Šta je Non Hočkinov limfom?
Termin limfom se odnosi na malignitete porekla limfnog tkiva, a postoji gruba podela na Hočkinove limfome i Non Hočkin limfome. Oko 85% slučajeva linfoma pripada grupi Non Hočkin limfoma.
Uzrok nastanka Non Hočkin limfoma može da bude promena na genima, infekcija, izloženost dejstvu sredine, poremećaji imuniteta i hronična zapaljenja.
Od virusa se najčešće spominju Epšten Bar virus, ali se spominje i destvo H.pilory infekcije u razvoju limfoma digestivnih organa, dejstvo hepatitis C virusa…
Od faktora sredine se spominju pesticidi, herbicidi, rastvarači, organske hemikalije, hemioterapija i dejstvo radijacije.
Limfomi se veoma često vidaju kod urodjenih i stečenih poremećaja imuniteta poput nekih urodjenih sindroma i HIV-a.
Hronično zapaljenje kod nekih autoimunih bolesti, Sjogrenovog sindroma i Hašimoto tireoiditisa se spominje kao značajan faktor rizika u razvoju limfoma.
Statistički podaci pokazuju da Non Hočkinov limfom predstavlja oko 4% svih karcinoma, ali najčešći hematološki kancer. Takodje, u razvijenim zemljama se nalazi na sedmom mestu od malignih bolesti. Pripadnici bele rase su pod nešto većim rizikom za razvijanjem ovog maligniteta, od pripadnika crne rase. Osobe muškog pola se nešto češće vidjaju medju obolelima od osoba ženskog pola. Najčešće se Non Hočkin limfom javlja kod pacijenata starijih od 50 godina, mada postoje pojedini oblici ove bolesti koji se javljaju i kod dece.
Kako se manifestuje Non Hočkin limfom?
Kliničke manifestacije zavise od mesta na kom dolazi do rasta tumorskog tkiva, stepena rasta, kao i od pogodjenosti organa ovim procesom.
- najčešće se nalazi bezbolno uvećanje limfnih čvorova u predelu vrata, ali i na drugim lokalizacijama
- čvorovi su pokretni u odnosu na svoju podlogu i pokazuju rast (sugestivno za postojanje linfoma je postojanje čvora većeg od 2cm)
- često se javlja povišena telesna temperatura sa groznicom i noćnim preznojavanjem
- često se javlja gubitak apetita, malaksalost i gubitak telesne težine
- ukoliko je zahvaćena koštana srž ovim procesom, javljaju se specifični poremećaji (anemija, poremećaji koagulacije i podložnost infekcijama)
- kod svakog trećeg pacijenta procesi se javljaju na koži, organima genitouretralnog sistema, organima digestivnog grakta, centralnom nervnom sistemu…
- pacijetni sa Burkitovim limfomom često imaju simptome i znake ileusa i znake mase unutar trbuha
- može da postoji uvećanje jetre i slezine (hepatosplenomegalija) kao i osećaj rane sitosti nakon obroka
- kod pojedinih oblika limfoma mogu da se nadju različite promene na koži
- komplikacije ovog tumora su brojne, počev od infekcija, sve do krvarenja, problema sa respiratornim sistemom, problema sa aritmijama, bola, opstrukcije gornje šuplje vene i pritiska na kičmenu moždinu
Kako se postavlja dijagnoza Non Hočkin limfoma?
Kako se leči Non Hočkin limfom?
Lečenje obuhvata hemioterapiju, a vrsta i doza hemioterapijskog leka zavisi od zavisi od histologije i stadijuma u kojoj je bolest.
Prognoza bolesti zavisi od histološke slike tumora, stadijuma bolesti, godina starosti, nivoa laktat dehidrogenaze, prisustva, ili odsustva ekstranodularne bolesti, odogovora na terapiju…