Hiperleukocitoza – povišeni leukociti u krvi
Hiperleukocitozom se smatra broj belih krvnih zrnaca u periferiji veći od 100 x 109/1.
Etiopatogeneza
Oko 10% dece sa leukemijom ima hiper-leukocitozu na početku bolesti. Krv je hi-perviskozna, što deca bolje podnose nego odrasli, pa su i pri veoma visokim vrednostima belih krvnih zrnaca cerebrovasku-larni incidenti i plućna leukostaza retki. Najveći problem predstavlja već postojeći ili preteći sindrom tumorske lize.
Klinička slika
Kod većine dece nema znakova i simptoma hiperleukocitoze. Kada su prisutni, vezani su za hipoksiju tkiva i acidozu, a to su izmena stanja svesti, nejasan vid, disp-nea. Fizikalnim pregledom mogu se konsta-tovati pletora i cijanoza, edem papile optičkog živca i eventualno neurološki ispadi.
Lečenje
U lečenju je neophodno što pre započeti mere prevencije i lečenja sindroma raspadanja tumora. Treba se maksimalno uzdržati od korigovanja anemije koncen-trovanim eritrocitima, jer se tako povećava viskoznost krvi. Indikovano je korigo-vati trombocitopeniju ako su trombociti ispod 20 x 10 /l, jer je hemoragija centralnog nervnog sistema najčešća komplikacija hiperleukocitoze, a koncentrovani trombociti ne povećavaju značajno viskoznost krvi. U literaturi nema doktrinarnih stavova, ali većina autora bi pri leukocitima većim od 300 x 109/1 uradila leukoferezu. Svakako, hitno je započeti specifičnu terapiju, vodeći računa da se lečenje ne započne odmah punim dozama citolitičkih lekova.