• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Mycosis fungoides

Mycosis fungoides

Mycosis fungoides (MF) je kutani T-limfom (CTCL) kod koga su u ranoj fazi prisutne kožne promené karakteris­tičnog izgleda, dok u kasnijem toku do­lazi do ekstrakutanog zahvatanja organa (limfiie žlezde, jetra, slezina, pluća).

Javlja se kod 2-4 osobe na 1 000 000 stanovnika.

MF je maligno obo­ljenje monoklonskih T-helper ćelija, koje u početku bolesti imaju poseban afinitet za kožu. Kasnije se razvijaju subklonusi T-ćelija čiji epidermptropi-zam opada, dok im se sklonost ka hema-togenoj diseminaciji i višceralnjpj pro-pagaciji povećava. Među uzrocima se navode kancerozne materije i onkogeni virusi. Govori se i o perzistencij i antige­na, sa kontinuiranom stimulacijom anti-gen-responsivnih T-ćelija.

Klinička slika

Mycosis fungoides je najčešći kutani limfom. Javlja se pretežno kod sredovečnih osoba oba pola, ali se vida i kod adolescenata. Oboljenje protiče u tri faze: rana (makule), intermödijania (plakovi) i pozna (tumori) faza.

Rana faza ima izrazito hroničan tok i može trajati godinama. Pruritus je je­dan od najranijih simptoma, uporan je i prati oboljenje u ćelom toku. Osnovna promena je makula, čija se veličina kreće od 2 cm do preko 10 cm. U zavi­snosti od njenog izgleda u ranoj fazi mycosis fungoides, opisuju se dva kli­nička oblika. Prvi oblik se manifestuje u vidu eritematoznih i eritemo-skvamoznih, jasno ograničenih površina koje mogu imati ekcematiformni ili psorija-ziformni izgled. Promené se javljaju na donjem delu trupa (osobito glutealni predeli i kukovi), butinama i licu, a rede na ostaloj koži. Drugi oblik se karakte-riše poikilodermičnim površinama, na kojima postoji blag eritem, atrofija, te-langiektazije i retikularna pigmentaci­ja. Promene se takođe javljaju na do­njem delu trupa, ali i na dojkama i unu­trašnjim stranama ruku i butina.

Intermedijarna faza kao osnovnu lezi-ju ima plak (infiltrovana ploča). Promené su obično asimetrično raspoređene, a jav­ljaju se na prethodnim pločama ili de novo. Dobro su ograničene, obično nepravilnog ili arciformnog oblika, infiltrovane, skva-mozne i često lihenifikovane. Boja im se kreće od svetlo-crvene do mrko-crvene. Lokalizuju se pretežno na licu, bočnim stranama trupa i proksimalnim delovima ekstremiteta (Slika 148). U ovom stadiju*! mu evolucija postaje brža.

Pozna faza predstavlja progresiju procesa i u toku nje nastaju hemisferični tumori, čija se veličina kreće od oraha do pomorandže. Boje su svetlo-crvene, plav­kaste ili mrko-crvene i pokazuju sklonost ka ulcerisanju (Slika 149). Razvijaju se na pločama ili plakovima, a najčešće se lokalizuju na licu i pregibima.

Eksfclijathma eritrodermija se može javiti u okviru CTCL, bilo de novo ili usled progresije prethodnih promena, u poznoj fazi oboljenja.

U intermedijarnom, a osobito u po-znom stadijumu javlja se limfadenopa-tija, koja u početku nema histološki spe­cifičnih crta (»dermatopatska limfade-nopatija«). Pri daljoj progresiji bolesti i u žlezdi se razvijaju znaci iimfoma, kao i zahvatanje periferne krvi (leukemija). Proces se postupno Siri na unutrašnje or­gane, a najčešće na pluća, slezinu, jetru i bubreg.

Oboljenje može trajati godinama (i do 20 godina), a završava se letalno.

