u smislu neoplazije.
Rezistencija na insulin i hiperinsuli-nemija su značajni u patogenezi AN, s obzirom 3a insulin stimuliše sintezu DNK i proliferaciju ćelija preko recep
nivoi insulina kod gojaznih osoba će sti-mulisati keratinocite na proliferaciju i voditi kliničkoj slici AN, a kod žena će biti stimulisan i ovarijum u smislu pojačane steroidogeneze sa znacima hi-perandrogenizma.
Kod maligne AN, epidermalni faktori rasta koje eventualno sekretuju ćelije tumora, mogu biti odgovorni za proliferaciju keratinocita i razvoj ove kliničke slike.
Klinička slika. Kod svih oblika AN klinička slika je u osnovi ista, ali se mogu javiti razlike u distribuciji i intenzitetu promena. Predilekciona mesta su aksile, ingvinalni predeo, interglutealni region, zadnja strana vrata, submamarni i intermamarni predeo, um-bilikus, ali i druge pregibne površine.
Na navedenim lokalizacijama, postoji pigmentacija sa neravnom, izbra-zdanom površinom somotastog izgleda.
U benignim oblicima, promené su obično manje izražene, razvijaju se u detmjstvu ili pubertetu, a zatim ostaju nepromenjene godinama. Pseudoacanthosis nigricans je često praćena i pro-menama tipa molluscum pendulum (fibroma molle) u aksilama i na vratu.
U malignim oblicima, promené su mnogo izraženije, zahvataju veće površine i nastaju u adultnom dobu. Često su izraženi i zadebljani dermatoglifi na dlanovima i tabanima (pachydermatoglyphia), a prisutne su i promené na mu-kozama i mukokutanim prelazima (vermilion i angulusi usana) u vidu papiloma-toznih i verukoznih površina, Promené . .-mogu nastati i nekoliko godina pre postavljanja dijagnoze maligniteta.