VIRUSNE BRADAVICE I MOLUSCUM CONTAGIOSUM, podela, lečenje i terapija
|
Spontano povlačenje očekuje se posle šest meseci ili do dve godine. Kod promena koje ometaju funkciju (plantarni bol, smetnje pri obavljanju manuelnih poslova…) uklanjanje se izvodi keratoliticima, tečnim azotom, elektrokauterizacijom, ponekad hiru rikom ekscizijom (većina ovih metoda
na zapadu je u domenu porodičnog lekara). Kondilomi se leče premaziva- njem podofilinom, jednom nedeljno, pod kontrolom dermatologa. Kod prisustva kondiloma uvek se mora uzeti u obzir potencijalno kancerogeno dejstvo HPV virusa (rak grlića materice).
Moluscum contagiosum je virusno kontagiozno oboljenje koje se najčešće javlja kod predškolske i školske dece i odlikuje se pojavom tvrdih poluloptastih perlastih tvorevina (pseudovezikule), najčešće na koži lica, genitalijama i pregibima. Neretko se promene grupišu na rubu očnih kapaka i u periorbitalnoj regiji. Iz promena se jačim pritiskom može istisnuti beličasta sirasta masa. Rasejanje promena usled češanja nije retkost. Bitno je znati da kontagioznost zavisi od imunokompetentnosti izloženih osoba, odnosno da deca sa dobrim imunitetom ne moraju da izbegavaju druženje i kontakt sa obolelom decom. Uklanjanje se može vršiti premazivanjem podofilinom ili mehanički (kiretiranje, ablacija). Spontana regresija je takođe česta.