Traumatske hemolizne (hemolitičke) anemije
Anemije koje nastaju usled mehaničkog oštećenja eritrocita u cirkulaciji nazivaju se traumatske hemolizne anemije. Karakte-rišu se :
- znacima intravaskularne hemolize i u većini slučajeva,
- nalazom fragmentisanih eritrocita – shi-zocita (eritrociti u vidu šlema) na raz-mazu periferne krvi.
Postoje tri vrste mehaničkih trauma koje mogu dovesti do ovoga tipa hemoliznih anemija:
- spoljašnja trauma van krvnog suda – de-luje na eritrocite u malim krvnim sudovima koji dodiruju površine koštanih ispupčenja na šakama i stopalima (javlja se kod vojnika nakon dugih marševa, kod trkača nakon trčanja po tvrdoj podlozi, kod karatista i bubnjara);
- makrovaskularna trauma – gradijent pritiska koji postoji kod oboljenjem izme-njenih ili veštačkih srčanih valvula de-luje na eritrocite prilikom prolaza kroz srčana ušća i oštećuje ih; i
- mikrovaskularna trauma – depoziti fibri-na u mikrocirkulaciji dovode do fizičke prepreke koja oštećuje eritrocite i fragmentise ih.
Makrovaskularne traumatske hemolizne anemije
Ovaj tip hemoliznih anemija se javlja kod oko 10% bolesnika sa aortnim veštač-kim valvulama. Učestalost je nešto veća kod malih valvula u poredenju sa većim, kao i kod tromboziranih valvula ili onih sa paravalvularnim propuštanjem. Traumatska hemoliza je retka kod bolesnika sa biološkim valvulama. Težak stepen hemolize moguć je i nakon operativnog zatvaranja ostium-primuma ili defekta septuma ve-štačkim materijalima. Traumatska hemoli-zna anemija se takođe javlja i kod mitral-ne veštačke valvule, ali s obzirom da je gradijent pritiska preko ove valvule niži nego kod aortne, učestalost je manja. Pored toga, bilo koja druga intrakardijalna lezija koja menja hemodinamiku može dovesti do traumatske hemolize (npr. teška kalcifikovana aortna stenoza). Traumatska hemolizna anemija zapažena je i kod bolesnika sa aortofemoralnim bypass-om.
Kliničke manifestacije teške traumatske hemolize su :
- izrazito sniženje vrednosti hemoglobina (Hb=50-70g/L),
- retikulocitoza,
- nalaz shizocita na razmazu periferne krvi,
- snižen haptoglobin,
- povišena LDH,
- hemoglobinemija i
- hemoglobinuria.
Gubitak gvozda hemoglobinurijom ili hemosiderinurijom dovodi do hroničnog deficita fe, tj. do sideropenije.
Lečenje
Lečenje je usmereno ka korekciji deficita gvozda i potrebno je primeniti oralne preparate fe (200 mg elementarnog fe dnevno). Posledično povišenje vrednosti hemoglobina povoljno utiče na smanjenje minutnog volumena srca a time i na smanjenje stepena hemolize. Ograničenje fizičke aktivnosti takode utiče na smanjenje stepena hemolize. Retko su potrebne transfuzije eritrocita kao hitna terapija.
Mikrovaskularne traumatske hemolizne anemije
Trombozna trombocitopenijska purpura (TTP) Uzrok ovog oboljenja je nepoznat, ali se patogeneza bolesti objašnjava postojanjem lokalizovanih trombocitnih i fibrinskih depozita u arteriolama. Oštećenje endotela
arteriola u različitim organima i posledič-no stvaranje pomenutih depozita dovode se u vezu sa imunološkim mehanizmima, s obzirom na nalaz imunoglobulina i kom-plementa u arteriolama. Pored toga, udru-ženost ovog oboljenja sa trudnoćom, SLE, sklerodermijom, Sjogren-ovim sindromom i AIDS-om, takode upućuje na imunološko poreklo. Bolest se zapaža u svim uzrastima, ali prvenstveno kod madih osoba ženskog pola. Fibrinski i trombocitni depoziti u arteriolama dovode do traumatske hemoli-zne anemije i trombocitopenije. Pored toga, okluzija arteriola dovodi do tkivne hipoksije i posledične disfunkcije organa posebno centralnog nervnog sistema i bubrega.
