AKNE, ROSACEA I DISEBOREjA, simptomi, lečenje i terapija
Akne nastaju kao posledica lokalne endokrine disfunkcije koja utiče na rad lojnih žlezda. Na hiperkeratozno zapušenje izvodnih kanala lojnih žlezda nadovezuje se bakterijska invazija od strane bakterija kao što je Propionibacterium acnes, što dovodi do ograničene inflamacije u vidu akne. Prethodno, zapušeni odvod sa lojnim čepom koji pocrni na površini naziva se komedonom.
Posle korhedonskog i papuloznog (ili papulo-pustuloznog) evolutivnog oblika akni, može doći do formiranja većih intradermalnih čvorova, sa ili bez cističnih promena unutar njih, što je stadijum poznat kao acna nodulo-cystica. Lezije za sobom ostavljaju ožiljke, koji mogu da budu atrofični ili keloidni.
Lečenje akni je kompleksno, zahteva intenzivnu higijenu zahvaćenih de- lova kože (obično lice, koža ramenog pojasa i nad lopaticama, ponekad poprsje i glutealna regija), a lokalno se aplikuju klindamicinski losioni i emulzije, krečno mleko (Lutzova mikstura) i drugi topički dermatici. Peroralna terapija antibioticima se akođe primenjuje. Ako ne uspe saniranje akni davanjem lokalne terapije, lekar opše medicine trebalo bi da pacijenta uputi dermatologu.
Poseban oblik eritematoznih, često „akniformnih” promena na licu, tipično u obliku leptira preko nosa i obraza, jeste rosacea. Ova bolest nema jasnu etiologiju, ali je uočeno da se javlja češće kod žena, zatim osoba koje su izložene suncu, koje imaju krvnu grupu A+… Poseban oblik rosacee je rhinophyma, koja se javlja kod muškaraca i koja predstavlja izrazitu hiperplaziju kože nosa, sa zjapećim pilosebacealnim otvorima i telangiektazi- jama. Ova se bolest često neopravdano meša sa sličnim promenama kod hroničnog alkoholizma.
Lečenje roracee uključuje izbegavanje sunca, davanje peroralnih i lokalnih antibiotika i smanjenje lokalne inflamacije.
Promene slične ekcemu, ponekad i rosacei, sa perutanjem, crvenilom i svrabom na predilekcionim mestima kao što su nazolabijalne brazde, poprsje ili kapilicijum, javljaju se kod seboreičnog dermatitisa (diseboreje), još jednog poremećaja lučenja lojnih žlezda. Diseboreja je nasledna konstitu- ciohalna bolest, ne obavezno udružena sa pojavom akni. Ekspresija seboreične „predispozicije” (oba roditelja sa „masnom” kožom) zavisna je od načina ishrane, emocija, klime… Lečenje se svodi prvenstveno na često ispiranje toplom vodom i sapunom, i davanje posebnih losiona sa sumporom. Kod izražene seboreje poglavine sa jakom peruti pomaže i primena šampona Mycoseba (ketokonazol), dva puta sedmično.
Kod osoba srednjeg i starijeg doba na licu (rede i drugim delovima tela) vide se keratozne promene tipa roga („cornu cutaneum”) ili tipa aktinične keratoze (hiperkeratoza delova tela izloženih suncu). Lečenje obuhvata davanje keratolitika ili dermatološko ili kozmetičko uklanjanje promena.