Laboratorijska i druga ispitivanja

Neophodan je histološki pregled kože i zahvaćenih limfnih žlezda. Obavezan je, takođe, pregled krvne slike; u slučaje­vima kad je zahvaćeno više od 10% kože, a postoje adenopatija i tumori, kao i kod eritrodermije, treba tražiti i Se-zaryeve ćelije (v.dole). Sprovodi se i de­taljan pregled unutrašnjih organa. Postoji niz novijih metoda koje olakšavaju pos­tavljanje dijagnoze kod nejasnih slučaje­va. Najznačajnija je tehnika sa mono-klonskim antitelima koja odvaja T-helper (OKT-4) od T-suppresor (OKT-8) ćelija.

Dijagnoza MF se postavlja na osno­vu histološkog pregleda kože. U ranom stadijumu histološka slika je nespeci­fična i biopsiju treba vršiti na tri meseca, do postavljanja dijagnoze. U infiltrativ-nom i tumorskom stadijumu histološkim pregledom ili drugim metodama (tehnika s monoklonskim antitelima) treba isk­ljučiti druge limfome. Radi ukupne pro-cene stanja bolesnika i određivanja stadi-juma bolesti (TNM klasifikacija), pored tipa i proširenosti promena na koži, ne­ophodna su sledeća ispitivanja: histo­loški pregled limfnih žlezda, broj leuko-cita, apsolutni broj limfocita i procenat limfocita s nazubljenim jedrom, deta­ljan pregled unutrašnjih organa. Ovo je potrebno za određivanje prognoze i te­rapije bolesti.

Diferencijalna dijagnoza. U ranom stadijumu dijagnoza je teška, jer postoji sličnost s nespecifičnim zapaljivim obo­ljenjima kože. U kasnijim stadijumima treba isključiti druge limfome, za šta postoje vrlo pouzdane imunohistohe-mijske metode.

Lečenje

Lokalno tečenje se daje u ranoj i intermedijaraoj fazi bolesti. Pri-menjuju se sledeći vidovi ovog lečenja: PUVA, lokalno aplikovanje citostatika (nitrogen mustard, cannustin, v. Lokalna terapija) i »total body electron beam the-rapy«. U poznoj, tumorskoj fazi, ako su tumori malobrojni može biti efikasna jo-nizujuća radijacija. U slučajevima kada nisu zahvaćene limfne žlezde, lokalno lečenje često dovodi do dugotrajnih remi­sija. Sistemsko lečenje antineoplastičnim lekovima je indikovano ako su limfomom zahvaćene limfiie žlezde i unutrašnji or­gani, a sprovodi se po specijalnim šema-ma. Ima kratkotrajan palijativan efekat U novije vreme se u opštoj terapiji sa uspe-hom primenjuju i retinoidi (acitretin) i re-kombinantni interferon-alfa, samostalno, ili, češće, u kombinaciji sa prethodno na­brojanim terapijskim postupcima.

 

Slični članci

Saveti za kontrolu kožnih alergija – koje promene u načinu života vam mogu pomoći?

Kožne alergije mogu biti izvor značajne nelagodnosti i frustracije za mnoge ljude. Svrab, crvena i upaljena koža koja često prati...

Pročitaj jošDetails

Čitajte između redova! Signali koje nam telo šalje kada ste pod stresom!

U svakodnevnom ubrzanom životu, često zanemarujemo signale koje nam naše telo šalje. Jedan od najupečatljivijih, ali često i najmanje prepoznatih...

Pročitaj jošDetails

Herpes na usnama

Herpes su mali plikovi koji se razvijaju na usnama ili oko usta. Oni su uzrokovani virusom herpes simpleksa i obično...

Pročitaj jošDetails

Zaštita kože adekvatnim kremama za sunčanje

Zdravlje kože lica i tela potiče od pravilne ishrane i dovoljne količine vitamina D. Za pravilo usvajanje vitamina D, odgovoran...

Pročitaj jošDetails

Kako skinuti fleke od bubuljica sa lica na najbrži način?

Bubuljice znaju da budu prilično uporne i da nam uruše izgled. Nekako se uvek jave u najnezgodnijem trenutku kada želimo...

Pročitaj jošDetails

Simptomi celulita i njegovo uklanjanje

Simptomi celulita i njegovo uklanjanje Izraženi simptomi celulita ne samo da narušavaju izgled vaših nogu, već ovaj problem treba da...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Syndroma Sezary (Sezari sindrom)

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.