Šta je BULA (BULLA)?
Bula (mehur,; plik) je primarna eflorescenca iznad novoa okoline. Ona predstavlja šupljinu u epitelu ili ispod epitela. Bule su ispunjene bistrim seroznim ili serohemoragičnim sadržajem. Bula je unilokulama, pa se po tome i razlikuje od vezikule. Ako se krov bule probuši iglom, sadržaj bule će is- cureti u potpunosti. Bule se mogu formirati neposredno ispod rožastog sloja epitela (subkomealne bule); u samom epitelu (intraepitelne bule) i ispod epitela (subepitelne bule). Što je bula locirana dublje i njen krov će biti deblji.
Kao i vezikule, i bule su najčešće poluloptastog oblika.
U zavisnosti od sadržaja koji se nalazi u njima, bule mogu biti prozirne, opalescentne, crvenkaste ili crvenkastoplavičaste.
Bula je znatno veća od vezikule. Veličina bule se kreće od oko pola centimetra, do nekoliko centimetara. često se po veličini mogu porediti sa omanjim orahom ili trešnjom. Veličina je osnovni krite- rijum za razlikovanje vezikula od bula. Dok veziku^ le po veličini nikad ne prelaze pola centimetra, bule mogu imati i znatno veće dimenzije.
Bule čija je šupljina potpuno ispunjena tečno- šću su čvršće konzistencije od onih bula koje su po- luprazne. Krov bule je najčešće deblji od krova vezikule, pa je zato otporniji, i do prskanja bule ne dolazi tako brzo kao kod vezikule. Otuda se bule mogu čeđće videti u usnoj duplji od vezikula. Posle prskanja bule stvara se erozija, a ostaci krova bule na oralnoj sluzokoži vide se u vidu korpica epitela fiksiranih za ivicu erozije.
Pojava bula često je praćena bolom. Po prska- nju bule, bol se pojačava jer se eksponiraju dublja tkiva kože odnosno sluzokože.