U kliničkim manifestacijma TTP-a karakteristična je pentada simptoma i znakova :
- traumatska hemolizna anemija (znaci intravaskularne hemolize i nalaz shizo-cita),
- trombocitopenija,
- difuzni neurološki ispadi,
- smanjena bubrežna funkcija i
- povišena temperatura.
Iako je tok ove bolesti uglavnom postepen, ponekad kod jednog broja bolesnika može poprimiti izrazito akutan nastanak. U tom slučaju disfunkcija centralnog nervnog sistema i bubrega može dovesti i do smrtnog ishoda. Oštećenje bubrega najpre se manifestuje proteinurijom i umerenim povišenjem azotnih materija u krvi, ali u daljem toku porast azotnih materija (ureje i kreatinina) se neprekidno nastavlja, dolazi i do oligurije i anurije. Neurološki simptomi mogu biti vrlo raznoliki, najpre se javljaju promene mentalnog stanja kao što su konfuzija, delirijum, somnolencija, a zatim i fokalni ispadi uključujući epileptičke napade, he-miparezu, afaziju i defekte u vidnom polju. Neurološki ispadi mogu oscilirati u stepenu ispoljavanja a završiti se komom. Zahvaćenost krvnih sudova mio-karda može dovesti i do naprasne smrti kod jednog broja bolesnika. Stepen anemije i trom- bocitopenije, kao i nivo se-rumske LDH, uglavnom korelira sa težinom bolesti.
Dijagnoza TTP-a zasniva se uglavnom na već pomenutoj kliničkoj pentadi. Međutim, TTP se mora diferencijalno-di-jagnostički razdvojiti od DIK-a, što uobičajeno nije problem s obzirom da su ko-agulacioni testovi – PV, PTT, fibrinogen i FDP normalni u TTP-u, a poremećeni u DIK-u. Pored toga, diferencijalna dijagnoza podrazumeva i isključenje ITP-a (idiopatske trombocitopenijske purpure) kao i Evans-ovog sindroma (ITP + imuna hemolizna anemija). U Evans-ovom sindromu na razmazu periferne krvi uočavaju se sferociti, a ne fragmentisani eritrociti (shizociti) kao u TTP-u. Pored toga, Coombs-ov test je u Evans-ovom sindromu pozitivan, a u TTP-u negativan. Potrebno je pomenuti da su ANA (anti nuklearna antitela) pozitivna u 20% bolesnika sa TTP-om.
Lečenje
TTP je bolest sa fatalnim ishodom ukoliko se urgentno i intenzivnim režimom ne primene plazmafereze. Kod većine bolesnika neophodno je primeniti svakodnevno ili čak 2 x dnevno plazmafereze i infuzije sveže smrznute plazme (10 ml/kg/TT dnevno). U slučaju povoljnog odgovora mani-festovanog porastom broja trombocita, smanjenjem procenta shizocita i sniženjem LDH, plazmafereze se nastavljaju smanjenom učestalošću, nekoliko nedelja do nekoliko meseci. Visoke doze kortikosteroi-da (prednison 1 mg/kg/TT) takode se primenjuju u ovoj bolesti, kao i antiagregacioni lekovi (aspirin, dipiridamol), ali sa nedovoljno poznatom efikasnošću. Imu-nosupresivna terapija primenom vinkristi-na (1 mg/m2 nedeljno), kao i splenektomi-ja, mogu se primeniti kod bolesnika koji ne reaguju na plazmafereze. Čak i duboka koma nije kontraindikacija za primenu navedene terapije, s obzirom da se potpuni neurološki oporavak po pravilu zapaža kod bolesnika koji odgovore na terapiju. Prime-na transfuzija trombocita se ne preporučuje jer može ubrzati pojavu trombotičnih manifestacija.